| Diegoxyz a întrebat:

Stau in orasul asta de 4 ani.
Eu am copilarit in Resita dar merg acolo in toate vacantele si ma bucur fiindca acolo am o parte din familie si prieteni.
Mereu cand ma intorc in orasul actual ma simt trist si vreau sa ma mut inapoi la Resita.
CE TREBUIE SA FAC?
*am 15 ani*

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,e normal sa te simti astfel cand revii din localitatea ta natala.Acolo sunt toate amintirile tale din copilarie si de fiecare data cand te reintorci e si normal sa le retraiesti, iar mai apoi cand parasesti Resita sa iti fie dor de ea.Problema este ca traiesti mult prea mult in trecut, mereu iti amintesti de trairile tale frumoase, incerci sa le reinvii si sa le retraiesti iar si iar, de aceea simti aceste emotii de tristete si de dor.Nu mai trai mereu in trecut, nu mai poti schimba nimic acum si nici nu mai poti retrai ceea ce a fost.In viata nimic nu e venisc, totul e trecator, toate se termina la un moment dat, atat fericirea cat si tristetea.Tot ce e bine la un moment dat tot trece, dar vine altceva nou care poate sa ne placa mult mai mult de cat ceea ce am avut.Accepta ca viata ta veche a ramas in trecut si nu vei mai putea sa o ai.La un moment dat fiecare dintre noi e nevoit sa renunte la o perioada din viata ta si sa treaca in alta, pentru ca schimbarea e ceva care apare la toti.Nu trebuie sa fii trist ca ceva s-a terminat, ci sa fii bucuros ca s-a intimplat.Traieste cu ziua de azi cu gandul la cea de maine si accepta ca de acum ai o viata noua si nu mai poti reveni la cea veche. Orice inceput e greu, si nu mereu orice schibmare ne place, dar cu timpul intelegem ca asa a fost mai bine si o acceptam.Incearca sa iti formezi o viata nou aici in orasul tau nou, incearca sa iti faci noi prieteni, construieste amintiri frumoase, gaseste o ocupatie asa ca sa iti placa si aici, si odata ce vei avea amintir frumoase din noua ta viata nu vei mai tanji dupa cea veche.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti intr-un oras mai mare zi mersi ca ai scăpat de fundatura numita Reșița

| sierra1 a răspuns:

" vreau sa ma mut inapoi la resita"

cred că decizia au luat-o și o vor lua (incă vreo câțiva ani) părinții

| SilentRain a răspuns:

Vorbeste cu părinți

| Vikaa a răspuns:

Altii nu mai stiu cum sa scape de acest oras si tu vrei inapoi, iti trece tie doru de acea fundatra cum zicea si suntserios.

| Diegoxyz explică (pentru Vikaa):

Crede-ma ca pentru mine orasu are valoare sentimentala...nu imi trece doru de el..si nici de familia mea de acolo