| Amanda1 a întrebat:

Sunt adolescenta de 16 ani. In loc sa primesc de la tata iubire si incurajare el doar stie sa bage frica in mine, imi este frica sa afle notele mele, frica sa ii spun unde ma duc in adevar, frica ca intarzii, am si o scrisoare de la scoala pe care trebiu sa o dau sa citeasca si sa semneze si imi este frica sa i-o prezint (o profesoara cu care m-am luat in gura s-a plans). Am falsificat semnatura lui ca alt fel nu scap sub nicio forma de pedeapsa de la el iar mama inaista sa stie si el tot. Deci, sa ii spun adevaru ca am falsificat sau o las asa?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Opaaa. hai ca ies la iveala toate obrazniciile si rautatile pe care le faci!
Te pui in gura cu profesorii, falsifici semnatura tatalui si de altfel spui ca esti cuminte si nu faci nimic rau.
Ma rog, evident ca nu ai fost pedepsita si educata cum trebuie pana acum, daca ai ajuns deja sa faci fals in acte si sa nu fii respectuoasa cu profesorii.
Tatal tau va afla totul fiindca va fi sunat de scoala si invitat acolo. Este mai bine sa spui adevarul si sa iti iei pedepsa pe care o meriti, acum, inainte ca tatal tau sa mearga la scoala sis a fie facut de rusine de profesori si diriginte.

Imi pare rau sa-ti spun, dar tu esti cu adevart un copil "cu probleme grave" daca deja minti, falsifici documente si nu ai pic de respect pentru profesori si parinti.

| Amanda1 explică (pentru Violleta2022):

Violeta, iar ma judeci aspru in public. sigur ca am falsificat ca mi-a fost frica de pedeapsa, nu are voie sa imi fie frica? si de unde esti tu asa de sigura ca o sa ma prinda? Poate nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amanda1):

Sunt parinte, am crescut 2 copii si stiu cum ajung parintii afla totul si te prind, fiind doar o chestie de timp.
Esti micuta si ai impresia ca esti mai smechera si mai inteligenta ca parintii tai, dar nu esti, fiindca tatal si mama ta vor primi telefon de la scoala curand si atunci iese totul la iveala.

| Amanda1 explică (pentru Violleta2022):

O.k. deci, nu mai am ce sa fac, cand o sa se intoarca astazi tata de la servici o sa ii spun, sper ca nu o sa ii vine o idee in cap sa scoata cureaua la mine pentru falsificare...macar sa imi spuna sa nu mai aprind televizoru sau asa ceva. ori cum, nu o sa mai fac nici o falsificare.

| sierra1 a răspuns:

" Amanda1 : in loc sa primesc de la tata iubire..."

mde, să vedem ce oferi tu:

"- imi este frica sa afle notele mele.
- o profesuara cu care m-am luat in gura s-a plans
- am falsificat semnatura lui"

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

„Copiii din ziua de azi iubesc luxul. Nu au maniere, dispreţuiesc autoritatea şi dovedesc lipsă de respect faţă de bătrâni. Nu se mai ridică în picioare când oamenii în vârstă intră în încăpere. Îşi contrazic părinţii, mănâncă în grabă delicatesele la masă, stau picior peste picior şi sunt tirani cu profesorii.

Tinerii din ziua de azi nu se gândesc decât la ei înşişi. Nu au pic de respect pentru părinţi sau persoane în vârstă. Vorbesc ca şi cum ei înşişi ar şti totul şi ceea ce noi considerăm înţelepciune este lipsit de relevanţă pentru ei. Cât despre fete, sunt directe, lipsite de modestie şi nefeminine în limbaj, comportament şi îmbrăcăminte", afirma Socrate (470 î.Hr.-399 î.Hr.).

| Amanda1 explică (pentru doctorandus):

Vai...ce destept esti domnu "doctorandus". mai ai si alte zicale? Chiar sunt curioasa!

| mihai69 a răspuns:

De data asta, mai bine o lași așa.
De ce ți-e totuși frică de el? Te bate, te abuzează verbal, care e de fapt problema?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o asa...