| Ingerfararipi333 a întrebat:

Stiti ca zilele trecute va ziceam (mai degraba ma plangeam) ca iubitul meu va petrece revelionul cu prietenii lui iar eu singura. I-am comunicat nemultumirea mea si a decis ca mai bine renunta la petrecerea cu prietenii lui pentru mine, si ma va invita la el acasa impreuna cu parintii lui. Asadar, scopul intrebarii mele, ce cadou as putea sa le cumpar parintilor lui? Ma gandeam ca mamei lui as putea sa ii cumpar un buchet de flori (iar aici astept sfatul vostru, ce flori ar fi potrivite? sa cumpar trandafiri? rosi, sau alta culoare?) iar tatalui lui o sticla de ceva (dar aici chiar nu ma pricep, astfel incat apelez tot la parerea voastra). Va multumesc, si astept cu nerabdare sa vad raspunsurile voastre!

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La Revelion se merge cu sampanie, eventual si cu o tava de aperitive diverse, respectiv prajituri de casa (toate facute de tine).
O astfel de prezentare va fi si cartea ta de vizita, de viitoare gospodina in familie.winking

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"... va fi si cartea ta de vizita, de viitoare gospodina in familie."

De ce crezi ca ar vrea sa creeze impresia de gospodina? Eventual sa aduca si o tocanita.laughing
Iar daca ar fi barbat, trebuie sa duca, ce? O cheie de 16 si o mistrie, sa arate ce gospodar e?

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

E simplu.
Viitoarelor soacre le place o candidata de nora-gospodina, cine va sti sa creasca viitorii nepotei si sa stie "pe maini bune" pe fiul lor... happy

| Adry05 a răspuns:

O sticlă de vin și niște flori e suficient. Du-te și tu la o florărie și vezi ce arată mai aspectuos, nu trebuie neapărat trandafiri, dar dacă îi iei trandafiri, ia-i albi sau combinație de mai multe culori, în niciun caz roșii că nu-i iubita ta laughing))

| Violleta2022 a răspuns:

De Revelion nu se cumpara cadouri!
Daca esti invitata la parintii lui, mergi cu o sticla de samapanie si un tort sau niste prajituri de casa, facute de tine, cu ocazia asta, impersioninad parintii baiatului.

Nu duce tuica sau alte porcarii tatalui!
In noaptea de revelion nu bea posirca si nici nu-i arati ca-l descondieri, sau il faci betiv.
Niciodata nu duce flori rosii mamei soacre, alea simbolizeaza iubire, ori tu vrei sa-i arati respect si bun simt, nu? Atunci alege flori albe sau multicolore.
Totusi, eu spun sa le duci florile, cu alte ocazii, nu de revelion.
Sunt mama, sunt femeie si am 2 copii adulti, asadar stiu bine ce am primit de la prietena lui fii-miu si prietenul lui fii-mea, de asemenea ocazii si stiu ce am apreciat la ei.

| sofisis a răspuns:

Nu e cazul de cadouri propriu-zise. Ai putea sa duci un tort sau un platou de prajituri si o sticla de sampanie. Si gata...

| siriusblack98 a răspuns:

Cadouri cu ce ocazie? Tu in situatia de fata nu ai nici o obligatie morala sa le cumperi cadouri. Absolut nici una.Ba chiar ar fi stanjenitor.Le cumperi ''atentii'' de Craciun, de ziua lor, nu cu ocazia anului nou. Daca vrei sa faci ceva demn de admiratie si in favoarea conduitei, iei frumos o sticla de sampanie si niste dulciuri de calitate ca sa le puna pe masa de revelion.Asa se face.

| Holiday a răspuns (pentru siriusblack98):

"Cadouri cu ce ocazie? Tu in situatia de fata nu ai nici o obligatie morala sa le cumperi cadouri. Absolut nici una."

