| itscloudyoutside a întrebat:

ŞTIU CĂ E O ÎNTREBARE LUNGĂ, DAR VĂ ROG, CITIŢI!
Deci nu o mai suport pe bunică-mea, mai un pic şi cedez psihic.
Bună-mea e genul ăla de persoană care se crede perfectă, nu vede defecte decât la alte persoane, se uită ca obsedata prin lucrurile mele (chiar şi în ghiozdanul meu de la şcoală şi în caiete), îmi spune ce am de făcut şi mie şi mie părinţilor mei din 5 în 5 minute, şi tot aşa... Iar eu nu mai rezist cu femeia asta în casă!
Azi am venit de la şcoală şi m-a întrebat ce vreau să manânc... Când i-am zis că nimic a început (ca întotdeauna) să strige la mine de parcă cine ştie ce i-am zis. Eu tot încercam s-o fac să tacă, şi am întrebat-o de ce se poartă în halul ăsta, şi apoi a început discursul pe care să ştiţi că mi-l spune APROAPE ZILNIC, deci deja îl ştiu pe derost (dar eu îl spun pe scurt, pentru că altfel ar lua prea mult):
Cum mă port? Mă port foarte frumos, iar tu întreci orice măsură, asta e deja nesimţire! Nu se mai poate în casa asta, nimeni nu mă ascultă, bine că eu vă fac pe plac tot timpul şi voi vă purtaţi urât cu mine! Eu ştiu că voi următiţi să mă scoateţi afară din casă, că de asta vă purtaţi aşa cu mine, dar eu nu o să plec! După câte v-am făcut, voi nu ştiţi nici măcar să-mi mulţumiţi! Lasă că de astăzi te descurci singură, nu-ţi mai zic nimic! Deja văd că o să ajungi un nimeni dacă nu am eu grijă de tine, o să ajungi măturătoare de străzi! Fără mine ar fi vai de voi!
Şi muuuulte alte chestii de genul ăsta... Doar că acum nu-mi vin în minte toate aberaţiile paranoice pe care le scoate.
Deci eu nu înţeleg de unde şi până unde a dedus ea că eu şi părinţii mei vrem s-o scoatem afară din casă (spune asta de mulţi ani de zile deja, dar nu e nici pe departe adevărat, eventual a auzit-o pe mama zicând că nu mai rezistă să se poarte cu mine aşa, adică să mă facă proastă, măturătoare de străzi, să zică că o să ajung un nimeni şi că e vai de mine, şi treburi de genul ăsta... dar tot nu văd legătura, adică mi se pare normal ca mama să se enerveze pe ea pentru asta). Şi încă ceva ce nu înţeleg e de ce tot timpul începe acelaşi discurs din nou şi din nou din orice prostie, fără măcar un motiv bun (v-am dat exemplul de astăzi).
Deci ce aş putea face cu femeia asta? Deja nu o mai suport! Măcar dacă aş putea-o face cumva să se poarte altfel, să nu mai strige pe mine din orice rahat, şi apoi să am nervi toată ziua din cauza ei... Şi tot ea se simte indignată şi "jignită" când încep şi eu să strig.
Nu mai pot... help. Mă rog, probabil că nu o mai pot schimba la vâstra asta, deja e nebună complet şi nu prea cred că mai am ce face. Dar alte idei?
Mulţumesc, şi îmi cer scuze că v-am pus să citiţi atât. Orice sfat e binevenit.

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Imi pare rau, deci ma gandesc ca voi daca ati vinde apartamentul si v-ati muta in altul bunica nu va avea unde sa mearga.
Eu iti spun din proprii experiente ca daca continui asa cu stres si nervi iti vei distruge sanatatea si sunt si psihiatrii care nu se ocupa doar cu cei nebuni ci si cu cazuri cum ar fi bunica ta, cazuri de dragoste etc.Si iti mai sugerez sa vorbesti deschis cu psiholoaga scolii si sa-i spui ca vrei sa ramana deocamdata discutiile voastre confidential dar daca nu ai deplina incredere in psiholoaga pentru primele zile iti sugerez sa-i vorbesti despre problema voastra mai pe ocolite si chiar iti sugerez sa mergi maine.Asculta-ma,cand vei fii mai mare vei suferii daca nu vorbesti cu cineva si ceva nu se rezolva.

