| anachida a întrebat:

Sotul meu m-a da deoparet pe mine si fetita din cauza parintilor si-a surorii lui. spuneti-mi ce sa fac? sunt un sac de nervi. ii prefera pa ei in locul nostru. ajutati-ma va rog

18 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Intrebarea ta e pusa la misto sau sunteti mai multe persoane pe acest user. Hai, zi-mi c-am ghicit-o!

| EUSIATIT a răspuns:

Cred ca exagerezi putin sau esti cam egoista. parerea mea e ca el imparte dragostea in 2 adica voi sunteti voi iar ceilalti sunt ceilalti dar tu influientata de anumite pers deja ai cazut i8n capcana si te revolti. vezi numai partea negativa. nu e cazu. deci parintii si fratii sunt una si el tyrateaza asa cum trebuie iar voi fam lui sunteti alta. si o sa ti mai spun ceva., ai copil, da? ok cind vei fi soacra si vei vedea cum esti tratata sau ca ...nu te mai iubeste nimeni .adica copilul pentru care ai facut eforturi... o sa intelegi atunci. parerea me asa mergi inainte sa va intelegeti ca si o fam mare si daca esti si putin mai maleabila sau inteleapta .nu ti vei strica casnicia pentru ca eu vad ca deja bati in retragere ...ai un copil si nu e cazu sa l lasi fara tata,, pentru niste [inchipuiri sau intrigi] e bine sa te gindesti ca ti da sfat o mama. faci ce doresti dar [croitorul masoara de 2 ori] asa si tu gindeste te ...bine.

cami
| cami a răspuns:

Sincer te compatimesc, de multe ori mama a trecut prin asta ( o prefera pe mama lui, si pe sora-sa, in locul sotiei (mamei) insaa la mine niciodata nu s-a pus problema )-eu fiind copilul.
De aici mi se trage si preferinta in materie de baieti :
-Sa nu fie mamosi, si sa nu aiba sora ( habar n-am ce as putea avea cu saraca fata ) insa asta e, sunt convinsa ca si fiica ta, mai tarziu, la fel va gandi.
O vedeam ca pe o uzurpatoate, o nemernica care nu-i lasa pe ai mei sa fie fericiti ( pe matusa-mea ).
Se ajunsese si la ganduri de divort straight face (partea cea mai dureroasa pentru mine-aveam doar 9 ani ) Atunci ma juram pe la colturi de bloc ca " barbatul meu n-o sa aiba sora! " Nu vroiam ca istoria sa se repete. Dar mi-a explicat mama ceva, si parca am lasat-o mai moale cu gandul asta.
Ai crezut ca se schimba pe parcurs? Nicio sansa. Spune-i ca cu tine traieste in casa, nu cu mama lui. Asa i-a zis si mama, stii ce i-a zis? Ca "mama e doar una, femei sunt destule ". Daca eu auzeam asa ceva. il trimiteam la ma-sam de urgenta ( bine, nu ca mama nu l-ar fi trimis. ) dar a rabdat, toate astea, pentru mine.
Acum parca s-a mai schimbat. (tata) nu mai tine asa mortis cu ai lui. Habar n-am ce l-a facut sa se schimbe. Poate c-a imbatranit si i-a venit mai multa mine la cap laughing Poate. sper sa se rezolve si in cazul tau, daca nu, nu-ti pierde tineretea in scandaluri si certuri!

prfml
| prfml a răspuns:

Cand iti faci propia familie, cand faci acel pas trebuie sa fi pregatit sa crezi in noua familie, daca spuneai ca doar pe tine, poate ar fi fost vreun motiv, dar si propiul copil, asta lasa de gandit. Dispretuiesc acei barbati. Ce gandesc eu ca ar trebui sa vorbesti cu el personal si sa termine ce a inceput, sa lase pe mamica, sora si alte rude, ca are o noua familie.

| carmi_6480 a răspuns:

Exact asa mi s-a intamplat si inainte sa avem un baietel, chiar mi-a zis ca eu pot sa plec pentru ca de frati si mama nu se desparte. A trecut timpul si a inceput sa vada ca sora nu e chiar sfanta carevoia sa para si ca masa il suna cand avea nevoie de bani, daca il iubesti si vrei sa lupti pentru el fii calma si nu te certa niciodata cu el scoate-le in evidenta defectele fara sa jignesti, la mine a functionat mai ales ca cumnata a facut si lucruri urate. Daca chiar nu ai ce sa-i faci, lasa-l, dumnezeu cand a lasat familia a spus sa ne lasam parintii, fratii, si sa fim trup si suflet cu sotul/sotia asa ca el daca nu poate face asta sa ramana cu ai lui.

| Adyna_2391 a răspuns:

Buna...nu sunt sotie dar iti pot spune parerea mea:nu e normal sa va dea la o parte pe voi pentru parintii lui pentru ca acum voi sunteti familia lui, la un moment dat ei mor si tot voi ramaneti.Cred ca ar trebui sa vorbesti serios cu el si sa il intrebi de ce are atitudinea asta.Comunicarea e cel mai bun remediu. Sper ca ti-am fost de folos cat de cat

| anachida explică:

