| farapoftadeviata a întrebat:

Sinuciderea...singura solutie?
Sa va spun povestea mea:
Totul a mers ca pe roate pana acum 2 luni de zile... abia imi revenisem din pasele proaste pe care le aveam ca acum au aparut niste probleme capitale:
- am avut probleme cu jocurile de noroc, in special cu poker-ul online. Am reusit sa-mi pierd economii de aproape 3000 de dolari in asa fel incat am ajuns sa nu mai am ce manca de pe o zi pe alta. Este cea mai neagra perioada din viata mea...niciodata nu am pierdut asa de mult...
- situatia este cu atat mai grea cu cat acum stau si in chirie, trebuie sa dau bani lunar, proiectele ca freelancer nu mai merg.
- am experienta de peste 4 ani in mediul online si nu reusesc sa-mi gasesc de munca deloc..Am aplicat intr-o luna la peste 300 de joburi si nu gasesc absolut nimic...am ajuns la capatul puterilor.
- parintii ma privesc cu mila si incep sa plang cand le spun de problemele pe care le am..deci pur si am ajuns la capatul puterilor.
Nu mai am ce manca de pe o zi pe alta, nu am bani nici cat sa-i o floare prietenei mele.
Cred ca o sa ajung sa ma omor si sa termin cu viata asta nenorocita.
Sunt genul de om care vrea sa munceasca si nu are ce.

38 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Esti un prost si un egoist, mai bine te-ai da cu capul de perete, poate iti vine mintea la cap asa?
Mai fa-le necazuri parintilor tai, ca nu au destule...

| farapoftadeviata explică (pentru Zenithf):

Deci, intr-o tara in care nu iti poti gasi ceva de lucru, si unde abia ai ce manca lumea iti zice sa te dai cu capul de pereti. Hal de oameni!

| Zenithf a răspuns (pentru farapoftadeviata):

Crezi ca parintii tai vor fi bucurosi daca tu ai face una ca asta? A, nu te-ai gandit la ei?

| Trolli a răspuns (pentru Zenithf):

Asa este, oamenii care se sinucid sunt egoisti! Nu se gandesc la durerea ce o lasa in urma lor! Ai dreptate...

| mgtow a răspuns:

Si eu caut de munca pe tir si nu ma ia nimeni, vremuri grele dar si mie mi-ar placea sa mor pentru ca nu suport sa stau asa. In noaptea asta nici n-am putut sa inchid ochii pentru ca maine voi vorbi cu un patron de la o firma de transport si daca o fi om intelegator ma angajeaza asa si tu prin parinti poate gasesti de munca pleaca la ei daca nu ai bani

| mgtow a răspuns:

Daca domini engleza bine in Spania se cauta informaticieni angro, inclusiv pe criza asta

| CrazyTeenager a răspuns:

Fiverr? Daca spui ca te pricepi in mediul online nu ar trebui sa ai probleme prea mari sa faci cativa $ repede.

| William a răspuns:

Esti genul de om care nu si-a dat seama ca banii nu se fac muncind. Sinuciderea nu e o solutie, nu iti va rezolva problemele. Nu ma intelege gresit, nu te indemn sa faci afaceri ilegale, iti spun doar ca din munca cinstita (abia) supravietuiesti. Decat sa iti cauti un job mai bine inventeaza tu unul. Profita de faptul ca toti vor sa faca bani de acasa, fara sa munceasca. Poti sa faci un joc pe telefon, tableta, un website unde sa faci un joc la care lumea sa dea bani reali pentru bani virtuali iar apoi banii virtuali sa poata fi schimbati in bani reali la jumatate de pret (sau cat vrei tu).

| Trolli a răspuns:

Sinuciderea este o solutie pentru oameni lasi (desi trebuie sa ai curaj pentru a-ti lua viata).

Ok, ai pierdut acei bani (multi). Cu totii gresim, cu totii facem lucruri pe care mai tarziu le regretam, cu totii ne lasam dusi de val si nu mai gandim rational. Ai pierdut banii si gata! Pe viitor te vei gandi de doua ori inainte sa faci un lucru.

Stai in chirie. Ai putea sa te muti inapoi cu parintii tai (pana te pui inapoi pe picioare)! Nu este o rusine sa ceri ajutorul (in special mamei si tatalui tau, care te iubesc indiferent de greselile facute).

