| Swetlly122 a întrebat:

Sunt cu psihicul la pământ și am nevoie de ajutor! Azi am dat teza la mate și nu am știut să fac absolut nimic! Îmi e frica de reacția profesorului, dar și de reacția colegilor că o să râdă de mine ca eu sigur o sa iau cea mai mică nota sad

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si cine e de vina ca nu ai avut habar de nimic, meriti sa se rada de tine, eu ti as anula si alocatia, ce naiba ai facut in ore

| LadyDot a răspuns:

In primul rand, la ce ajutor te astepti? Stiai ca ai aceasta teza, prezentandu-te nepregatit ti-ai asumat aceste rezultate. Deci, nu mai privi in urma.
Anunta-ti parintii, explica-le ca ai fost neatent si imatur, apuca-te de invat si poti incerca sa ii explici acelasi lucru si profesorului tau, cerandu-i o sansa sa ii demonstrezi ca ai vazut importanta materiei sale.
Asuma-ti responsabilitatile si viata ta va fi mai usoara, psihicul mai curat si linistit. Pana la urma, tot pentru tine e si invatatul. Tu esti creatorul propriei lumi, asa ca, daca nu iti place sa fii cu psihicul la pamant, invata din asta, ridica-te si schimba viitorul(in acest caz media pe care o vei avea dupa aceasta teza, si pe care inca o poti mari daca vei invata si nu iti vei plange de mila pentru ca nu ai facut-o la timpul potrivit).

Fii tu! Creaza ceea ce traiesti! Fii cea mai inalta versiune a ta si fii responsabil pentru asta.

| Oaki45 a răspuns:

Am luat 3 in teza la mate. Te simti mai bine?

| TheCrusader a răspuns:

Ce ai descris e inevitabil, dar o sa iti treaca in 2-3 zile.(sau ore/minute daca esti obisnuit). Gandeste-te ca nota aia nu te defineste si ca ai sa faci mult mai bine data viitoare. Sa nu te superi pe tine, pe profesor sau pe matematica; asa a fost sa fie pe moment.

| Swetlly122 explică (pentru TheCrusader):

Mulțumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi,acum ce vrei noi să facem? Să mituim profesorul, sau ce? De ce te mai plîngi? E vina ta că vei lua notă mică, nu te-ai pregătit destul, pentru această teză.

| gardin a răspuns:

Buna, iti spun din propria experienta, vezi prima oare unde e problema, de ce nu stii?
In primul rand nu trebuie sa iti pese de parerea colegilor, e viitorul tau, nota ta, te priveste doar pe tine, frica asta te inchide in tine, nu stiu nivelul tau dar sunt sigura ca de multe ori stiai raspunsul la o intrebare si nu ai raspuns findca iti e frica, sau nu iesi la tabla din cauza asta
eu in clasa a 9 am ramas corigenta pe un semestru, am fost si data afara de catre profesoara de mate, si am trecut clasa, ia.m aratat ca vreau sa fiu buna, ieseam la tabla in fiecare ora
fa.ti temel poate faci si in plus si la sfarsitul semestrului ii spui daca poate sa iti corecteze caietul acela ...gen fa teste depinde ce clasa esti sau daca ai culegeri, asa va vedea ca iti pasa, citeste lectile si concentreazate pe chestia asta. Putem vorbi mai multe pe privat, poate chiar sa te ajut la teme ...asta daca nu esti clasa a 12.
Apropo ce clasa esti?

| AdelinaC a răspuns:

Nota asta nu te va defini. Tu esti mult mai mult decat o cifra in catalog, iar parerea profilor si a colegilor, care iti stiu doar o parte din viata nu e valida. Cel mai bine tu te cunosti, numai faptul ca iti faci griji arata ca iti pasa de tine si ca ai capacitate si vointa ca pe viitor sa inveti si sa obti o nota mare. Ai incredere in tine, cunosc multi oameni inteligenti cu note mici la scoala, la noi sistemul de invatamant din pacate antreneaza memoria si cat de bine reproduci ce este in caiet, nu logica si dezvoltarea personala.

| Frank51 a răspuns:

Orice actiune are o reactiune happy Data viitoare pregateste-te.

| Swetlly122 explică (pentru gardin):

Buna! Ai descris exact, exact ceea ce simt. Mulțumesc mult și pentru sfat o să îți dau mesaj in privat.Și sunt cls a 11 a

| RAY a răspuns:

ChristianKalman a evaluat răspunsul tău Si cine e de vina ca... ca fiind nefolositor.

si tu esti cu psihicul la pământ, va cred, postatul de selfie pe Facebook e mai important ca matematica, foarte afectati sunteti voi de matematica ce sa spun

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

E de vina ala care a inventat matematica si profu, dramatic

| MagicOneT a răspuns (pentru RAY):

rolling on the floor un sambure de adevar, dar, totusi, prea dur.