25 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Te sfatuiesc sa te indepartezi de bunica. Ii esti recunoscatoare pentru ceea ce a facut, insa nu vad a fi necesar sa iti scoata ochii ori de cate ori are ea chef, de cate ori ii vine, de cate ori i se trezeste. Intr-adevar, nu cred ca-ti doreste raul, insa CLAR exagereaza. Cunosc si eu astfel de persoane, de asemenea care fac parte din familie, si-am ajuns la concluzia ca nu exista sanse ca ele sa se schimbe, ca se vor intoarce mereu la acest comportament, la aceste idei. De aceea tu trebuie sa fii cea care devine rece in fata vorbelor. Ii raspunzi si ridici tonul la ea, incercand s-o acoperi, sa te faci inteleasa, fiindca iti pasa, caci vorbele ei se prind de tine, le dai importanta.
Cred ca este cazul sa devii rece in fata lor, sa accepti ca ea va continua mult si bine cum o face, si ca te-ai decis sa fii indiferenta. Da, indiferenta. Iti doresc spor in a-i arata cat se inseala, ca nu este nevoie sa fii intepata la fiecare pas pe care-l faci, in orice zi.

| didiDia a răspuns:

Anna, nu ai putea cand vii de la scoala sa-ti incalzesti tu mancarea, o mananci repede si te duci in camera? (si acolo faci ma rog ce vrei tu: dormi, inveti, citesti ceva, etc.) Ideea e sa stai cat mai putin prin preajma ei. Si daca ai cheie la camera, incuie-te. Daca ai prieteni/prietene, iesi cu ei la plimbare, prin oras. Asa vei scapa de chinul de acasa si te vei si simti bine in compania prietenilor tai. Sau la scoala sau prin cunoscuti nu ai auzit de ceva cercuri, eu stiu activitati mai deosebite in care sa te implici si sa nu coste bani? (chiar si ceva umanitar, numai sa nu mai stai atata cu bunica). Acum o intrebare: de ce n-ai vrut sa mananci cand te-ai intors de la scoala? Sa stii ca nu e bine sa sari peste masa de pranz. Desigur, nu e bine nici sa mananci fortat atunci cand nu iti este foame. Ai grija de tine, sufletul tau si sanatatea ta si sa ne mai tii la curent cu noutatile! Pupici.

| itscloudyoutside explică (pentru didiDia):

Nu am mâncat pentru că pur şi simplu nu îmi era foame. Dar am mâncat chiar acum înainte să citesc răspunsul tău, aşa că nu-ţi face griji în legătură cu sănătatea mea fiindcă nu am probleme alimentare, ba din contră, mănânc chiar foarte bine.
Cât despre ce mi-ai spus (cu statul departe de ea), e cam imposibil. Eu ies chiar foarte des afară, dar de fiecare dată când ajung acasă de oriunde, mă aşteaptă la uşă să-mi ducă hainele în cameră (asta ca să nu aibă cum să zică cineva că exagerez şi că "doar îmi vrea binele"). Şi nu, nu pot să mă încui în cameră pentru că am doar un apartament cu două camere şi am ghinionul de a sta în aceeaşi cameră cu ea... dar măcar am noroc că stă toată ziua acolo, iar eu pot sta liniştită în camera alor mei (cu toate că vine aici din 10 în 10 minute să-mi zică că am teme la nu ştiu câte materii).

Îţi mulţumesc oricum pentru sfaturi.

| didiDia a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Tu ce ii raspunzi cand iti spune ca ai teme? Spune-i ca stii tu ce teme si la ce materii ai si sa nu-si faca griji pentru tine ca le vei face la timp. (Bine, stiu, daca bunica ta e sa zic asa,, setata'' ca sa te sacaie cu chestia asta, ii zici degeaba ca iti faci tu temele, pentru ca ea oricum va continua in stilul ei.) Nu inteleg faza cu dusul hainelor. Adica iti ia geaca sau ce haine iti duce in camera? Ca ma gandesc ca te dezbraci tu singura in camera de hainele cu care ai fost in oras. Totusi nu-mi explic cum parintii tai, 2 oameni adulti n-au pus-o inca la punct pe bunica ta. Probabil ea e mama tatalui tau. (Ma bazez pe faptul ca ai zis ca-l trateaza pe tatal tau ca pe un copil de 14 ani. Daca tatal tau i-ar fi ginere, ma gandesc ca nu l-ar trata ca pe un copil.) Foarte nasol ca imparti camera cu ea, te compatimesc. Dar daca tot zici ca ea sta in camera voastra toata ziua, iar tu in camera parintilor, de ce nu te incui in camera parintilor? Sau nu e cheie la camera? Macar sa nu mai vina sa te streseze cu invatatul. Eventual iti si dai putina muzica pentru a nu o auzi daca incearca sa urle de dincolo de usa incuiata. Ai incercat deja sa vorbesti cu ea cu frumosul si sa o intrebi calm si fara cearta de ce se poarta asa cu tine? Ai incercat sa-i spui ca nu mai esti mica si ca stii tu cum, cat si cand sa inveti/ mananci etc? Daca da, cum a reactionat?

