| anonim_4396 a întrebat:

Sunt curioasă. Mai există pe lumea asta bărbați care să considere inteligența un factor important în alegerea partenerei? (Cum e și normal de altfel, sau cel puțin ar trebui să fie)

41 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, cei trecuti de 25-26 de ani!
ca pana la 25, barbatii sunt niste baietei care nu vor decat sex si aventuri si ca atare se uita doar la fetele disponibile, care in general nu-s inteligente, dar sunt singurele dispuse sa aiba sex oricand si cu oricine.

| mentholinks a răspuns:

Nu trebuie sa discriminam fetele mai putin inteligente.

| Lioana a răspuns:

Totdeauna frumusetea (fizica dar si sufleteasca) va prima in fata inteligentei. Asa cum atunci cand alegi o carte iti vine sa alegi una frumos colorata cu si cu hartie de calitate si nu pe cea cu hartie aspra si fara nici o imagine. Pe cea din urma mai bine o imprumuti de la bibioteca. O citesti dar n-o pastrezi. Conteaza si inteligenta dar nu e pe locul 1. Trebuie sa treci alte probe inainte de proba inteligentei.

| Nemessys a răspuns:

Spre mirare ta, iti zic eu ca sunt. Putini, dar totusi sunt. (o specie pe cale de disparitie, stiu). Faza este ca unii beieti sunt destepti, dar dragostea ii prosteste si asa partenera il lasa pentru ca sunt prea prosti rolling on the floor. Ok, glumesc.
Pai, legat de ceea ce ai spus tu, da, mai sunt, insa meh... nu pot sa-ti zic eu acum un procent sau un numar real. Oricum, din ce vad eu sunt foarte putini. Insa multi fac pe,, smecherii" si zic tot felul de vorbe, care pe mine ma amuza,, degeaba este frumoasa daca este proasta". Da frate. si cand vede una cu tate si c*r cat 2 mingi de basket imediat i se scoala si se da la ea. :/ Atat de prost sa fii. Sau nu inteleg de ce multi incearca sa para buni la suflet si pasnici ca sa atraga fete. :/ Cica fetele vor baieti mai linistiti mai calmi, etc. Da de unde? daca ar fi asa, populatia pamantului ar scade foarte mult rolling on the floor)) Acuma nu generalizez, nu zic ca toate-s la fel, insa marea majoritate asa sunt. Dar si femeile prefera barbatii prosti in locul la aia destepti. Stii de ce? happy Pentru ca un barbat mai prost, bineinteles ca este mai usor de manipulat, si din cauza ca este prost nu gandeste inainte de a actiona. De exemplu el nu-si pune intrebari,, Ma ia stai o clipa... asta sigur nu profita de mine? ". Deci aici prostul este mai preferat decat desteptul.
Prostul :
- ii face toate poftele
- o rasfata
-poate fi tratat ca un caine / scalv
-e usor de dus cu zaharelul. In sensul ca, femeia face o miscare / doua din c*r si scoate de la barbat ce doreste
- ii ofera cam orice din moment ce are bani. happy
- Dar si barbatul vrea sa o impresioneze cu asta sau cu bunatatea lui. Dar omule daca cheltui cu ea 1000 de lei pe zi, asta nu da dovada ca esti tu bun la suflet, da dovada ca esti prost. Acuma hai sa fim seriosi, cand vine vorba de un cadou este totul ok, insa faci o mare prostie si sincer o fata normala la cap nu e deloc impresionata ca vai de mine saracu om cheltuie atatia bani cu ea. O fata normala ar refuza generozitatea asta care este intr-o cantitate exagerat de mare. Eu daca as fi fata, nu as suporta ca oriunde ma duc cu iubitul meu sa-mi cumpere nu stiu ce, sau daca iesim la o pizza, sa-mi plateasca el consumatia de fiecare data si tot asa. Cand e ziua mea sa-mi ia ceva super scumpt. Sincer nu as suporta. M-as simti prost. Si nu stiu de ce dar presimt ca o sa-mi scoata ochii la un moment dat si o sa aduca in discutie ca a cheltuit nu stiu cati bani cu mine.,, dar te-am pus eu sa-mi cumperi aia?". Deci. cam asa ar fi la o fata normala, in timp ce o profitoare ar accepta cat mai mult si cat mai des fara sa-i fie o secunda rusine. happy
Desteptul :
- e greu de prostit.
- nu-l impresionezi deloc cu imbracamintea ta de ti se vad toate alea sau cu miscarile din c*r
- nu poti profita de el
- nu te poti juca cu el
- nu-l poti minti
- este mereu corect, deci cum il trateaza femeia pe el, asa trateaza si el femeia
- nu cedeaza cu nu stiu ce, sau nu iti pupa picioarele atunci cand tu dai semne ca vrei sa-l parasesti
- nu te trateaza ca o regina. In sensul : chiar daca are multi bani asta nu inseamna ca o sa-i cheltuiasca pe toti cu tine sau sa-ti serveasca micul-dejun la pat. Intr-un fel el sa faca toate treburile si femeia doar sa stea pe tron si sa-l conduca. happy

