| Mihaela2023 a întrebat:

Saptamana trecută a venit sora mea din Italia si am rugat-o sa mearga cu mine sa fac pasaport ca nu ma descurcam si nu a vrut sa vină.
Am apelat la o cunoştință si a venit imediat.
Pâna şi străinii ma ajuta la nevoie.
Nu vi se pare nesimțire din partea surorii mele?
Mai ales ca ne vedem doar o data pe an, putea sa ma ajute.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate a vrut sa te faca sa te descurci singur. Ce este asa de greu sa iti faci pasaport? Mergeai la Pasapoarte si acolo citeai pe tabel ce acteiti trebuiau si ce trebuia sa faci.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa sunt rudele mai ales cand pleaca din România la mai bine nu au nevoie de tine sa le stai pe cap cine stie sora ta cu ce se ocupă si nu vrea sa afle parintii tai si tu, face videochat ca ce poti face ca româncă plecata in Italia Spania Germania Anglia, fara o meserie, trotuarul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuia să-i dai putin timp să se odihnească, abia venise de pe drumuri, poate că avea problemele ei pe care nu le exterioriza, din motive personale, ori nu avea o bună dispozitie, ori poate ca era prea fericita si dorea putin timp de relaxare alaturi de cei dragi. Trebuia să o convingi cu o vorbă bună, să o lași să decidă ea ziua când poate să te însotească, nu să-i impui tu.
Poate că nu are nimic contra ta, si era doar încapatanarea ta de a face totul atunci, pe loc, fără să tii cont si de dispozitia ei.

Cat despre prieteni, eu sper sa nu vină timpul, incat să regreti cuvintele. Nu compara o soră/un frate cu un prieten(ă).
Cand un strain te dă afara, nu mai curajul sa-i calci vreodată pragul casei, dar cand o face o sora, la suparare, inima te impinge s-o cauti din nou, pana iti deschide. E doar o vorbă...

| Lioana a răspuns:

Asa e cu fratii si surorile. Nu sunt ca prietenii. De exemplu la nunta mea nu a venit nici fratele meu, nici fratele sotului.
Totusi sangele apa nu se face. Legatura se pastreaza pe veci chiar daca e sub asteptarile noastre. In schimb prieteniile, chiar daca par intense pe moment, se pot stinge in timp.

| xerxes1 a răspuns:

Ai avut timp tot anul sa-ti faci pasaport.
Iti este frica ca pierzi din alea 114 kg daca stai la coada?

| Werrich a răspuns:

Frate, frate, dar branza e pe bani. La succesiune se vad fratii. A se vedea fratii Ionut si Dragos Dolanescu care se bat pentru mostenirea tatalui lor Ion Dolanescu.