| Nobody97 a întrebat:

Sinuciderea e soluțiea pentru a pune capăt suferinței?
Pentru ce sa te mai chinui sa trăiești când nu exista nimic bun în viata ta?
Nu ai o familie, nu ai prieteni, ai doar un trecut dureros și un viitor sumbru.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca esti legat de patu de spital si nu ai sanse de supravietuire merita sinuciderea pentru a evita durerea in timp pana mori dar in rest viata trebuie traita la misto in cazul tau, nici eu nu-s familist de gen si banii trag ca magnetul la mine in rest nimanui nu-i pasa de mine. Macar fac ciuda la handicapati ca le arat ce imi permit eu si ei nu sant in stare nici sa faca economii si ma satisface chestia asta pe langa chestia ca ce fac pentru mine imi aduce o oarecare utilitate in viata

| darrio2007 a răspuns:

Nu exista motive pentru a te sinucide dacă esti sanatos psihic.

| AdelinaC a răspuns:

Nu este o solutie pentru ca ramanand in viata ai sanse sa gasesti oameni care sa te ajute, sa pui inceput nou si sa te vindeci de trecut. Prin sinucidere vei ramane si dupa moarte in aceeasi bucla de timp, cu aceleasi dureri, mustrari de constiinta si fara posibilitate de a mai schimba ceva.
Eu ma ofer sa te ajut. Da-mi mesaj te rog

| RAY a răspuns:

Chiar citisem despre asta, parerea filozofiei este ca sinuciderea nu este o solutie pentru ca nu pune capat suferintei tie si iti pune capat existentei e o diferenta, o solutie ar fi sa continui existenta dar sa scapi de suferinta, desi nu, nu pune capat la suferinta

| Violleta2022 a răspuns:

Sinuciderea nu a fost niciodata o solutie, ca problemele nu se rezolva singure, nici daca te omori tu.
Mai bine iti folosesti creieru si-l pui la contributie ca sa rezolvi problemele alea, nu sa le ignori sau sa bagi capul in nisp, precum strutii, ca ele nu se vor rezolva singure, niciodata.
Fuga de raspundere nu este un mijloc de a solutiona ceva.
Un om echilibrat psihic, cauta solutii si rezolva problema, indiferent cat de greu i-ar fi.
In ce priveste viitorul tau, depidne doar de tine, cum ti-l faci si cum ti-l schimbi, pentru ca ai toate sansele din lumea sa-l schimba in unul frumos si bun, daca vrei.

| JicaContra a răspuns:

Esti dus, SI PERICULOS
1. sinuciderea nu e niciodata o solutie, pentru ca, pentru tine, nu mai exista absolut nimic dupa ce mori, iar ca ajungi in rai/iad/whatever este o chestie in care chiar daca, crezi, tot nu poti sa nu iti dai seama ca ceva de gen "vrabia malai viseaza", adica nu stii daca e ceva dupa moarte sau nu

2. ESTI PERICULOS, pentru ca, daca cineva iti spune ca sinuciderea e buna, atunci ala e pasibil de parnaie, ESTE ILEGAL SA INSTIGHEZI LA SINUCIDERE!

| Digikey a răspuns:

Nu rezolvi nimic.
O sa te nasti din nou si o sa o iei de la capat exact de unde ai ramas.Cu ceva agravante adaugate ca pedeapsa.
Trebuie sa-ti rezolvi problemele aici si acum.
Si sa intelegi ca tu esti raspunzator pentru tot ce ti se intampla, ceilalti nu au nicio vina.
Nu te grabi, timpul este doar o iluzie, avem berechet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uită trecutul, muncește în prezent ca să ai un viitor mai bun, relații poți să-ți creezi, numai să vrei. Trebuie să-ți schimbi mentalitatea. Toți avem traume, nu toți avem familii ok, nu toți am fost norocoși să avem o copilărie frumoasă, DAR de la o vârstă încolo nu mai e vina nimănui că ești într-o anumită situație. Responsabilitatea e numai a ta. Nu poți da vina la nesfârșit pe trauma pe care ai avut-o la 10 ani. Ești născut în 97? Înseamnă că nu mai ești chiar adolescent, cauți o rezolvare. Te apuci de psihoterapie și te împaci cu trecutul, înveți ceva din el, ierți persoanele care ți-au greșit, te ierți pe tine etc. Soluții există, multe, sinuciderea nu e una dintre ele.

| Vikaa a răspuns:

Sinuciderea nu e o solutie pentru o problema temporara.

| Nume6 a răspuns:

Sinuciderea e doar pentru lași sau pentru cei cu probleme psihice, cărora depresia le-a luat minţile, adică au făcut o depresie acută, biserica și religia o condamnă ca fiind un pacat nici in biserică nu ești primit la moarte, nici slujbe sau pomeni nu ţi se mai fac, un om curajos o să infrunte prezentul si o să lupte pentru un viitor mai bun. Nici la mine nu e totul roz, am multe probleme în viaţă, dar lupt pentru un viitor dacă nu perfect, măcar frumos și liniștit.

| Clarity a răspuns:

Nu spui de ce ai un viitor sumbru?, cum de îți știi viitoru?
Multe persoane se gândesc la sinucidere când viața ii atât de grea, dar asta nu înseamnă ca nu este o soluție. Nu te cred ca nici o persoana nu tine la tine in viața ta, poate nu realizezi cât de mult contezi pentru alții.
Poate nu îs multe lucruri bune acum in viața ta, dar trebuie sa ai speranța ca or sa vina timpuri mai bune, viața ii făcută din bune și rele. Poate ar trebui sa te concentrezi pe ce vrei tu sa faci și ce pasiuni ai ca sa te simți mai bine. Sper sa te ajute.

| kevin9 a răspuns:

Cauta oameni cu aceeasi situatie ca a ta, formati-va o echipa si puneti-va pe facut bani, planuri, vise, idei... Singur nu poti sa faci nimic oricat de geniala ar fi mintea ta. Singura solutie care este, a fost si va fi indiferent de situatie si de problema, este sa lucrezi cu tine sa te destepti ca sa nu mai ajungi niciodata la intrebari de genu, dar da stiu e greu, dar asta e singura, pentru ca viata e un cadou pe care il primesti o data si e urat sa crezi ca asta ar fi singura solutie. Eu unu sincer sa fiu daca as fi inghenunchiat tare de viata si as alege sa ma singucid nu as face-o orisicum, as lua dupa mine si cateva jeguri din fruntea sistemului in care traim, so, kamizake. Vezi ce faci, ai grija de tine si vazand ce faci, fa doar si numai ce-ti trece prin cap atat timp cat nu faci rau fizic altcuiva.

| Konstantin2020 a răspuns:

Apelează la Dumnezeu. S-a descoperit prin Isus Hristos. El este răspunsul la problemele tale. El te iartă, îți șterge trecutul și îți da un viitor minunat. Citește Noul Testament!