La varsta asta a adolescentilor dar si a adultilor e cam aceeasi chestie si pentru baieti. In sensul ca: ei prefera o fata mai proasta deoarece, bineinteles e usor de dus cu zaharelul, nu sta ea sa verifice daca-l inseala sau nu, adica e naiba, prostuta si trece cu vederea peste orice, il lasa sa-i puna pana pe c*r si tate si fetele de genu' sunt mult mai usor de adus in pat. Cam asta este,, target-ul" baietilor. big grin Iar de o fata desteapta bineinteles ca nu poti sa profiti, bineinteles ca nu o poti duce cu hararelul sau sa-ti bati joc de ea, iarta dar nu uita si procedeaza cum trebuie in fiecare situatie si nu vrea sa stea langa tine doar ca sa-ti multumesti tu ****.

Eu bineinteles ca as cauta ca o fata cu care sa formez o relatie, sa fie desteapta. Si nu ma refer la note. Frate... poti sa ai tu note de 12! Daca nu te vad eu ca gandesti cum trebuie, nici nu ma uit la tine. Oricum mie nu imi trebuie proaste. Cu alea proaste nu as putea sa formez o relatie stabila si de lunga durata (ca eu asta caut) + ca nu imi trebuie mie *** dupa o saptamana de relatie sau alte prostii. Si de inselat nu as insela-o, de dus cu zaharelul, chiar nu am de ce. Deci nu am de ce sa imi bat joc de ea. Oricum, daca as fi fost eu mai,, al naibii" as fi putut sa caut proaste si puteam sa ma folosesc de inteligenta mea ca sa profit de ele, dar nu-s genu'. Oricum la fata pe care o vreau eu sincer, poate sa fie oricat de frumoasa ar fi, poate sa fie frumusetea in perosoana, pana nu imi zice ceva inteligent, degeaba. Eu nu zic,, wow" pentru frumuseste sau c*r sau forme, eu zic,, wow" pentru inteligenta. laughing)

Deci in concluzie. Barbatii nu mai cauta femei destepte deoarece ei sunt prea prosti si iti dai seama ca ei intr-un fel s-ar simti inferiori. Adica ce cuplu frumos ar forma o femeie desteapta cu un barbat prost? Nu s-ar ajunge la nimic. + ca intr-un fel ea ar fi sefa, ar lua deciziile corecte si diferite fata de barbat in unele situatii. Si de aici s-ar risca niste contraziceri care rezulta in certuri. Asa proasta cu prost, ar fi mereu de acord. happy Si nimeni nu conduce pe nimeni. Dar iti dai seama ca o femeie desteapta nu si-ar alege un barbat prost. Am dat doar un exemplu.

Sper ca te-am lamurit. By the way, in poza pe care o ai tu pe TPU este galaxia sombrero? happy

| silvya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Ești pus pe scris nu glumă.

| silvya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Și răspunsul e da, la galaxie. Că tot ai pomenit de astronomie la cealaltă postare... Mi-am creat de curând un blog de astronomie și fizică. Dacă ești curios, ești binevenit.
https://descopera-universul-prin-stiinta.blogspot.ro/? m=1

| Nemessys a răspuns (pentru silvya1):

Te deranjeaza? :/

| silvya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Ce să mă deranjeze? Cã scrii mult? Nu, doar am glumit. happy

| Nemessys a răspuns (pentru silvya1):

Ca scriu prea mult happy.

| silvya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Ți-am răspuns mai sus că am glumit. happy

| FaraNumePls a răspuns:

Mie îmi place ca iubita mea sa nu fie bâtă și cam atât. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbatii inteligenti cauta tot pachetul nu doar inteligenta.

| LadyDee89 a răspuns:

Si da si nu! daca iti place de cineva ii accepti si defectele si calitatile! printre astea se numara si inteligenta big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei4g a răspuns:

In teorie toti ne dorim ca persoana de langa noi sa fie: frumoasa, desteapte si...asa mai departe happy In practica,lucrurile sunt mai complicate de atat.O femeie inteligenta,va fi irezistibila in fata unui barbat,daca va reusi sa-si puna in valoare si alte calitati,gen: feminitate,bunatate, increderea in sine, sa fie realista, sa stie sa zambeasca laughing In general te simiti bine langa un om cu care ai ceva compatibilitati, iar inteligenta poate fi un start!