| Horatiu92 a întrebat:

Stau si ma intreb, cum poate o persoana sa iti spuna dupa aproape de doi ani de relatie, inainte de a iesi din viata mea ca ma iubeste, dar pleaca de langa mine totusi. Nu ma mai cauta, m-a blocat pe facebook, nu stiu nimic de numarul ei, unde s-a mutat in chirie, nu a dorit sa imi spuna unde. Si in final mi-a zis ca nu o sa mai contacteze niciodata si ca doar vrea sa plece, nu are logica. O persoana care chiar te iubeste ramane langa tine indiferent de situatie la bine la rau. la bine si greu.

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Sunt unii care atunci cand iubesc si apar probleme in relatie decid sa lupte pana la capat, cu pretul propriei suferinte. Alte persoane, desi iubesc, atunci cand se intampla ceva ce nu pot accepta, pun punct si aleg sa plece. Nici nu stiu cum e mai bine sad
Totusi, daca vrei sa iti vezi de viata si sa treci mai departe, e mult mai usor sa te detasezi cu totul de persoana pe care ai iubit-o, decat sa te minti cu "ramanem prieteni, vorbim, bla bla". Cand "ramaneti prieteni", inevitabil vor aparea situatii in care va veti mai vedea, poate saruta si face dragoste, apoi veti ajunge sa suferiti crezand ca va puteti impaca pentru ca mai apoi sa va dati seama ca nu e bine si tot asa. Va prelungiti, inutil, suferinta. Crede-ma, am vazut foarte multe cazuri de genul asta si in 99% din cazuri s-a ajuns tot la despartire.
Fata a fost destul de concisa. Nu stiu de ce s-a ajuns acolo, dar pentru ca nu iti da mesaje contradictorii si ti-a spus clar ca nu te va mai contacta niciodata, vei reusi si tu intr-un final (chiar daca mai greu) sa o uiti si sa iti vezi de viata ta. Ai sa vezi ca in final toata treaba asta de fapt e pozitiva, va permite amandurora sa va continuati vietile fara sa va poticniti intr-o relatie care (cred) oricum nu mai avea viitor.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oamenii mint de frica sa nu le faci scandal! Este mai simplu asa!
Si-a gasit o alta iubita si nu a stiut cum sa te anunte ca te paraseste, asa ca, ti-a spus o mare minciuna si apoi te-a blocat ca sa nu-l mai contactezi si sa-i faci reprosuri.
Categoric o persoana care te iubeste, nu te paraseste nici la bine si nici la rau, dar trebuie s ate iubeasca cu sufeltul nu sa spuna una si sa faca alta.

| T0T a răspuns:

Iubirea unora e un paradox în care mai bine nu ai încredere. Unii preferă să renunțe chiar dacă zic că te iubesc. Îți recomand să nu o mai cauți, e spre binele tău.

| raluk27 a răspuns:

Foarte bine a facut! Meritai, dupa caracterul pe care il ai. Daca esti cum esti nu sta nimeni cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,aceeasi intrebare mi-o pun si eu, cand stau.