Ai experienta in mediul online! Daca ai aplicat la nenumarate job-uri si vezi ca (inca) nu ai primit niciun raspuns, incearca sa gasesti altceva (pentru moment - sofer, vanzator, calling center etc), dar fara a renunta la visul de a lucra online.

Desi ai pierdut acei bani, gandeste-te la parintii tai, gandeste-te ca esti sanatos, apt de munca si ca regreti cele intamplate! Nu e capat de lume, nu e capat de drum! Incet incet iti vei reveni.

Succes!

Si nu, nu cred ca singura solutie!

| Fatamuntilor a răspuns:

NU; Sinuciderea este pentru cei lasi, iar TU esti un luptator! Insasi viata este o lupta inca din prima zi!
Tu ai vazut cati copilasi bolnavi sunt.Chiar daca nu sunt constineti de boala lor LUPTA pentru viata lor!
TU stii cate familii traiesc doar cu alocatiile copiilor dar LUPTA!
TU stii cati oameni bolnavi in stare terminala exista? Dar in sufetul lor exista o licar de speranta si LUPTA.

Zici ca nu gasesti de munca in domeniul tau? Nu-i nimic. Cauta un ziar ( de mica publicitate ) si cauta ceva! Ca si barbat e aproape imposibil sa nu gasesti ceva! Poti accepta muncile care de obicei sunt refuzate de alti, pe bani putini.Cu timpul te vei ridica!
Si accepta sprijinul moral al parintilor! Poate si financiar!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da pe matura si pe mop n-ai pune mana... Munca nu se face doar online, munca online este o fita. Nu exista oameni care sa nu-si gaseasca de munca, exista doar putori ordinare.

| mgtow a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Te cam inseli, eu am cautat de n-am mai putut si prin relatii dar nimic, doar nimerisem sa merg la un post de inghetata prin parcurile de distractii si cum vroia sai muncesc 12 ore (patron spaniol) am stat un timp dar am zis stai asa nene tu platesti alti inmigranti la 8 ore 40 de euro si eu n-am voie sa lucrez 8 ore? Mars de aici, acum depinde am tot incercat sa intru pe camion, trailer sau autobuz dar multi soferi sant someri iar pe net daca tot gasesti oferte apar un milion de candidati care au depus cv si tot nu suna vremuri dure, in Romania e diferit dar multa munca si bani putini cum lua varumiu 4 milioane la Vodafone si baga 8 sau 10 ore avand facultatea terminata in telecomunicatii dar fara licenta si il angajase alt var de-al meu care e subdirector.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mgtow):

1) Nimeni nu te pune sa lucrezi in Spania, si in Romania exista locuri de munca
2) Daca esti disperat te duci si speli WC-uri si tot faci un ban. Dar, daca consideri ca nu este de demnitatea ta sa imparti pliante sau sa cureti pe jos ramai fara job si te plangi ca nimeni nu te angajeaza.

| mgtow a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Aia e problema ca nici ca gunoier nu se gaseste rar mai sant oameni sa lucreze prin Spania, cei cu contract de munca indefinit isi pastreaza serviciul si restul afara, in tara toti ziceau experienta sa se duca dracului atunci cu vechimea lor. Oricum vremurile sant trecatoare si va trece criza.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mgtow):

Minciuni sfruntate...
La ANOFM sunt mii de locuri de munca disponibile, de la zugravi pana la programatori software. E suficient sa mergi pana acolo si sa-ti depui dosarul iar de restul se ocupa ANOFM, tu trebuind sa te prezinti doar la interviuri. Asta e in Romania, in mod sigur si in Spania exista asa ceva.

| mgtow a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca te-ai pune in locu meu ai intelege situatia mai bine, poate am eu ghinion de nu dau de nimic dar pana la urma va fi bine mai devreme sau tarziu, aici e INEM si aia freaca **** toata ziua.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mgtow):

Am fost in situatia ta.

| KhludCiprian a răspuns:

Daca tu te gandesti la sinucidere, te rog sa vizitezi http://www.suicidepreventionlifeline.org/ si sa folosesti "Chat now"

Aici s-ar putea sa gasesti raspunsuri rautacioase si sa nu gasesti suportul ce il astepti aici.

