| anonim_4396 a întrebat:

Sunt abuzata emotional si verbal (jigniri grave, amenintari etc) si totusi zice ca "ma iubeste", eu nu mai cred...Ma invinovateste pentru orice lucru si pentru orice izbucnire, mereu sunt eu vinovata, ca doar nu m-a injurat degeaba.Mult timp am crezut si eu ca sunt vinovata, stateam numai "in garda" ca sa "nu gresesc". Se poate schimba cineva? Eu incep sa cred ca nu, desi mult timp am sperat.

6 răspunsuri:
| simf a răspuns:

Chiar te iubeste, dar asta nu te ajuta cu nimic. daca tu crezi ca poti sta intr-o relatie unde esti desconsiderata li espusa violentei... eu zic sa pui punct relatiei cat mai curand. lucrurile se pot schimba... in rau

| RUMBURAK a răspuns:

Da dar personajul de care vorbesti se va schimba in mai rau.renunta mai bine. spre binele tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se poate sa fii mereu tu vinovata. Daca nu se schimba nimeni, incepe sa vorbesti cu persoana cu care te intelegi bine. Ea te poate ajuta sa rezolvi problema, si poate o sa se mai schimbe cineva.Prietenii tai te pot ajuta.Deci nu trebuie sa-ti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare nespus de rau pentru tine dar problema ta nu poate fi solutionata aici!
tu crezi ca ar putea vreun user TPU sa-l "traga de urechi" pe individ ori sa-ti ofere tie garantii ca golanul te iubeste cu adevarat?
de fapt in car consta ajutorul pe care-l astepti? Ai vrea poate -pentru.linistea ta- sa-ti confirme cineva ca tu n-ai nici o vina..., ok, dar noi nu va cunoastem pe nici unul dintre voi! de unde sa stim care este situatia in realitate?
in concluzie, parerea mea este ca indiferent de varsta pe care o ai, tu nu esti inca pregatita sa ai un prieten, iubit su cum vrei sa-i spui; renunta macar pentru o vreme la baieti si ocupa-te de de scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se va schimba nimic daca nu iei atitudine.Ideea e ca nimeni nu e indreptatit sa te injure, pentru nici un motiv; daca ceva nu ii convine exista 1000 de cuvinte ca sa iti explice asta. Daca el considera ca e indreptatit sa injure, sa faca asta cu persoane care ii permit. Asta nu e dovada de iubire. E posibil sa aiba sentimente si inca profunde insa nu stie sa te aprecieze si sa te respecte iar fara aceste aspecte, o relatie devine un chin chiar daca va iubiti. Nu are sens, trebuie sa aveti o discutie serioasa in care sa ii spui ce simti iar el sa-ti spuna frumos ce il deranjeaza si apoi sa gasiti solutii ca astfel de situatii sa nu se mai repete. Tind sa cred ca daca te injura nu ai cu cine povesti normal, atat stie el sa aprecieze. Daca tu iti doresti asa o viata, continua, daca nu, vezi-ti de viata; cu siguranta sunt si baieti care au invatat sa respecte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se va schimba nimic daca nu iei atitudine.Ideea e ca nimeni nu e indreptatit sa te injure, pentru nici un motiv; daca ceva nu ii convine exista 1000 de cuvinte ca sa iti explice asta. Daca el considera ca e indreptatit sa injure, sa faca asta cu persoane care ii permit. Asta nu e dovada de iubire. E posibil sa aiba sentimente si inca profunde insa nu stie sa te aprecieze si sa te respecte iar fara aceste aspecte, o relatie devine un chin chiar daca va iubiti. Nu are sens, trebuie sa aveti o discutie serioasa in care sa ii spui ce simti iar el sa-ti spuna frumos ce il deranjeaza si apoi sa gasiti solutii ca astfel de situatii sa nu se mai repete.Tind sa cred ca daca te injura nu ai cu cine povesti normal, atat stie el sa aprecieze.Daca tu iti doresti asa o viata, continua, daca nu, vezi-ti de viata; cu siguranta sunt si baieti care au invatat sa respecte.