| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Stiu ca proababil sunt o persona oribila dupa ce urmeaza sa scriu, dar sper ca macar cineva sa ma înțeleagă.
M-am plictisit de prietenul meu, vorbim de aproximativ 5 luni, ma iubeste, simt asta. Mereu cand ne certam el este primul cu inițiativa sa ne impacam si chiar depune efort de fiecare data. Cand am inceput sa vorbim eram intr-o perioada foarte proasta a mea, aveam probleme cu depresia, anxietatea si el era singurul cu care imi placea sa vorbesc la acel moment si chiar eram indragostita de el si il iubeam sincer. Dar nu stiu ce s-a intamplat ca nu mai este la fel. A mai trecut cineva prin asa ceva? Cum ati procedat? A ceva de moment aceasta ruptura?

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa il vezi tu acum chiar daca el nu s-a schimbat deloc in acest timp. Pentru tine el a fost doar un colac de salvare, la inceputul relatiei.
Acum ca ti-ai revenit te-ai plictisit de el.
Si cica baietii sunt răi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rind esti prea mica pentru o relatie, trebuie sa mai cresti sa mai cunosti si alti baieti ca sa ai deunde alegee, este si adolescenta o etapă plina de probleme si de schimbări hormonale atit la voi fetele cit si la baieti, intervine plictiseala si depresia iar in situatia in care te lupti cu depresia numai ajutorul unui medic psiholog te ar mai putea ajuta, sau in cazuri grave si cu recidiva atunci medicul psihiatru te poate ajuta mai bine decat psihologul, cel mai bine ia o pauza, vorbeste cu el si roaga l sa te inteleaga sa nu faca presiuni asupra ta, si sa i ti dea timp sa te gîndesti daca vrei sa mai fi cu el sau nu, ai facut dragoste cu el? Sper ca nu te a păcalit sa faci asa ceva, voi inca aveti scoală trebuie sa invatati si sa lasati iubirea pentru mai tarziu adica pana dupa varsta de 18 -21 de ani cand organismul tau ca fată se va dezvolta si va ajunge la maturitate atit afectiva cit si sexuala. Ai vorbit cu mama ta despre episoadele tale de depresie? Ea ce spune ce sfaturi ti a dat? Stie ca ai un prieten cu care vorbesti? Multa sanatate si cel mai bine cere ajutor unui medic psiholog ca sa te jute cu depresia si anxietatea ca nu e de joaca cu asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Multa imaturitate din partea ta, de aceea te-ai plictisit de el si nu mai ai chef de el.

Spune-i omului cinstit in fata, ca nu mai ai chef de el, macar sa-si gaseasca pe cineva care sa-l merite, sa nu mai piarda timp inutil cu tien ca te plictiseste de moarte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie, doar tu poti sti ce simti pentru el.
Poate va ajuta o pauza 1-2 luni

| sierra1 a răspuns:

Imi pare că-l ții (de lesă) din milă. Dă-i drumul, caută altceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Am spus pa și pu. 3. Am suferit și eu și ea, dar mai bine așa, decât să fiu plictisit toată viața lângă ea.

| Freya1 a răspuns:

La varsta ta posibil sa te atragă chestiile mai teribiliste, probabil dacă va certati mai des sau nu încerca să îți intre în gratii erai mai atrasa.
Nu o spun cu răutate, nu ma înțelege greșit.Chestia e ca foarte multe fete în adolescenta simt nevoia de mai multa acțiune, raceala și mai puțin romantism.

Din perspectiva mea dacă e un băiat ok nu ii da cu piciorul ci vorbește cu el despre ce problema ai.Ca mai în colo poate vei cauta stilul lui dar nu vei mai găsi.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă nu ti mai place, te plictisești, nu are rost sa mai stai cu el. Poate e devina rutina voastră, poate nu prea aveți activități dar poate nici nu sunteți compatibili

| carevaescu a răspuns:

Eventual toti ne plictisim de parteneri. Cei care raman impreuna o viață sunt cei care inteleg cum se gestionează o relatie, cu tot cu monotonie si plictis.
Pare ca te-a ajutat sa treci printr-o perioada dificila si acum ca ai trecut prin ea, simti ca nu mai ai nevoie de el. Cred ca stii ce implica dpdv moral, dar realitatea este ca e ceva atat de des întâlnit, încât a devenit banal. Ca si corupția in politica. Dar idee este ca nu faci ceva nemaiîntâlnit.
Sfatul meu este asa:
1. vorbeste cu el clar despre ce simti. Sa-si ia deciziile pe un adevar nu pe o iluzie
2. Decide te ce vrei de la viata. Vrei o relatie stabilă, normala (si plictisitoare) sau vrei altceva?
3. Orice ai decide, infrunta-te cu adevărul. Nu va fi sfârșitul lumii, ba e chiar usor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru carevaescu):

Important e sa cresteti impreuna. Cind oamenii evolueaza, nu e loc de plictiseala.

| carevaescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Teorii frumoase. Realitatea este că viața în familie devine o mini societate, e mult mai complexă decât viața în doi. Acea viață e interesantă în felul ei, dar de obicei nu mai e loc de acel "bot in bot" care era la începutul relației.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru carevaescu):

Familia aia poate fi si in 20-25. Ocazie cu care poate evolua intreaga "mini societate" de acolo sau se poate duce pe p*nis. Nu ma refer la bot in bot cit la viata in general, la obiective, la planuri, la activitati.

| carevaescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Inteleg. Am mai auzit de mii de ori. Realitatea e testul oricarei ipoteze. Admir entuziasmul tau si nu vreau neaparat sa deschid un geam sa se mai aeriseasca norisorul tau de optimism. Pana la urma, cine stie, poate pentru tine chiar va functiona.
Pentru ceilalți, insa, le urez o deschidere larga a ochilor. Nu exista un înlocuitor al principiilor. Nu exista metode de convietuire formulaice ce vor asigura sustenabilitate unei relatii. Tot ceea ce poate cineva sa spere este sa gaseasca solutii creative problemelor cotidiene care sa fie in același timp o manifestare a principiilor in acel context. Cu putin noroc, si partenerul/a se va stradui in aceeasi masura.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru carevaescu):

Zic ca la mine nu a functionat. Pe de alta parte, vad si pe unii la care functioneaza. Nu sunt neaparat optimist. Poate realist cu unele tendinte de idealizare.

| CleanHeart a răspuns:

Nu te judec, din contra să faci ceea ce simti
Dar incercati sa nu va mai grăbiți și să cunoașteți 1 an macar persoana înainte să vă băgați în relatie, să vedeți dacă va este potrivită sau daca are vibe.ul pe care îl doriți.

| DeMicUnCălător a răspuns:

La 17 ani e normal să te plictisesti repede. Dacă vrei o viață monotonă și plictisitoare. Mărităte acum și cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti o persoana oribila insa spuneai ca te-ai saturat de prietenul tău, iar când acesta s-a schimbat, brusc te întrebi ce este în neregula cu acesta...pai ce sa fie în neregula?! Inițiezi mereu primul conversatia normal ca intr-o bună zi te plictisești pentru ca te simți ignorat, neapreciat sau valorizat la justa ta valoare de către persoana iubita în cazul acesta fiind chiar tu acea persoana iubita. Este absolut normal sa te schimbi, știu cum este aceasta reacție pentru ca dacă nu ești apreciat și totuși depui efort în relație la un momentdat poate interveni ceva ca o ruptura emoțională brusca și este normala aceasta schimbare. Sau poate probabil și-a găsit pe altcineva între timp, ori are probleme personale și a intervenit raceala psihologica. Este greu în zilele de astăzi sa iti menții o relație pentru ca sunt atâția factori care pot interveni și este normal pana la urma, cunoaștem oameni noi, situații noi și dorim sa ne implicam probabil mai mult în situația respectiva pentru ca probabil rezonam mai mult

| BeingSelfless a răspuns:

Trebuie ca tu să crești în personalitate, să fii mai drăguță cu el, inițiezi conversații, să discutați despre lucruri faine, ceva să-l intereseze pe el sau pe amândoi, depinde de situație. Spune-i lui ce ai scris aici, plus ce simți pentru el. Plus, să fie clar între voi să nu faceți lucruri "extra romantice", adică tu să ai 18 ani în buletin.

| AndreaDanci a răspuns:

Nu esti oribila, probabil doar aveti o relatie monotona
Aveti activitati impreuna?

| Anonimafarahaz2 explică (pentru AndreaDanci):

Iesim impreuna prin oras si cam atat

| ganeamariandumitru a răspuns:

Trebuie să te gândești mai bine.