| Vreausapot a întrebat:

Simt ca turbez.
Tatalui meu ii place putin...cam foarte mult bautura.
A avut pana acum o problema (a avut pietre la rinichi si splina fracturata), iar dupa ce s-a vindecat(am dat multi bani pe tratament) A INCEPUT SA BEA IAR.
Acum iar are ceva.Prima data a scapat usor ca nu i-a afectat ficatul dar acum este umflat FIX UNDE ARE FICATUL.
Ce ma enerveaza este ca vine mereu la mine in camera sa se vaiete ca il doare si ca moare si nu stiu ce.Imi vine sa il fac numai prost.Ma enerveaza la culme.Mai si spune ca de ce nu imi place sa stea la mine in camera.Ce dracu sa ii fac de betivan prost.Nu ne permitem nici tratament in momentul de fata si vine la mine in camera sa imi zica ca il doare si ca simte ca moare(mai am si 15 ani deci ma streseaza la culme).
Nu stiu ce dracu sa-i mai fac. Avem buget foarte mic in casa si el, betivan prost si ratat, dupa ce ca aproape s-a batut cu vecinul meu (din cauza ca era beat si s-a dat el mare cocos in fata lui)mai spune ca il si doare.CHIAR ACUM STA LA MINE IN CAMERA SI SPUNE CA IL DOARE.
Sora mea lucreaza si ii poate faca carte de sanatate sa se duca la spital DAR NU VREA DESIGUR.NICI PRIMA DATA NU A VRUT, DE ABIA L-AM DUS LA SPITAL.
Sa ii spun cu adevarat ce simt, ce ma enerveaza la culme cum se jeleste la mine in camera si ma streseaza la maxim sau nu? Dupa sigur nu o sa mai vorbeasca cu mine o luna ca lui de fiecare data cand ii spui ca bea si sa nu mai bea gata se supara si face pe bonsumflatul

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai usor e sa instalezi o iala si te incui cu cheia apoi cand iesi la fel si ii zici ca nu stai sa simti mirosu de bautura in camera la tine

| darrio2007 a răspuns:

Splina fracturată? Dar ce este, os?

| Freya1 a răspuns:

Alcoolul este un viciu greu si urat.Iar daca mai are si probleme cu ficatul e cam tarziu pentru el.
Normal ficatul nu ar trebui sa doara, poate il doare fierea.Dar daca spui ca e umflat cine stie ce are.
Lasa-l sa vorbeasca si nu il lua in seama ca oricum posibil sa nu o duca mult si mai ales in ritmul asta.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Freya1):

Ai cea mai dreptate, pe mine ma invinge alcoholul aproape in fiecare seara, e aproape imposibil sa-i rezisti

| anonimg a răspuns:

Nu-i spune nimic că degeaba îi spui; ba încă vei face mai rău dacă stai de vorba cu el, și vei strica și bruma de atmosferă bună care mai există. Așa ajunge orice om care nu vrea să lupte împotriva obiceiurilor nesănătoase.
Nu ai ce-i face. Mai rezistă câțiva ani așa cu el; pentru că prea mult timp nu va mai trăi.
Sunt o mulțime de oameni povară pentru ei și pentru alții.
Îți este totuși părinte. Respecta-l pentru asta. Dar să nu-ți fie rușine când oamenii te vor întreba ce este și ce profesie are tatăl tău, iar tu să le spui: bețiv.
Fiecare își alege drumul in viață. Va muri în păcatul lui, iar la final va fi judecat pentru că a distrus trupul său care trebuia să fie templul lui Dumnezeu. Din pricina aceasta va pierde mântuirea, viața veșnică. A făcut din trupul său un locaș al demonilor, și nu un locaș in care Dumnezeu să locuiască prin Duhul Sfânt.

Nici eu nu suport bețivii. Acești "oameni" și-au făcut familii și apoi le calcă în picioare datorită nestăpânirii lor. Astfel de oameni nu trebuie să trăiască în mijlocul oamenilor, ci în pădure, departe de alți oameni, până când își vor veni în fire și vor deveni oameni. Bețivii nu sunt oameni.

| LPCTSTR a răspuns:

"Prostia se plătește cu vârf și îndesat" dragul meu!
Spune-i! Și să realizeze că otravei nu degeaba i se spune "otravă"!
Poți și să-i arăți textul de aici, poate (sper) că va realiza că nu e prost degeaba.
[Îmi cer scuze pentru exprimare]

| Elena9328 a răspuns:

Nu ai ce face.
În aceași situație sunt și eu
Acum 5 minute a plecat

| PumpkinDoll a răspuns:

Vrei sa nu te mai streseze deloc?

| Freya1 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Am un tata ce consuma alcool.Nu e chiar alcoolic dar mai bea, plus ca am stat printre oameni ce consuma si nu ii prea agreez sincer.
Daca simti ca nu e in regula trebuie mers la medic sa iei tratament sa nu stai pana faci vreun cancer.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Frate...daca tatal tau are o problema cu bautura incearca sa discuti pasnic cu el. Tatal meu, spre exemplu, si el avea probleme cu bautura, a facut complicatii (nu sunt sigur ce a avut mai exact) si a murit acum 13 ani, cand aveam 2 ani.

