| catalin654 a întrebat:

Scriu acestea de pe contul prietenului meu. Am o problema de familie. Partenerul mamei mele care a divortat imi face mie si fratelui meu viata un calvar. Nu este prima oara cand mama este la munca(schimbul de noapte), iar el vine acasa la mama, merge in bucatarie(care este legata fara usa de sufragerie unde stam noi) si face mancare si zgomot(tine televizorul la maxim, vorbeste tare la telefon) pana la ora 1 noaptea special ca noi sa nu putem adormi (in conditiile in care stie ca eu trebuie sa ma trezesc de dimineata). De asemenea intra peste mine in timp ce ma imbrac(fiind fata) ceea ce ma face sa ma simt foarte incomfortabil. Mereu este frustrat de faptul ca apartamentul luat de mama acum o sa fie mostenire pe numele meu si nu pe al lui si mereu imi scoate ochii cu asta si se poarta urat cu mine: nici nu vorbeste cu mine, nu este in stare sa imi aduca ceva sau sa faca cel mai mic favor. Un alt aspect care devine deja deranjant este mizeria pe care o face, nu pot sa tin pasul cu curatenia, doar dupa o masa duce bucataria intr-o stare insalubra. Am vorbit de nenumarate ori cu mama, ea a discutat cu el dar degeaba, sunt disperata deoarece vine clasa a 12 a si am nevoie de liniste, iar la tata nu vreau sa merg. Va rog mult sa imi dati sfaturi

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand ar trebui sa schimbati incuietoarea de la usa de intrare.
Pana atunci spune-i mamei tale sa-i faca plangere penala pentru violare de domiciliu. Inainte de aceasta sa-i spuna ca ii va face plangere penala daca mai continua.

| Violleta2022 a răspuns:

Problema asta o poate rezolva NUMAI mama ta, daca casa este a ei si doar ea poate face ordine si disciplina acolo.

| mi25 a răspuns:

Spuneti-i mamei voastre sa-i spuna ca daca nu se potoleste faceti plangere la politie si la protectia copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ți antifoane/dopuri în urechi și nu o să mai auzi gălăgia pe care o face.