| AdrianoAdi77 a întrebat:

Sfaturi cum sa treci mai usor perste o despartire? Dupa o frumoasa relatie de dragoste cu fata ce credeam ca o sa-mi ramana alaturi la bine si la greu, inevitabilul s-a produs si ne-am despartit. Dupa tot binele facut pentru ea si cat am ajutat-o am ajuns sa stau sa sufar pentru despartire. Am avut o mica discutie in care ne-am certat, ea a inceput cu jigniri si regrete dar eu nu am facut asa ceva, nu am jignit-o niciodata si i-am spus ca nu regret nimic, am fost puternic si am tratat cu indiferenta cearta dar dupa cateva zile mi-a venit dor de ea, am cautat-o sa vorbim dar fara niciun rezultat, nu mai vrea sa auda de mine iar eu am o stare depresiva daca o pot numi asa, sunt momente in care imi este extrem de dor de ea, imi vin in minte toate amintirile si promisiunile ce mi le facea candva si nu stiu cum sa trec peste aceasta stare. Sunt mai sufletist de fel si nu pot sa fiu indiferent, nu sunt o persoana cu un caracter tare, multe persoane am vazut ca la despartire uita cine le-a fost aproape, asa si la mine ea a uitat cine i-a fost alaturi la greu...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AMC2551 a răspuns:

Uneori o despartire inseamna un lucru bun, inseamna ca urmeaza anumite schimbari in viata ta, si anume schimbari in sensul bun. Nu trebuie sa disperi dupa un care a renuntat la tine, daca a facut-o inseamna ca trebuie sa renunti si tu. Sunt alte mii de femei in jurul tau care ti-ar putea oferi o alta poveste de dragoste, alte trairi si momente mult mai intense. Incearca sa faci ceva ce nou, sa adaugi in programul tau activitati care sa te faca sa uiti. O despartire inseamna o schimbare, deja depinde de tine daca vrei aceasta schimbare sa fie negativa sau pozitiva, orice activitate noua o sa aduca valoare timpului tau.
Fii tare, arata-i ca poti fi un barbat puternic si ca poti sa intalnesti o alta femeie, mai buna, mai iubitoare si care sa faca pentru tine aceleasi lucruri pe care le faci tu pentru ea!
Multa bafta!

16 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Eu m-am sinucis.
Apoi m-am reincarnat.

| Adry05 a răspuns:

Trece cu timpul, încearcă te menții în permanență ocupat cu ceva și evită să stai singur

| AdrianoAdi77 explică (pentru Adry05):

Asta incerc sa fac mereu sa am timpul ocupat dar sunt momente cand pur si simplu imi amintesc de ea. Nu pot sa fiu tare cum sunt altii

| Adry05 a răspuns (pentru AdrianoAdi77):

Normal că-ți amintești doar a însemnat ceva, ideea e să nu lași să te afecteze mult prea mult și să o dai în altele

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

E normal să suferi, să îți spui tot oful, făcând asta te descarci si iti va fi bine pe viitor. E greu acum, poate va dura dar va trece de la sine si vei fi bine. Poate fata aceasta nu era de tine, d-aia nici nu mai e lângă tine acum

| AdrianoAdi77 explică (pentru AMC2551):

Am sa incerc sa trec peste acest moment, relatia cu ea am inceput.o dupa ce am facut eu o pauza de 1 an de zile, 1 an de zile in care nu am avut relatie de dragoste iar cu ea am inceput de la o simpla prietenie. Stiam trecutul ei prin cate a trecut si cum a suferit in dragoste si ea si am vrut sa-i dovedesc ca sunt altfel, am vrut sa fiu o schimbare pentru ea, am vrut sa simta ce este aceea fericirea, am reusit sa o fac fericita stiu lucrul acesta dar pentru o cearta a uitat tot. Acum este bine mersii si ma trateaza cu indiferenta. Am sters nr ei de tell si pozele si tot ce.mi aminteste de ea si sper sa fiu bine.

| AdrianoAdi77 explică (pentru Carinaaaaaaaaa):

Tot oful il spun doar in scris, sa.l spun cuiva care sa ma asculte nu pot, nu vreau sa par atat de slab si nici sa ii incarc pe altii cu problemele mele. Aici pe TPU am simtit ca pot sa spun ce am pe suflet si sa gasesc raspuns la intrebari printre atatea persoane.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru AdrianoAdi77):

Te înțeleg, stiu prin ce treci. Am fost si eu in situatia ta, sau poate că intr-o situatie mult mai grea de atât dar cel mai bine e să dai si tu ceea ce primesti. Ea nu te mai vrea, ar trebui ca nici tu să nu o mai vrei..nu te caută, nu o mai căuta, nu plânge după tine, nici tu nu o face. E greu pentru tine, ușor pentru mine sa îți spun toate astea dar așa e corect!

| AdrianoAdi77 explică (pentru Carinaaaaaaaaa):

Multumesc mult!

| Geo996 a răspuns:

Gandeste-te ca era o zdreanta care nu te merita si ca o sa gasesti pe cineva mult mai bun, eu asa fac mereu si ma simt foarte bine

| AdrianoAdi77 explică (pentru Geo996):

Nu imi sta in caracter sa o consider zdreanta, nu am jignit-o nici.o data nici la nervi, nu pot sa o jignesc ca m.as injosii mai mult, uneori imi repet in minte doar ( nu ma vrut deci ea a pierdut, o sa-i para rau intr-o zi), atata tot. Jignirile nu consider ca m.ar ajuta sa trec peste.

| Osneros a răspuns:

Cel mai bun sfat: "Fii barbat". Normal ca nu vrea sa mai auda de tine, la cum te plangi pe aici sigur ai fost ca o plastilina in relatie cu ea.

| AdrianoAdi77 explică (pentru Osneros):

Aici ai dreptate, am fost usor de modelat facandu.i mereu pe plac. Azi mi.am ocupat toata ziua cu diferite treburi si am ajuns la concluzia ca nu merita sa stau cu gandul la trecut. Asa este cu iubirea, unii sunt mai slabi iar altii mai tari, decat sa stau sa imi plang singur de milă am sa fac alte lucruri, pana la urma nu am pierdut nimic doar timp si sentimente irosite. Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Din fiecare lucru iesit prost trebuie sa privim partea frumoasa iar pentru mine partea frumoasa este ca nu am avut de pierdut, nu a fost vorba de copil sa ramana fara unul din parinti ori alte exemple, a fost o simpla despartire intr.e doi oameni ce nu sau mai inteles.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de situatia prin care treci, dar asa este viata, impletita cu fericire dar si cu dezamagiri.
Va trece si supararea, dar necesita timp!
Ocupa-ti mintea si trupul cu ceva util si care te-ar putea tine ocupat, in felul asta nu vei mai avea timp sa te gandesti la ea.

| OctavianSps a răspuns:

Crede-ma, asa sunt oamenii si asa vor fi intotdeauna. Cel mai trist este faptul ca noi partea masculina suntem generalizati si considerati cei mai superficiali si insensibili cand de fapt altfel stau lucrurile. Noi cel mai mult si suntem da-ti la o parte cand apare ceva mai bun, asta e natura umana si nu se va schimba niciodata. Sfatul meu este sa mergi inainte si cel mai important, nu da fuga la prima persoana care iti apare si cauta la ea sprijin emotional, ia-o incet si rational, totul se va rezolva. Succes mult si fi tare.

| CleanHeart a răspuns:

Sa inteleg ca tu acum te-ai descarcat punand intrebarea asta pe TPU.
Timpul iti vindeca din durere.