Nu toti trebuie sa avem de a face cu matematica...

| RAY a răspuns (pentru MagicOneT):

Nu ai cum sa nu stii nimic, ce naiba facea in ore, vorbea cu crush ei, posta selfie pe Facebook, nu au bun simt, parinti lor muncesc iar ei nu fac nimic

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Vorbesti sa te aflii in treaba aici, matematica nu e precum...muzica unde se ia 10 doar daca esti prezent, este o materie extrem de grea, daca nu ai un profesor capabil sa te invete,, o faci degeaba 12 ani in scoala, ca intri bou si iesi vaca dupa atatia ani de matematica.

| MagicOneT a răspuns:

Ignora colegii, incearca sa inveti singura, incetul cu incetul, cauti pe net exercitii rezolvate, modele, teorie, eventual pregatiri. Sigur o sa te descurci.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Omule cum naiba sa nu stii nimic? atat de grea e incat un 5 e mult oare? hai sa fim serosi

| Drimmero a răspuns:

Nu esti nici prima si nici ultima care va lua nota mica la matematica in teza, pur si simplu aceasta materie nu este pe intelesul tuturor, eu unul am urat matematica din ficati in toti anii de scoala,, nu am inteles mai nimic din ea, am avut o profesoara dusa cu pluta si a trebuit sa trec si prin corigenta si prin ascultari total aiurea si multe momente in care s-a lasat cu note mici. Degeaba eram atent la tabla, efectiv nu puteam sa inteleg nimic si ii ziceam profesoarei treaba asta, desteapta ma scotea la tabla si imi dadea 2,, desi ii explicam ca nu am inteles cum a predat lectia respectiva. Nu mai zic ca la teze din 1, 20 si 2 nu ieseam...cea mai idioata materie din scoala, stres major. Asa ca nu te invinui, efectiv nu poti intelege materia asta daca nu te pasioneaza, incearca sa tragi la o ascultare sau la un test de un 7 ca sa iti ridice media si sa impiedici corigenta. Peste ani si ani vei uita de nota asta, e doar o etapa mica a vietii, neimportanta!

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Si un 5 se ia greu la o materie pe care nu o intelegi, iar in teza sunt multe subiecte de abordat, daca nu intelegi nimic te-ai prezentat degeaba.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Incredibil, trebuie sa facem petitie nationala in privinta asta, vrajeli, nu-i place invatatura

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Fabulos argument imi aduci, mai ai de mancat ca sa ajugi sa intelegi multe lucruri, pana atunci nu prea mai trebuie sa-ti dau cu parerea unde nu stii despre ce e vorba/

Nu ai luat vreodata note mici la scoala?

| Swetlly122 explică (pentru RAY):

Parinții mei muncesc pentru mine, iar eu nu sunt in stare nici sa iau 5 la școală, aici ai dreptate.Dar cum sa fac sa conștientizez și să mă pun serios pe învățat.Și să știi tu că învățatul nu este pentru toțiwinking

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ba da, cand nu am invatat, cand am invatat am luat atat cat meritam

| RAY a răspuns (pentru Swetlly122):

Ma bucur ca nu mai injurat, te duce capul

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Pai si atunci zici de ea ca nu-i place cartea si o injosesti? vezi cum e cu ipocrizia asta? Toti am luat note mici la scoala...nu esti elev daca nu se intampla si asta, scoala iti testeaza doar memoria si atat.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Am fost crud cu ea (((((

| Swetlly122 explică (pentru RAY):

Pai ba mă duce, ba nu mă duce?! Hotăreste-te odată Ray!winking

| Swetlly122 explică (pentru LadyDot):

Așa e.Mulumesc mult! Acum parca mă simt mai ok.

| LadyDot a răspuns (pentru Swetlly122):

Important este sa nu uiti nici sentimentul de deznadejde avut initial. Doar tinand minte de ce ne dorim sa fim altfel ne putem schimba. Calea care ne ofera liniste si impacare atat sufleteasca cat si sociala nu este mereu cea mai usoara, dar este cea mai plina de beneficii. Mult succes in continuare!

| RAY a răspuns (pentru Swetlly122):

Probabil ai vreun crush, eu nu am spus ca nu te duce si ca nu ai invatat