Daca esti invitat de Revelion la cineva acasa, tu te duci cu mana in fund?!

| siriusblack98 a răspuns (pentru Holiday):

Tu intai invata conduita bunelor maniere.Acolo specifica in ce ocazii se cumpara cadouri, ce fel de cadouri si in ce maniera daruiesti acele cadouri.Am specificat foarte clar cu ce se poate duce ca sa nu mearga cum ai zis ''cu mana in fund''.La o astfel de ocazie NU SE CUMPARA CADOURI.Dar asa v-ati obisnuit voi romanii.Si cand faceti pana la masina aveti pretentia sa va aduca oamenii ''atentii'' de consolare.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cam ciudat sa duci flori "soacrei", tu ca "nora". In plus decat sa dai o gramada de bani pe un buchet de trandafiri care oricum se vor ofili in cateva zile (iar unele femei nu suporta florile altfel decat in pamant) mai bine cu banii aia mergi la o cofetarie si iei niste prajituri de calitate sau gustari sarate (dar si aici e de discutat pentru ca s-ar putea ca femeia sa faca multe feluri de prajituri si sa se simta insultata ca i-ai adus tu). Dar totusi o cutie mare de bomboane ii poti lua. Sau sa iei un cos din ala mare de la magazin cu bunatati in care sa fie si o sticla de vin (astfel va fi un cadou potrivit pentru amandoi si alea nu se strica asa repede ca prajiturile de la cofetarie). Nu te baga la cadouri prea personale gen bijuterii, dres. Doamne fereste, sper ca nu vrei sa ii cumperi un dres (Antonio, ce e in capul tau? ) laughing

Totusi nu inteleg, de ce prietenul tau a vrut sa faca revelionul cu prietenii lui si nu a vrut sa te invite si pe tine? Cum adica, revelion doar cu baietii si iubitele lor stau acasa?

| danutzu96 a răspuns:

Mamei poti sa ii iei ceva flori cu bomboane, iar tatalui daca e drojdier ii iei o sticla de Tazovsky sau Stalinskaya de 0.5l (sunt ieftine ) si ai terminat.

| Digikey a răspuns:

O sticla de sampanie decenta si niste prajituri. Ceva care-ti place si tie in timp ce il astepti sa vina pe la 3 de la petrecerea cu prietenii.Tu chiar l-ai crezut ca nu se mai duce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mama lui poți cumpăra un buchet de trandafiri care să conțină mai multe culori.
Cam așa: https://www.flowermag.ro/buchete/field-of-roses/

Iar pentru tată ai putea să iei o sticlă de lichior:
https://m.emag.ro/......DVHX49BBM/

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Iar pentru tată ai putea să iei o sticlă de lichior:"

Lichiorul e cam bautura de femei.
Un whiskey, coniac, eventual rom, sau o sticla de vin buna, daca e bautor de vin, ar fi mult mai indicate.

| MValentin a răspuns:

Ar fi frumos daca te-ai axa pe cadouri mici pentru fiecare parinte. Mamei o plasa de cadouri roz sau rosie in ea sa fie nu stiu ceva ce se poate avea ca amintire o brățară gen cu cruciulița sau ceva de genul daca e religioasă ca persoana si ceva o ciocolată? Si nu stiu poate si un trandafir dar... unul si rosu, apoi tatalui ceva de barbati poate un tricou simplu o sticla de vin si atatm ceva sa fie cat mai pur si sa nu fie extravagant apoi pentru el si o îmbrățișare e buna. Dar totusi sa nu depășești suma de 3 obiecte pentru ei. Si culoarea tricoului tot rosu simplu ca de revelion asa de poarta. Distractie placuta si ma bucur ca te o ales pe tine si felicitări pentru ca i ai comunicat

| RaAlexandra a răspuns:

Buna! Ar fi dragut ca mamei sa ii cumperi o floare in ghiveci, poate o orhidee ambalata frumos si o cutie de ciocolata iar tatalui eu personal am luat o sticla de whiskey, teachers set cu 2 pahare iti las link mai jos. Bafta!

https://images.app.goo.gl/aLb9zVYJXU89iz6SA

| AllexC a răspuns:

Personal eu i-as lua mamei un bibelou ceva, ala nu se termina niciodata si mereu va stii ca este de la tine. Tatalui un parfum ceva barbatesc. A fost un raspuns personal. Acum este la alegerea ta ce vrei lua.

| Antonio_Marius_1986 a răspuns:

Mamei poti sa i cumperi niste flori, eventual un dres iar tatalui daca este betivan o sticla de trascau si il pui la punct rapid.Din start daca tinea la tine, nici nu exista petrecerea cu prietenii aia...