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
In primul rand ma bucur ca ai avut curajul sa spui ce ai pe suflet si sa cauti ajutor ceea ce putini o fac.
Cazul acesta e des intalnit iar TU sa nu uiti niciodata ca esti un copil frumos,destept, cu un viitor stralucit in fata nici de cum nu vei ajunge la matura, sa-i spui ca la matura sta ea si tu la aspirator cand mai spune ca tu vei ajunge sa dai cu matura.Se pare ca are o problema din trecut, ori asa s-a nascut ori nu a realizat ce si-a propus in viata, parintii ei o neglijau si stresau si asa a slabit psihic si a ajuns cum e astazi.
Nu inteleg de ce mai stau parintii tai cu ea in casa? De ce nu va mutati?
Ma gandesc ca esti mai marisoara de 14 ani,cel putin dupa cum ai povestit si ai scris. Ceea ce zice ea in fiecare zii te poate slabi psihic pe viitor deci te rog sa o ignori,sa-i dai repliciile inapoi cand iti mai da vorbe grele si mananci cand vrei tu sau iti spun mama sau tatal tau nu cand zice scarbosenia. Respectate si fate respectata! Nu lasa pe nimeni sa se ia de tine pe nedrept, cu cat lasi mai mult de la tine cu atat poate face mai mult din tine ce vrea.Ea sincer nu ar avea nevoie de un psiholog ci un psihiatru si sa o duci la un psihiatru e un vis, si nu cred ca poti aduce un psihiatru sa discute cu ea doar daca parintii tai sunt de acord sau merg ei sa aduca unul si daca nu e proprietatea bunicii tale.Trebuie sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui ca chiar numai rezisti si daca ai vreo ruda cu care te intelegi foarte bine ai putea sta la el/ea/ei daca este/sunt de acord.Si daca nimeni nu te intelege, la scoala exista psiholog cu care poti vorbii iar acesta nu are dreptul de a spune nimanui ce ti se intampla fara acordul tau.Te rog nu te mai stresa, si gandii la ea iti inteleg suferinta dar stresul aduce foarte multe probleme de sanatate mai ales psihic.
Daca ai vrea sa imi povestesti mai multe si sa iti dau sfaturi ar fi o placere.Lasami id-ul tau in comentariu sau prin mesaj.Iti doresc mult succes si speri sa va scapati de ea!

| itscloudyoutside explică (pentru MeimeiPinguinu):

Păi...
1. Nu ne puteam muta din cauza problemelor financiare. Abia avem bani de plătit facturile şi de cumpărat nimicuri, ce să mai zic de mutat...
2. Să ştii că ai dreptate în legătură cu faptul că începe să mă distrugă psihic, chiar şi eu am spus asta... Pe zi ce trece încep şi eu să mă enervez tot mai repede.
3. Ce ar putea face psihiatrul? Nu ştiu ce să zic, eu sunt de părere că la psihiatru trebuie duşi oamenii care au grave probleme mintale, dar ea doar cu nervii stă al naibii de prost.

Oricum, îţi mulţumesc mult pentru răspuns.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Imi pare rau, deci ma gandesc ca voi daca ati vinde apartamentul si v-ati muta in altul bunica nu va avea unde sa mearga.
Eu iti spun din proprii experiente ca daca continui asa cu stres si nervi iti vei distruge sanatatea si sunt si psihiatrii care nu se ocupa doar cu cei nebuni ci si cu cazuri cum ar fi bunica ta, cazuri de dragoste etc.Si iti mai sugerez sa vorbesti deschis cu psiholoaga scolii si sa-i spui ca vrei sa ramana deocamdata discutiile voastre confidential dar daca nu ai deplina incredere in psiholoaga pentru primele zile iti sugerez sa-i vorbesti despre problema voastra mai pe ocolite si chiar iti sugerez sa mergi maine.Asculta-ma,cand vei fii mai mare vei suferii daca nu vorbesti cu cineva si ceva nu se rezolva.

