| rockvandam a întrebat:

Salute,as avea nevoie de cateva sfaturi/pareri despre relatii.
Am o relatie de 2 ani, dar in ultimu timp ea a inceput sa ma ignore si mai nou a inceput vorbeasca cu un alt baiat(un prieten bun spune ea din acelasi oras cu ea)si incep sa cred ca e ceva mai mult decat simpla prietenie..pentru ca a inceput sa-i spuna lucruri pe care doar mie mi le spunea,lui ii spune mereu unde este(mie doar ca "stau""bine")vrea sa iasa cu el la suc, bowling, patinoar..si cand imi spune ca ma iubeste..parca nu o mai cred.Am inteles-o de multe ori ca are o fire mai libertina, ii place sa aiba prieteni, dar cu acest baiat am impresia ca vrea ceva cu el.
Ce ar trebui sa fac?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incepe sa se sfarame relatia ta asa ca pregateste-te

Bula
| Bula a răspuns:

Fa-o geloasa!

| RAY a răspuns:

Sa o lasi cu ala, asta e

| relian a răspuns:

Esti cam mototol scuze ca zic, dar asta am obsv din discutiile de pe aici.La fete nu prea le palc barbati genu asta, adica sa-i faci mereu toate mofturile sa cum zici tu ca nu poti sa fii sau sa te arati ca indiferent, deci esti unu asa are se baga in sufletu ei o sufoca laughing lasa femeie sa respire, tu faci treburile tale fii ami relaxat, eu cred ca esti prea stresat, prea cum sa zic asa prea grijuliu cu orice. Poate nu ai mai avut fete pana acu.Adica sa iasa la unde zici cu altul?laughing omule nu ca tea ignorat dar se pare ca esti deja pe liber pus laughing te mai tine doar asa vorba cuiva de rezerva sa vada in ce ape se scalda asta nou si daca o sa-i placa si ala vrea si el gata atunci o sa iti zica, dar pana atunci asta esti rezerva.Cam naspa dar asta e se mai intampla.Ce trebuie sa faci? Pai trebuie sa faci pana acum, acu deja este prea tarziu.Atunci cand ai vazut-o prima oara ca iesit cu ala trebuie sa faci ceva.

| anonimg a răspuns:

O prietenie dintre un baiat si o fata, daca nu are ca tinta casatoria, atunci in maxim 3 ani prietenia dispare; relatia se sfarseste; si aceasta cu durere. Pentru ca nu poti sa fii prieten prea mult cu o persoana de sex opus. Trebuie sa existe un timp in care relatia sa ajunga sus, la apogeu, adica in crestere, la casatorie. Daca nu este in crestere, atunci relatia este in scadere.
De aceea multi tineri sufera din dragoste. Ei incep relatii, dar nici nu se gandesc la casatorie; sau o pun undeva departe intr-un timp indepartat. Prea mult timp lungit in relatie aduce plictiseala, monotonia.
Trebuie deci ca amandoi sa va pregatiti de casatorie. Vorbiti serios de lucrul acesta. Daca nu sunteti pregatiti de casatorie atunci este bine sa nu mai lungiti relatia. Ea este o fire care ii place sa aiba multi prieteni. Bine este sa fi gasit o fata care sa ii placa sa aiba un singur prieten.
Deci ori va casatoriti si veti sta impreuna, ori. sa nu o judeci pe ea -ci pe tine- pentru ceea ce va face. Cum spunea cineva: un fruct se culege la vremea lui. Daca nu-l culegi tu, il va culege altul. Iar daca nu este cules la vremea lui, iarasi nu este bine.
Daca ea calca stramb sa stii ca este si vina ta. Iar ca sa o acuzi pe ea dupa aceea, trebuie mai intai sa te acuzi pe tine.

Si da, oricat de mult ne-ar place o persoana de sex opus, daca nu suntem pregatiti de casatorie mai bine sa nu incepem o relatie. Mai bine sa suferim de singuratate decat de despartire.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce spui rezulta ca ai iesit din joc.

Cel mai corect ar fi sa incepi sa iti cauti o alta prietena.

Oricum nu va mai fii nimic intre voi. Am inteles eu dar este si o relatie la distanta?

Asa ca e cam momentul sa incepi sa te uiti. Eu nu as mai cauta-o de nici un fel.

| GoldenZenith a răspuns:

Iti spun asta din punctul de vedere al unei fete. Daca sunt prea directa, imi cer scuze.

