| Cristina788 a întrebat:

Sora mea este agresivă și caută mereu scandal și părinții mei sunt la fel.
Mă uit la prietenele mele ce bine se înțeleg cu frații lor, însă eu am o soră care îmi vrea răul.
Cum să remediez această problemă? Nu sunt mulțumită de familia pe care o am. Ce pot să fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| AlexElektro1987 a răspuns:

Sunt mai multe variante, poti sa ii intrebi ce probleme au cu tine, daca ii deranjeaza ceva la tine, ii poti trata cu indiferență ( nu mai vorbesti cu ei, nu mai mergi nicaieri cu ei ), ii intrebi daca ii deranjează prezența ta. Dar, gandeste-te daca nu cumva faci tu ceva care sa ii deranjeze, daca nu, incerci aceste variante si in caz ca nu ai alte variante ( cum ar fi sa te muți de acolo ), incerci sa ii eviti cat mai mult si cand stii ca te poti intretine singura, pleci de acolo.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la 18 ani poti pleca daca ai unde. Ei nu se vor schimba

| darrio2007 a răspuns:

Asa, degeaba?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru a remedia aceasta problemă trebuie sa fi dispusa sa ierți, cere ti cu sinceritate iertare de la sora ta, daca problema este atit de grava incît nu poti ierta, discută cu ea si cu părintii tai cauza, si impreună gasiți solutii, nu merită sa te cerți din orice cu familia ta, care dintre voi două este mai mare tu sau sora ta? Ideea de a pleca din casă nu este una justificată deoarece atit tu cît si sora ta aveti aceleasi drepturi de a locuii cu părintii, trebuie identificată reala cauză a discuțiilor, neînțelegerile dinrtre frați sunt asemanatoare coșurilor, pentru a scăpa de ele trebuie sa tratezi cauza nu doar simptomul.Tu ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să cauți motivul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si lasa-i sa fie asa, ce treaba ai tu cu ei? Pur si simplu nu a fost sa fie, nu le poti schimba mentalitatea chiar asa usor.
Ti s-a intamplat asta, sa vezi cum sunt alte persoane, ca tu... cand o sa ai familia ta si cand o sa dai sfaturi (oricarei persoane) o sa le zici sa nu faca asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are probleme psihice sorata nu au ce sa faci, daca o indrumezi la psihiatru' nu se va duce cu siguranta, tot ce poti sa faci e sa pleci de acolo la alte neamuri sau eventual sa iti cauti chirie, decat sa traiesti intr-un mediu toxic mai bine devii dependenta si pleci de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Convoacă toată familia și stă de vorbă cu ei și întreabă-i de ce se comportă astfel cu tine. Atrage-le atenția că NU e normal felul în care se comportă cu tine, că tu ești tot sânge din sângele lor și nu ar trebui să existe favoritisme într-o familie.

| Dana2103 a răspuns:

Cand vezi prima data raul in oameni, raul va prima intotdeauna.

| Cksihja a răspuns:

După ce ți-am citit întrebările nu mă mir, mergi la psihiatru și discută cu el, problemele pe care le ai ne depășesc pe mulți dintre noi și în plus nici nu suntem calificați pentru așa ceva.

| Jade20 a răspuns:

Sa te muti.