Crede-ma, daca ar fi acum sa moara tatal tau, ti-ar parea extrem de rau de ce zici acum. Iti vei aminti doar cum era el in momentele bune si iti vei reprosa toata viata cum nu l-ai pretuit.

Iti propun sa-ti lasi putin "mandria" la o parte si sa discuti cu el. Spune-i ca il iubesti si nu vrei sa-l pierzi. Discutati impreuna o modalitatea ca el sa se lase de bautura si sa ia tratament.

Cand cineva are o problema trebuie sa-l ajuti, nu sa-l acuzi...

Sper ca te-am ajutat, succes!

| Vreausapot explică (pentru UnTipObisnuit):

Problema nu este bautura in momentul de fata...Acum ca a facut acea chestie la ficat nu mai bea deloc, dar sunt sigur 100% ca daca s-ar vinedeca ar incepe din nou sa bea.Asta este lucrul stresant pentru mine.Ca chiar daca nu este beat tot se plange mai ceva ca un copil mic.Si eu am trecut prin dureri(de masea, am avut complicatii)si nu ma mai plangeam ca el.Am vazut multi oameni bolnavi care nu se plang in acest fel cum o face el.

| Antonio_Crantea_2000 a răspuns:

Hmm. Încearcă sa îi explici situatia. Arata-O alte exemple de oameni morți. Cere-i ai tu bani și dacă zice ca nu are îi spui: Da de băutură dc ai? Ex: ( Cat dai pe o sticla de vin și cât dai pe o acadea ). Ințeleg ca e greu dar abrine-te. Nu da sa pari ca nu-la mai suporți. Dacă mai și nelămuriri da reply aici.

| TanyaTania334 a răspuns:

Of! Parintii nu ai cum sa ii alegi, trebuie sa ii respecti indiferent de viciile lor! Sa inteleg ca el nu are serviciu?

| Marton_Bogdan_1990 a răspuns:

Woow, aiurea ce sa zic, imi pare rau pentru tine dar nu poti face nimic altceva in afara sa ii spui cu frumosu fara sa te strambi si sa te sclifosesti la el, sa ii spui ca il iubesti si ca nu vrei sa il pierzi si ca pentru astea e nevoie sa lase bautura daca te iubeste si vrea sa te vada mireasa, oricum cu asemenea personae e greu sa ti o discutie " inteligenta". cred ca ti-e greu dar trebuie sa ii spui ceea ce simti nu ceea ce te invata altii. Ssper sa se poate rezolva cumva. tatal meu are 70 de ani si nu s-a imbatat niciodata, a muncit toata viata lui, la fel si mama... nu stiu exact cum e sa fi in situatia aia dar cred ca nu iti e usor mai ales ca ai si varsta pe care o ai. Succes din suflet happy ai grija de tine!

| anastasia3345 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ii spui ce crezi, evident cand nu e beat. Ii spui sa o lase mai usor cu suculetu ca isi face rau cu mana lui si daca chiar nu se poate lasa de acest viciu incearca sa nu ii dai importanta si sa nu il bagi in seama. In ziua de azi multi barbati parca au turbat. Si eu am tot 15 ani si tatal meu are ceva probleme dar nu cu bautura. Pe deasupra, am si eu o sora, mai mare, care are si ea probleme. Se comporta exact ca si tata si daca ii zic se enerveaza. Stiu ca nu pare mare lucru scris aici dar este. Asta a fost fost un exemplu ca sa te simti mai bine. Revenind la tine, spune-i tatalui tau ce te deranjeaza si daca nu intelege nu merita sa te consumi pentru asa un om si nu il mai baga il seama. Aprobal doar ca sa eviti certurile chiar daca stii ca nu are dreptate etc. ai prins ideea. Sunt fel si fel de oameni pe pamantul asta mare si nu puteam fi toti intelegatori sau intelepti etc. Stii cum e padure fara uscaciuni nu exista. Te pup :*