Ideea e in felul urmator, multe fete se plictisesc daca baiatul de langa ele nu vine cu ceva nou, ceva care sa capteze atentia,(eu cred ca se intampla asta doar acelor fete care nu stiu ce vor) ce ar fi sa ii dai mataluta putin din licoarea pe care ti-o ofera ea? Adica: indiferenta (la modul "buna", "bine fac, tu?" si atat) + cauta sa vorbesti si tu cu cineva (chiar daca doar ca prieteni) si ea va trebui sa:

1) observe si sa realizeze ca ceea ce face e gresit fata de tine

2) sa observe ca esti altfel si sa nu dea doi bani

3) sa fie atat de captivata de "prietenul" ei incat sa nu observe nimic schimbat in comportamenul tau

De aici vei realiza ce ai de facut. Prietenia dintre un baiat si o fata, asa cum e la iubita ta, in timp ce ea e deja intr-o relatie nu exista. Plus ca exista statistici in care se spune ca multe dintre relatiile de durata incep atunci cand unul dintre parteneri este deja intr-un cuplu (if you know what i mean).

Daca ai vorbit deja cu ea si nu s-a schimbat nimic, eu zic ca poti incerca si alte metode. Intr-un final ori pleci cu fata, ori pleci singur. Fetele vin si pleaca, e greu pana o gasesti pe aia buna.

| vocea a răspuns:

Deci asta e cea mai mare prostie, sa te uiti la o fata pentru aspectul ei sexy. stii ca 90 la suta din fetele astea sexy is de fapt materialiste? o fata care te-ar iubi asa cum esti (cu bune,cu ele),e acea fata care are suflet bun,inima, si minte limpede. nu trebuie sa fie sexy, e de ajuns sa va intelegeti, sa va iubiti, sa va respectati

| christall a răspuns:

Sa vb si tu cu o amica sa vada cum e. Daca te mai iubeste o apuca gelozia si isi da seama ca greseste. Atunci o sa-i spui ca nu mai vb cu ea daca si ea nu mai vb cu el.

| Tabia a răspuns:

Sa discuti cu ea. Vezi ce are de gand sa faca referitor la tine si acel baiat. Nu o lasa sa-i fii tu varianta 2, in caz de ceva. Nu esti un obiect si nu poti fi folosit. Intreab-o daca se simte bine cu tine atunci spune-i sa rupa relatia cu acel baiat, in caz contrar rupeti voi relatia. Nu te lasa condus ca fiind al doilea perete, si sa te tina de rezerva. Caci asa se primeste, daca tie nu-ti mai ofera semnificatie nu ramai decat un fel de rezerva. Nu o ameninta, nu-i frauda increderea in tine, nu-ti schimba comportamentul, vorbeste calm, si cere-i raspuns la intrebari, clare si fara mârnâit. Daca ea e o fire libertina, atunci dovedeste-i ca si tu vei fi asa, ca nu-ti pasa(chiar de iti pasa), prefa-te ca deja nu-ti mai pasa, odata de a reusit sa se uite in alta directie. Sanatate!

| rockvandam explică (pentru Tabia):

Mi-e greu sa arat ca nu-mi pasa, am incercat asta crede-ma dar nu pot ma afecteaza foarte tare acest lucru.Am incercat sa vorbesc cu ea sa vad daca ii lipseste ceva in relatia noastra si sa aflu ce isi doreste dar imi spune ca nu stie ce vrea.

| Tabia a răspuns (pentru rockvandam):

Pai tocmai ca ii aratimereu ca-ti pasa pierzi. Incearca sa-ti calci putin pe moralitate si sa incerci sa procedezi cum de fapt ar fi mai corect. Stiu ca e greu, pentru oricine e greu, dar odata ce doresti sa obtii ceva, aceasta necesita rabdare si putere, prin greutati si cu probleme, caci ceea ce se face cu usurinta devine neinteresant.
In cazul incare iti spne ca nu stie ce isi doreste, afirma-i si tu exact acelasi lucru. Nu uita, esti o persoana cu demnitate si onoare, nu trebuie sa permiti sa fii calcat pe aceste calitati principale, dar pe cele complementare nici nu se discuta. Ambii aveti dreptul la libera alegere, ofera-i sansa de a alege si vei fi ales. Fii mindru de tine, atata timp cat te pretuiesti singur pe tine, iar odata ce te pretuiesti pe tine - vei fi pretuit. Crede-ma, ca daca mereu ai sa invoci faptul ca „Nu poti" ai sa pierzi tot mai mult. Nu exista „nu pot", exista „nu vreau". Fii cinstit, raspunde cu aceeasi moneda!

| Minailiuc_Robert_1976 a răspuns:

Las-o, femei nu sunt? Decat sa suferi mai tarziu!

| Lovemydoggy a răspuns:

In primul rand ar trebui sa ii spui ceea ce te deranjeaza si sa incerci sa discuti cu ea, dar sincer. Dupa doi ani de relatie s-ar putea sa se fi plictisit de caracterul tau si vrea sa incerce ceva nou( nu ti-as dori asta, dar in zilele astea fetele sunt aproape toate la fel) chiar daca este o fire mai libertina, trebuie sa inteleaga ca pe tine te deranjeaza prezenta baiatului asta in viata ei si sa incerce sa se indeparteze de el... daca te iubeste si tine la tine cu adevarat dupa atata timp impreuna.
Sper ca te-am ajutat!