| deea_8037 a întrebat:

Simt ca sunt o povara pentru ai mei.Ne descurcam destul de prost cu banii, am fost la nenumarate interviuri, fara raspuns.Am renuntat la scoala in urma cu 2 ani, din cauza problemelor financiare, si e destul de greu sa te angajezi fara liceu... Ce-as putea face?

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Fara raspuns pentru ca in general romanii se bazeaza pe o mentalitate gresita:sa fiu un CV cat mai stufos, cat mai plin in recomandari mai mult sau mai putin adevarate chiar daca persoana nu are competente pe postul respectiv e angajata in detrimentul unei alte persoane cu un CV mai sarac, dar vizibil mai abila pe postraised eyebrows
Diploma de bac iti trebuie. Te poti angaja undeva part-time(acum ca vine vara sunt mai multe joburi) si sa te inscri in paralel si la liceu.Totul e sa nu renunti.Nu stii de unde sare iepurelehee hee

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa faci liceul la FR (frecventa redusa), e vorba de 10 sau 15 zile pe semestru.cursurile se fac dupa ora 17, 00 asa ca poti si munci undeva daca gasesti. Poate gasesti sa faci curatenie la o asociatie de locatari sau sa imparti pliante. Succes!

| thealchemist a răspuns:

Sa te intorci la liceu. nu cred ca poti fi o povara pentru parintii tai, un parinte nu poate gindi in felul asta. asa cum ai spus e greu sa te angajezi fara liceu, deci un efort acum va aduce roade pe viitor.

| candycarrie a răspuns:

In primul rand cum ai trait pana acum fara liceu puteai si cu liceu. deci liceul orice ar fi nu il lasi...incerca sa il reiei.acuma nu stiu ce ai putea face ca daca ar fi sa faci cursuri dai o gramada de bani deci nici asta nu e posibil. sfatul meu este sa reiei liceul. e ftft important

| karellen a răspuns:

In primul rand trebuia sa-ti termini liceul, fie la zi, fie la seral. de diploma de bac vei avea nevoie orice vei vrea sa faci, aici sau oriunde in lume

| IsabelaIssa a răspuns:

Poti cauta munca in strainatate, unde nu se cere scoala, insa eu nu te incurajez sa renuti la scoala. In grecia se gasesc locuri la taverne ca ospatar, sau depinde, in bucatarie, la facut salate, curatenie.Salariile sunt pana la 750 de euro cu cazare si masa. Trebuie doar sa ai putin curaj sa pleci si vointa. Bafta!

| bebytzza_9352 a răspuns:

Ai incercat la MC? sau la diverse firme de curatenie.sau incearca sa caut un job gen menajera la cineva acasa.sau ceva de genul asta...sad si totusi eu zic sati continui studiile chiar daca ai probleme financiare trebuie sa te gandesti la viitorul tau.pentru ca 1data si 1data va trebui sa pleci de la parinti tai de acasaa si sa-ti iei viata in maini atunci va fi si mai greu cand vei vrea sa faci ceva pentru tine sati intemeiezi o familie.sa ai o casa a ta si chestii din astea.

ufff.nu prea stiu daca am cu ce sa te ajut eu persona dar ma voi mai interesa si daca gasesc ceva te anunthappy succes:*:*:*