| miolina a răspuns:

D-ra, ai avea curaj sa o plimbi afara cativa kilometrii pentru o buna calmare a psihicului? Bunica ta ar vrea sa aiba o nepoata normala, asezata la casa ei? Esti eleva? Educatie binemeritata? Apropo, eu fac curatenie la clinica si, pe mine, nu m-ar putea juca pe degete, ca as face o ''mare'' armata cu ea? Sunt tanara. Asta ar fi ghinionul ei.

| Woodenpints91 a răspuns:

Nebăgarea în seamă este ceva greu, dar nu imposibil.

| itscloudyoutside explică (pentru Woodenpints91):

Ai perfectă dreptate, dar e aproape imposibilă atunci când ai de a face cu o persoană atât de dificilă ZILNIC, la un moment dat îţi pierzi de tot răbdarea.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Deci "să ţi se rupă" de toate e o adevărtă artă. Sunt un artist.
În orice caz,dacă atenţia ta se concentrează asupra unei anumite chestii,asta îţi va afecta starea de spirit ceea ce îţi influienţează mult deciziile. Găseşte altceva în jurul căreia atenţia ta să graviteze, astfel încât să nu-ţi pese involuntar.

Şi nu mă lua în seamă prea mult, răspuns dat la aproape beţie.

| itscloudyoutside explică (pentru Woodenpints91):

Eh, apreciez oricum că te-ai obosit să-l dai. Mersi.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Dai o bere că nu m-am obosit degeaba

| greenmoon a răspuns:

Ca'tai un bunic. happy
Alzheimer!

| Frankie a răspuns:

Singura solutie... iei o pusca si pe bunica ta... o duci in padure si o impusti. succes

| itscloudyoutside explică (pentru Frankie):

Mda, dar eu mă gândeam la ceva legal. laughing

| BeAmazing a răspuns:

Sfatul meu este: Sa nu te intereseze ce crede ea despre tine:X! Tu esti minunata in felul tau de a fii:X! Nu lasa o persoana sa iti stice ziua... Cand viata iti da 1000 de motive sa plangi, tu arata-i ca ai 1001 de motive sa ZAMBESTI si sa fi FERICITA :X! [las-o in pace sa strige.ignor-o.de la o vreme se va plictisiitongue ] griji de tine! si Mult Succes! salut!winking

| DanceWithTheLittleGirl a răspuns:

Daca stii unde-s cutitele sau franghiile si un loc bun de agatat succes

| AAlinaaa a răspuns:

Ai putea vorbi cu parintii tai sa va mutati.dar o sa vezi ca avea dreptate in tot ce zicea ea, si dupa ce o sa o pierdeti o sa va dati seama ca ea a spus toate alea nu cu rautate si pentru ca va iubeste si nu va vrea raul.

| V3lCr0 a răspuns:

Vorbeste cu parinti tai mai ales cu tatal tau.El a trebui sa aiba autoritate suprema. happy

| itscloudyoutside explică (pentru V3lCr0):

Tata nu face mai nimic... Mereu când face crize, el spune "las-o în pace că e bătrână".

| BlackWolfDan a răspuns:

Vb cu parinti tai cat de repede ca sa rezolve situatia!

| itscloudyoutside explică (pentru BlackWolfDan):

Părinţii mei ştiu foarte bine situaţia, dar ei încă au impresia că poate se va linişti.

| vio2001 a răspuns:

Imi pare rau pentru ce ti se intampla. Incearaca sa discuti cu bunica ta si incearca sa afli de ce se poarta asa cu tine. Poate intr-o zi cand tu vei pleca de acasa ea o sa se simta singura. Si de aceea poate mereu se comporta asa cu tine. Poate ii e frica sa nu te piarda. Sper ca te-am ajutat.

| lilianaldoilea a răspuns:

Mesajul meu :da-i un cap în gura! :-))))
p.s. unde vedeti majuscule, fratilor?!

| shineforggoten a răspuns:

Pai m-am gandit la doua optiuni.
Ori incerci sa ii faci pe plac o zi, doua sa vezi cum se comporta dupa ori o zi sau doua o ignori si vezi ce reactie are daca nu este bagata in seama.

Sper ca te-am ajutat.