Salut! Oameni buni, va multumesc pentru raspunsuri in numele persoanei care a adresat aceasta intrebare, nu stiu cum a ajuns aceasta intrebare de pe nickul meu...de pe acest site.Eu nu am nici decum aceasta situatie, sunt departe de aceasta situatie! Imi poate spune cineva ce se intamplaaa, apropo imi apare ca am dat si... fundita pentru raspunsul castigator, iar eu nu am dat! Va multumesc si o zi buna tuturor!

| lily09 a răspuns:

Pai nu stiu daca am inteles bine... vrei sa spui ca el tine mai mult la parerea parintilor? ca ii pasa mai mult de sora lui? iar tu simti ca nu mai sunteti o familie? ori el e un egoist, si vrea doar el sa fie bine si fam lui...si in cazul asta nu prea vad ce ai putea face...chiar daca ai avea o discutie serioasa cu el...nu prea cred ca s-ar schimba ceva... poate pe moment... dar sigur ar reveni la vechile obiceiuri... daca chiar crezi ca tii la el si vrei sa fie tata pentru fetita ta(desi nu vad ce fel de tata ar fi daca si-a pus fiica pe locul doi )... dar totusi sa zicem ca tu il vrei...atunci incearca sa lupti mai mult pentru el...incearca sa te apropii mai mult de mama si sora lui...asa nici el nu se va simti amenintat ca le va pierde, si poate se va apropia mai mult de tine...atat timp cat nu le accepti tu pe ele.nici el nu va va accepta pe voi...barbatului trebuie sai dai impresia ca el este ''capul'' familiei... dar ceea ce el nu stie este ca femeia este ''gatul''...si fara gat nu prea se poate misca...hahahaha...deci...daca crezi ca merita sa lupti pentru el .atunci lupta dar cu cap... daca nu. .atunci lasa-l in plata domnului sa lupte alta cu el...si tu traieste-ti viata...nu se termina viata la el... oricum eu iti doresc numai bine.

| eyline a răspuns:

Invata-te sa-l ignori pentru ca el nu va inceta niciodata sa faca acest lucru. Invata sa traiesti viata la maxim in alt fel, caci daca stai sa suferi dupa orice lucru nu vei ajunge decat la dezamagiri.

| BabyRosse a răspuns:

Saracuta de tine eu sunt copil as fi suparata pe tata-l meu daca miar face asta eu am fost parasita de tatal me la nastere o mai am pe mama si bunicii.Incearacati sa vb cu el!

| bosnea marinela a răspuns:

Intr-o mica mare masura suntem pe acelasi nivel.aceleasi probleme.nu ai ce face decat sa il lasi.si sa nu te uiti in urma si nici sa te gandesti ca ai o fetita cu el. daca el prefera pe ai lui inseamna ca nu mai are nimic pentru tine. daca tu totusi te gandesti ca e mai bine ca fetita voastra sa creasca cu ambii parinti incearca sa ai o discutie cu el mai serioasa decat de obicei. sper ca te-am ajutat si daca vrei sa vb intra pe adresa mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne dai prea multe detalii, deci nu pot sa-ti spun decat ca sangele apa nu se face. Pe undeva e normal sa-si "prefere" parintii, dar si voi ar fi fost firesc sa faceti parte din viata lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga anachida.nu este sot.este doar fiu si frate.lasa-l la parinti sa mai creasca.mai are pana la sot si tata.nu te poate ajuta nici el. e prea prost, sa-mi fie cu iertare.vezi-ti de viata ta si a fetitei in continuare.altminteri vei avea o fetita si un baietel de crescut.ca el asta e.inca copilareste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam nasoala situatia, lasa-l sa se duca unde vrea el, doar nu ai vrea sa stea cu tine din mila....pacat ca e fetita la mijloc care va fi cea mai afectata, incearca sa-ti refaci viata...banuiesc ca esti inebunita dupa elsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa vrbesti cu el daca nu te asculta poate are pe alta sfatul meu nu te chinui refati viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf.prin aceiasi situatie trec si eu! eu am fost mutata la "sotul" meu, parintii lui se bagau mereu intre noi, pana intr-o zi in care mi-au zis sa plec din cauza faptului ca vroiam sa-mi continui studiile. AM Plecat in schimb ce "sotul meu" a ramas acolo... intotdeauna au fost mai importanti ai lui>>> acum suntem "separati" dar el inca prefera sa petreaca mai mult timp acasa la el (cu parintii ) e greu cand exista parinti care se baga in relatii si sunt acceptati de copii lor! AM SUFERIT PT K E DURREROS SA VEZI CUM PERSOANA IUBITA E MAI ATASATA DE PARINTI. viata merge inainte, chiar daca ai o fetita meriti sa fii si tu fericita si sa ii daruiesti fetitei tale un tatic care s-o iubeasca si sa va pretuiasca pe amundoua (sa fiti o familie adevarata)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creazati propriul tau univers alaturi de fetita Cu nervi nu vei rezolva niciodata nimica Celulele nervoase nu se mai refac traieste fiecare clipa de parca ar fi ultima Te pup

| iubitica a răspuns:

Incearca sa te linistesti poate ar trebui sa privesti altfel situatia, trebuie sa existe un motiv care te face sa crezi asta in orice caz incearca sa-l intelegi poate ii lipseste ceva in toata atmosfera de familie care se creaza in mot obisnuit acasa!