| anonim_4396 a întrebat:

Sunt casatorit de 5 ani, sunt si tatic, am o sotie frumoasa, o fetita superba, dar ma depaseste ceva si nu-mi convine.am devenit foarte gelos in ultima vreme, oricine trece pe langa sotia mea, cred ca se uita la ea si stiu ca-i o sotie nevinovata, dar sunt depasit.Nu am batut-o niciodata, dar o mai cicalesc si nu-mi place, sunt constient ca nu-i vinovata, dar...degeaba.Ea e dispusa sa jure, e dispusa sa o urmaresc pas cu pas fara stirea ei, orice, numai sa fie bine.Sunt alte chestii de facut in viata, alte scopuri, ce d-zeu sa fac? Dati-mi va rog un sfat, dar bun si din experienta. M-ar ajuta la ceva daca ar jura ea ca nu ma inseala si ca-mi va fi fidela toata viata ( ea vrea sa o faca )?, oare sa-mi fac un tratament, sa-mi iau niste pastile?, ce d-zeu sa fac? Va multumesc pentru sfaturi

11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

In general gelozia are la baza un dezechilibru sentimental.Eu zic ca acolo trebuie sa umbli, sa discuti cu ea.In ceea ce priveste juramintele pe viata, nu cred ca-si au rostul.Preferi sa stai cu cineva pentru ca ai jurat in biserica sau pentru ca o iubesti? In dragoste nu e nevoie de garantii, nu suntem roboti, aparate electrocasnice.Rotita sufletului nu se inlocuieste! Ai incredere in ea si nu iti mai fa probleme daca nu ai!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Unii spun ca fara un pic de gelozie nu exista dragoste. Altii, ca gelozia e un monstru al vietii sentimentale si ca trebuie combatuta indiferent in ce forma sau in ce cantitate apare. In orice caz, putini dintre noi se pot lauda ca n-au avut de a face cu gelozia. Fie ca e a ta, ca te trezesti cu ea in suflet cand ti-e lumea mai draga, fie ca e a iubitului tau care te innebuneste cu suspiciuni nejustificate.
Psihologii spun ca gelozia apare din cauza complexelor de inferioritate. Pentru ca in fundul sufletului tu nu te iubesti destul, nu te pretuiesti destul, nu te consideri suficient de atragator si nici demn de a fi iubit… Cand o sa ajungi sa te iubesti si sa te apreciezi pe tine insuti cu adevarat astfel de probleme or sa dispara. E foarte greu, recunosc, dar… se poate. In momentul in care ne vom descoperi propria valoare, n-o sa mai asteptam sa ne-o confirme altii. Dragul meu, am sa-ti pun o intrebare mai "dificila"... S-a intamplat ceva cu tine? in raportul tau fata de sotia ta din punct de vedere sexual? In majotitatea cazurilor, barbatii devin gelosi atunci cand apar unele disfunctii sexuale...cu toate ca nu cred sa fie vorba despre asa ceva la tine...cred ca esti tanar. Dar pot interveni dereglari hormonale din cauza stresului, a surmenajului.
Daca acesta ar fi motivul, discuta cu sotia ta si consulta un medic specialist...in acest domeniu se rezolva absolut orice.
Gelozia apare atunci cand ceva nu functioneaza bine... poate fi vorba de lipsa de comunicare, de incredere in propria persoana...
Nu te lasa cuprins de aceasta boala, pentru ca te poate conduce la lucruri nesabuite si vei regreta. Bucura-te de familia minunata pe care o ai...plecati impreuna in excursii, vizitati-va rudele, mergeti cu fetita la circ, la teatru pentru copii... orice activitate ...doar impreuna... bucurati-va de fiecare clipa impreuna... iar la servici, gandeste-te cat de norocos esti avand o astfel de familie.In nici un caz n-o forta sa-ti jure ca-ti va fi fidela...nu te va ierta pentru neincrederea ta, chiar daca va accepta sa faca acest lucru.
In ceea ce privesc pastilele...nu te indrum sa iei vreun tratament fara a consulta inainte un medic de specialitate... Puteti chiar cere sfatului unui specialist de planning family. Orice se poate rezolva... Te admir ca ti-ai deschis sufletul aici si ceri ajutor... dar totul depinde de puterea dragostei tale ca sot si tata...ITI DORESC MULTA INTELEPCIUNE SI PUTERE!