Am o ruda ce a dorit asta (chiar a si incercat dar nu a "reusit") si vreau sa zic ca atunci cand am discutat cu el, mi-a zis ca in principal problema lui era ca oamenii nu il inteleg, dar pe de alta parte el se autoizola deci este foarte greu cateodata sa fii inteles.

Legat de locuri de munca, cu totii stim ca este greu. Acesta este sfatul meu dar iti recomand in continuare sa nu faci pasul, chiar daca sfatul meu este rau (sau al oricui altcuiva de pe aici):
- fa ceva de care sa fii multumit de tine. Termina un joc, creste nivelul la League of Legends
- cauta o comunitate (nu neaparat online), poate intr-un parc. Suna un prieten (sper ca ai unul, daca nu, scrie cuiva la care poti sa te descarci)
- daca tu crezi ca nu te aganjeaza ca poate ai un gol in experienta, incearca sa il completezi. Nu peste noapte, dar incetul cu incetul
- stiu ca e greu sa te muti din chirie si sa stai cu parintii, dar gandeste-te si la aceasta optiune. Stiu ca ei sunt mai morocanosi si de genul, dar s-ar putea pur si simplu sa nu poti sa intretii atat apartamentul cat si toate cheltuielile fara loc de munca. Asa o sa se reduca stresul ce il ai asupra ta
- adauga-ma ca prieten si putem discuta orice crezi ca te poate ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu gagiule.esti un prost care are un viciu, si care a ajuns in iad din cauza lui.in iadul lumesc.sa te fereasca Dumnezeu de cel spiritual, in care vei ajunge cand vei face saltul cel mare. 3000 de dolari? jocul se cunoaste din start, daca s-au dus cateva sute, e clar.te opresti.esti un chin pentru tine si vei fi si pentru ceilalti daca nu te opresti in ai face oameni pe altii. iata tu ai ajuns neom.si e loc de mai rau.te vor cauta cei carora le datorezi bani.vei ajunge dat afara din casda,ppe drummuri, betiv, flamand, infrigurat, si singur.trezestete.nenica si fa ceia ce trebuie.munceste,si traieste.

| doreal a răspuns:

Uite,fiecare are probleme, dar sinuciderea nu e o solutie, mai degraba un pacat.
Nu e bine ca te-ai aventurat in aceste jocuri care iti toaca mintea. Dar este bine ca vrei sa te indrepti. Locuri de munca sunt, trebuie sa cauti dar nu stand pe calculator. Du-te la o agentie de angajari si cu putin noroc vei gasi. Este rau atunci cand vei avea familie iar tu iti vei duce banii la acele prostii (proprie experienta), trebuie sa te dezveti de acest lucru, nu e bine. Trebuie sa hotarasti tu ca nu e bine, ca iti face rau.

| Lαrisα a răspuns:

Nu te sinucide! Incearca sa iti cauti de munca. Sunt sigura ca pana la urma o sa iti gasesti tu ceva.

| awspam a răspuns:

Uite nu citesc prostiile tale ca nu merita, dar cred ca nici moartea nu te vrea asa ca daca nu ai murit pana acum cred ca e un semn ca esti prea prost sa vezi ca cei dragi au nevoie de tine, sfoara si sapun,

| digital7shady a răspuns:

Gandeste-te ca timp de milioane de ani, stramosii nostri au facut tot ce au putut pentru SUPRAVIETUIRE. Creierul nostru a fost dezvoltat cu acest scop, asta e scopul vietii la origini. Daca mori, nu mai esti. Atat. LUPTA! Nu te da batut! Gandeste-te la cum ar reactiona parintii tai daca te-ai sinucide. Acum gandeste-te cum ar reactiona parintii tai daca te-ai repune pe picioare. E o diferenta, nu?
Repet: traieste-ti viata, nu capeti alta dupa ce mori. Pur si simplu creierul nu mai primeste informatii si tot organismul moare. Nu exista Rai sau Iad, dar exista mereu un loc de munca, oricat de prost ar fi el. Tu chiar te consideri asa de incapabil incat sinuciderea sa devina o optiune? NU!

| Cherry94 a răspuns:

