| schmegner a întrebat:

Sfaturi pentru cum sa scap de timiditate? Nu prea pot sa spun lucrurile le fata, fiindca mi-e frica sa nu fiu judecata sau certata. Am avut o copilarie cam nasoala ..va rog sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Sbsbsb2001 a răspuns:

Nu e nevoie sa spui lucrurilor pe nume intotdeauna, cateodata e bine sa la sti doar tu, spui ce simti daca crezi ca nu depaseste bunul simt. Nu e nimic rau in a fi timid, persoanele timide privesc partile rele inainte de cele bune si e foarte bun lucrul acesta. Cu cat citesti mai mult si esti mai informata o sa devi mai sigura pe tine si pe ceea ce vrei sa zici. Depinde ce varsta ai, eu cand eram in generala eram foarte timida fata de acum la 18 ani. Nu inseamna ca esti timid daca nu spui ceea ce gandesti mereu, doar daca este vorba de scoala. La scoala incearca sa raspunzi daca crezi ca ca e logic ceea ce zici chiar daca nu e raspunsul corect pentru ca asa cum ziceam cu cat inveti mai multe cu atat ti-e mai usor sa fi sigur pe tine si sa spui ceea ce vrei.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur și simplu spui ce ai în cap fără să mai stai să-ți pui 100 de întrebări și să treci informația prin 100 de filtre. oricum sună forțat și nasol când faci asta, dacă ai spune direct ar suna totul mult mai natural. Acționează mai des în loc să te tot ascunzi în spatele scuzei ăsteia de „sunt timidă". nu, nu ești timidă, pur și simplu ca tuturor ți-e frică să acționezi, diferența între tine și alții e că ăia ignoră frica și pur și simplu fac. tu vrei să stai să te ascunzi în spatele unei frici și să ratezi o multțime de șanse și oportunități pentru tot restul vieții?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atunci când acționezi, faptul că ai avut o copilărie cam naaoală, contează până la un punct.
De la acel punct încolo, contează momentul care îl trăiești.
Părerea ți-o spui într-un context social, când părerea ta contează, când cei cărora le-o spui vor ține cont de ea. Timiditatea poate fi generalizată, sau poate fi specifică, legată de anumite interacțiuni, de exemplu în relația cu sexul complementar. Să analizezi când apare și de ce, este primul pas.

| Donsavas a răspuns:

Discuta cu un psiholog. Problemele astea nu se rezolva pe internet.

| Bizon95 a răspuns:

Iti bati parintii PE BUNE
si sa NU crezi ca glumesc sau exagerez
dar asta e problema generalizata cu educatia, copiilor li se spune tot timpul ca sunt prosti, sunt tinuti in teroare, chiar daca nu mare, totusi tot timpul au impresia ca vor fi certati sau cel putin judecati, nu sunt incurajati NICIODATA, CU NIMIC, dar nimic "rau" nu trece neobservat, moment in care sunt produsi indivizi fara nici un fel de respect de sine si fara nici un fel de initiativa pana nu vine viata si ii calca pe cap

pe vremea armatei obligatorii (care a fost MUUUUULT dupa ce a picat ceasca) se spunea ca "mergi in armata si o sa devii barbat", adica armata o sa te calce pe cap si o sa corecteze parintii RATATI CA PARINTI care nu au fost in stare sa faca educatie cum trebuie!

deci, cred ca mi-am demonstrat punctul, BATE-TI PARINTII, nu poti fizic SI NICI NU ITI RECOMAND FIZIC, dar poti sa o faci cat se poate de cu vorba, cineva te cearta, sau te judeca, te uiti de sus, scuipi si arzi o injuratura de gen "ce te ph00te pe tine grija?!? grijania matii)

la nivelul asta, parintii tai... MERITA

de ce sunt asa de pornit, nu prea multe, doar ca am avut acelasi tip de parinti, la fel de RATATI, si, si acum sufar din cauza asta!
si cred sincer ca o sa sufar toata viata!

| CipBv a răspuns (pentru Bizon95):

I-ai judecat(si condamnat) fetei parintii plecand de la ipoteza: "am avut o copilarie cam nasoala"? Mi se pare cam dur si datele sunt cam putine pentru o asemenea concluzie. Poate un psiholog ar fi de folos in situatia ei.

| Bizon95 a răspuns (pentru CipBv):

"Nu prea pot sa spun lucrurile le fata, fiindca mii frica sa nu fiu judecata sau certata"

poti sa ma contrazici ca nu traieste TOT TIMPUL cu frica ca nu face, ce trebuie si ca eu ma insel?

si, da, un psiholog ar fi bun, dar, crezi ca parintii realizeaza intr-un fel sau altul ce... rahat mananca?!? si ar trimite-o la psiholog? (unde mai pui ca mai si trebuie sa plateasca pentru asta)

si da, am avut o copilarie nasoala, si da, condamn pe cei care NU sunt parinti, insa singurul lucru pe care pot sa il mai spun e ca miros cliseul asta de la o posta, doar d'aia

| Crackman a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca indiferent ce ai de zis este parerea ta. Trebuie sa iti spui parerea altfel o sa ramai in starea actuala toata viata.
Schimbarea se face cu pasi mici, usor usor incepi.
Nu este sanatos sa tii in tine totul inchis, iar lumea este ca in jungla, cine tipa si sare supravetuieste, tacutul tinde sa moara repede.
Vrei toata viata sa devii o tipa nebagata in seama? Nu, nu vrei asta atunci vb ce vrei cum vrei in limita bunului simt.
Si treaba cu judecata indiferent ce faci nu o sa multumesti pe toti si cat de bun oi fi ajungi sa esti subiectul unor animale, asa este si o sa fie.

| FaraNume1245 a răspuns:

Îți "iei inima în dinți". Dacă îți plângi de milă pe internet nu devii mai puțin timidă.