mariana
| mariana a răspuns:

Ai primit multe sfaturi bune, foarte bune si excelente si cred ca, nu ai motive pentru a te nelinisti. Gelozia ta este o "forma cam nesabuita", prin care-ti manifesti dragostea fata de sotia ta.
Ar trebui sa fii mandru ca, ai o nevasta frumoasa ca, aceasta femeie ti-a dat dovada suprema a dragostei fata de tine, aducand pe lume un copil, copilul tau si intregindu-ti familia, se ocupa de copil si de tine si cu toate acestea, ii toci nervii si o stresezi permanent cu nesiguranta ta, cu lipsa ta de incredere in fortele tale, in personalitatea ta.
S-o pui sa-ti jure ca n-o sa te insele cat o trai, este o foarte mare prostie, cu aceasta solicitare tu vrei sa te asiguri de ce, ca nu o sa fie nici un cutremur in lume ca, n-o sa mai fie copii parasiti de parinti, ca n-o sa mai rasara soarele, ca n-o sa mai fie divorturi?
Omule daca continui sa procedezi asa, in scurta vreme iti garantez ca, vei ramane singur, iar sotia ta o sa-si ia copilul si-o sa te paraseasca pentru faptul ca, fiind nevinovata, se va simti sufocata de comportamentul tau si familia voastra se va destrama.
Mai este posibil un scenariu, ajunsa la exasperare chiar o sa te insele, macar sa stie de ce sufere de complexele tale de inferioritate.
Este bine ca ti-ai dat seama ca ai o problema si pentru aceasta te felicit insa, problema ta se poate trata sau tu te poti controla si sa-ti ocupi timpul cu activitati, care te vor face sa te simti bine in pielea ta, asa cum deja ti s-a sugerat.
Iubeste-ti sotia dar n-o "sufoca" cu dragostea ta, da-i independenta necesara, pentru ca tu nu esti stapanul ei, ea nu este roaba ta, intelege acest lucru si totul se va uita.
Maturizeaza-te, nu fi egoist pe faptul ca alti barbati iti admira sotia, fii mandru de acest lucru, asa cum ti-a sugerat mefisto23, in raspunsul sau.
Am incredere in tine si sunt convinsa ca, daca vrei ca familia ta sa supravietuieasca acestui "impas", creat de tine, te vei vindeca de obsesia ta. Mult curaj si sa auzim de bine.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa depasesti aceasta faza cat mai repede, nu este bine pentru casnicia voastra, crede-ma ca stiu ce spun, sunt casatorita de 35 de ani.Ca sa intelegi mai bine prin ce trece sotia pune-te in locul ei. O casatorie nu dureaza daca e atata stres, la un moment dat te saturi de atatea acuzatii nefondate. O casatorie se bazeaza pe iubire, respect reciproc, incredere in partener, sinceritate si multa comunicare. Stai de vorba cu sotia ta calm si spune-i cinstit problema care te roade, spune-i ca este independent de vointa ta. Daca o pui sa jure inseamna ca nu ai incredere in ea, o va face ca te iubeste dar in ochii ei nu vei mai fi niciodata acelasi om cu care s-a casatorit, lipsa ta de incredere o v-a marca toata viata. Daca esti de parere ca nu te descurci mergi la un cabinet privat la un psiholog te poate ajuta foarte mult.

| Linda a răspuns:

E bine faptul ca ai constientizat acest fapt. 100% ar trebui sa-ti canalizezi energia si gandurile spre altceva, spre lucruri mai bune, nu spre ganduri din astea. E o obsesie parerea mea, Domnul sa te ajute sa scapi. Poate sunt alte lucruri care le simti amenintate si te gandesti ca macar familia sa ramana intreaga. Citeste de exemplu cartea Eu barbatul http://www.clcromania.ro/......d3467.html gandeste-te care sunt lucrurile care ti-ar place mult sa le faci, pentru care ai talent. Poate sa fii primar in orasul tau, poate sa faci o asociatie a celor ce nu arunca hartii pe jos, nu stiu. Dar e important sa-ti descoperi menirea si sa mergi in acea directie. Poti citi si Proverbele din Biblie. Principala noastra incredere e in Dumnezeu, ca El are grija de noi, de oamenii de langa noi, nu rezolva nimic sa fim dependenti si obsedati de relatia cu anumiti oameni.

| mihaa a răspuns:

Incearca sa te potilesti, asa am patit si eu ca sotu meu a luatoo si el pe ulei, ma toca ca nervii si geloziile lui, pana intr-o zii cand am ajuns la captul rabdarii si am zis asa: daca nu te potolesti jur te insel dar eu cand te insel, te si parasesc, culmea de atunci sotu a inceput sa isi revina si-a dat seama ca nu glumesc si ca m-am saturat de criticii aiurea si nu facea alceva decat sa ma trimita la alt barbat.Atentie mare potoleste-te, revin-o la normal ca sincer la un moment dat se va satura si nevasta de tine si o trimiti tu singur la alt barbat si o poti pierde pentru totdeauna

| Mefisto23 a răspuns:

Sa-ti traiasca fetita! Omule nu lua pastile degeaba, n-o urmari si nici n-o pune sa jure. Eu daca merg cu sotia mea pe strada - si crede-ma ca e frumoasa ca o zeita big grin - si barbatii intorc capul dupa ea ma simt bine, mandru, o strang si mai tare de mana si le fac cu ochiul alora. "Voi cu privitul, dar eu o duc acasa" Nu? Ia sa incerci!

| Munchkin a răspuns:

În primul rând, să vă trăiască copilaşul!
În al doilea rând...peărerea mea este că ar trebui să vorbeşti sincer cu soţia ta despre "mica ta problemă". Sunt sigură că te va înţelege şi te va linişti. Bănuiesc că ar fi o problemă de comunicare la mijloc.
O conversaţie civilizată şi sinceră poate face minuni. Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te rog ceva. In momentele tale de gelozie, considera ca esti ea. Iti place? Poti suporta? Ti-a oferit viata tot ce e mai frumos in lume, ai o casnicie reusita, n-o distruge cu gelozia. Nici nu-ti poti imagina cat de tare doare cand cel de alaturi nu are incredere in tine. Suferinta e cumplita. Nu te inseala, are o minune de barbat langa ea, un ingeras, e mama, asta e doar inchipuirea ta. Spune-ti de o mie de ori, nu, iubeste-o cu disperare ca e numai a ta. Ai inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aveti prea mult timp la dispozitie, daca avea mai putin n-ati avea timp sa ganditi si sa va intoarceti mintea pe toate partile cum si daca m-a inseala, mai multa activitate si lasa-i-o in pace ca are destule pe cap.Nu lua nici o pastila, ia o pauza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te ambala mai mult decat trebuie. Nu-ti jigni si nu iti inchipui mai mult decat vezi. Incearca sa vorbesti sincer cu sotia. In general, cand un barbat constata ca relatiile cu sotia se racesc, prima reactie este sa fie gelos. Vorbeste direct cu ea, gandeste-te bine inainte sa-i vorbesti (alegeti cuvinte rationale, clare, fa-ti autoanaliza) si urmareste pe parcursul discutiei reactia partenerei. O femeie care nu are de ascuns nimic, in fata unor cuvinte alese frumos si fara ca sa o jugneasca, poate avea o reactie relativ lejera, poate amuzanta. Oricum, daca este inca indragostita de tine te va ajuta sa treci peste acest moment. Daca nu mai este indragostita de tine, s-ar putea sa ai parte de o reactie violenta, rabufniri nervoase, etc. Vezi, deci, cum ii vorbesti si analizeaza la rece reactia ei dupa asta. Nu face din discutie un scandal ca asta ai sa primesti. Succes!