Uite nu exista asa ceva, trebuie sa te "reinventezi" accepta un job de vanzator, orice, de ospatar ca tot vine vara, incearca la hypermarketuri, asta pana te redresezi si uite UBISOFT cauta angajati si EA games. Sinuciderea nu e o solutie, e lasitate, sunt altii cu 7-8 copii care mananca pe zi jumatate de paine si 2-3 cartofi, renunta la chirie mergi cu ai tai, strange banii si apoi vezi incotro trebuie s ate indrepti, exista si urcusuri si caderi in viata, dar moartea nu face parte din niciuna din categorii.

| Elly94sweet a răspuns:

Never sinuciderea nu va fi o solutie.happypoate ar fi bine sa vorbesti cu un psiholog. poate ti se pare aiurea sau ''ce sunt nebun sa vorbesc? dar sa nu fie prea tarziu.de la atata stres te poti imbolnavii grav si va fi prea tarziu sa faci ceva atunci./sa cauti de munca in afara tarii.

Răspuns utilizator avertizat
| andreimrm a răspuns:

Nu e o solutie, viata are un mod ciudat de a e supune la tot felul de incercari, unele mai grele altele nu, nimanui nu ii e usor....Fiecare esec in viata are rolul lui, in formarea unui om, trebuie sa te intareasca, sa te faca sa-ti doresti ca poti mai mult de atat, sa-ti arate punctele slabe si sa te faca sa te schimbi in mai bine, sa-ti dovedesti ca esti mai puternic de atat si daca te aduni un pic poti reusi, viata merita traita pana la capat, nu renunta, poti mai mult, renunta la poker, scoateti-l din cap, vei gasi si de munca, Aduna-te, capul sus si mergi inainte, mai sunt multe lucruri pe care le poti face...

| FatalScream a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa decurgi la astfel de ganduri, sti proverbul „Speranta moare ultima„ nu iti pierde speranta lupta impotriva jocurilor de noroc, nu stii niciodata cand poti invinge.

| pepsi99 a răspuns:

Ho frate, lasa moartea, cum se spune si asta poate fi mottoul tau "Inevitabil va fi bine". Angajeazate si tu la un bar la inceput sau ceva jos dupa vei vedea.

| PopAnaMihaela a răspuns:

Orice problema am avea, oricat de grea, niciodata, NICIODATA, sinuciderea nu o sa fie cea mai buna solutie pentru ca este un pacat!
Incearca in continuare ca ai sa gasesti o solutie (:

| Steve98 a răspuns:

Sinucide-te, poate scapa lumea asta de inca un prost!

| farapoftadeviata explică (pentru Steve98):

Iti multumesc pentru "sustinere", btw....eu nu te-am jignit

| Steve98 a răspuns (pentru farapoftadeviata):

Am zis asta sa vad ce parere zic altii destre mine...

| ChristianMihai11 a răspuns:

Mai incearca sa iti cauti de munca! NU TE SINUCIDE!

| ralucaamariaa440 a răspuns:

Nu. Doamne. Sinuciderea nu este o solutie. Iti poti face o mica afacere. Un,, Net''. Adica o sala cu 15-20 de calculatoare la care sa se vina si sa se stea acolo. Este profitabila. Sau un magazin. Sau ce doresti tu. Dar nu sa te sinucizi. Toata lumea a plecat de jos. Nimeni nu a devenit,, milionar '' din nimic. trebuie sa o iei cu usorul.
spre ca te-am ajutat. Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ralucaamariaa440):

El nu are ce manca iar tu ii oferi planuri de afaceri? Calculatoarele, taxele, chiria, actele sau suportul logistic cu ce crezi ca se cumpara, cu lacrimi?

Cat despre milionari, copii bogati devin milionari peste noapte. Oamenii care castiga bani devin tot milionari peste noapte. Samsarii de Romania tot peste noapte au devenit milionari, din afaceri ilicite. In Romania nu prin munca ajungi milionar...

| mihai69 a răspuns (pentru ralucaamariaa440):

Dacă omu' n-are bani nici să se pișe-n oraș, de unde să ia calculatoare să-nceapă afacere? Plus bani de chirie, întreținere etc. etc. etc.

| Trolli a răspuns (pentru ralucaamariaa440):

Nu ajungi milionar daca iti faci un net cafe! Nici nu cred ca mai exista net cafeuri. Majoritatea au net acasa, pe telefon, pe tableta etc! Da faliment din prima.