| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a întrebat:

Sunt curioasa sa aflu voi cum va intelegeti cu tatii vostrii? Ei bine eu m-as intelege clar cu mama caci se vede ca tata si-ar fi dorit mai degraba baieti decat fete. Eram pe TPU,la categoria Dragoste si sex si tata m-a intrebat la ce ma uit.Eu i-am intrebat pe parintii mei de ce ii intereseaza si tata a vazut la ce ma uitam la ce ma uitam.Imi ceruse socoteala,ca la ce ma uit,ca asta ma intereaza pe mine si am spus aproape strigat ca acum ce am facut, ca vor sa imi gaseasca nod in papura sa ma pedepseasca? Chiar asa...de ce nu am fi pedepsiti,asa,pe gratis pe durata vacantei? Asa sigur nimeni nu s-ar mai uita la calculator.Si m-am enervat ca tata ma comparase cu un coleg care era fiu de preto si nu prea aveau voie la televizor sau la calculator.Dar de fapt tata mintea, il gaseam adesea pe Facebook pe acel baiat si povestea pe la scoala cu entuziasm de cele vazute la Romanii au talent ...deci exagerase cu asta.Cum a putut sa ia zece pe linie si sa primeasca premiul 1 cu cununa? Pai ca si-a dat silinta dar tata il privea altfel fiindca preotul e din satul in care crescuse el.Sau acel baiat,Marian,de care v-am spus ca imi place.Tata posibil ca ajunsese sa-l cunoasca si se recunostea pe sine la varsta lui >un baiat destul de inalt,harnic,sarguincios,cu note bune.si scris foarte labartat.Totusi m-am saturat sa ma comparre cu altii.E adevarat ca si eu sunt de vina dar pentru ce e vacanta? Sa ne distram,sa punem in cui ghiozdanul pentru o vreme.uneori am impresia ca adlutii nu prea ne inteleg. Apropo, am 15 ani

Răspuns Câştigător
| OanaMOM a răspuns:

Tatii majoritatea cand au fete nu stiu sa se comporte si devin mai protectori sau tipa ca nu stiu sa se comporte. Tatal meu e exact la fel, mama mi-a zis sa incerc sa ma comport frumos cu el si sa-i fac pe plac cat de cat ca dupa putina afectiune din partea ta vei putea vedea diferentele. Sper ca te-am ajutatwinking!

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ei lasă, că puțină disciplină nu strică.
Iaca în alte țări nu se comportă părinții așa și vedem rezultatele - alcoolism la cote inimaginabile, consum de droguri, BTS-uri la cote astronomice, etc. etc.

Realist vorbind, întâmplarea ta nu e mare brânză.

| mgtow a răspuns:

E destul de grijuliu de aia e asa sever cu tine ca sa nu iti faci de cap singura.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru mgtow):

Eu sigur nu mi-as face de cap. Poate acesti doi baieti ii aminteau de copil, ria lui

| AndreeaaD a răspuns:

OK,cred ca ai batut putin campii.E vacanta, suntem tineri si trebuie sa ne distram.Nu e ok ca tatal tau te compara cu alti copii, ar trebui sa il intereseze educatia ta nu a altora si aici tu ar trebui sa intervi, sa ii spui.Pana aici sunt de acord cu tine insa partea cu nodul in papura si pedepsitul mi se pare total aiurea.Tu chiar crezi ca tatalui tau ii face placere sa te certe sau sa te pedepseasca? Eu cred ca nu. Vrea doar sa aiba grija de tine si sa te invete de bine.Probabil ca ti-a cerut socoteala pentru ca erai tocmai la categoria "Dragoste si sex" si probabil i se pare ca esti prea mica pentru asa ceva.
Sfatul meu e sa nu te mai impacientezi atat pentru ca sunt parintii tai si in mod clar iti vor binele.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru AndreeaaD):

Bine,sigur,dar nu mi-am amintit prea bine, oricum era ceva cu un baiat si o fata care vreo 4 luni au fost impreuna

| unknownn a răspuns:

Ai un tata model, ar trebui sa fi fericita ca ii pasa de tine.

| Auslesse a răspuns:

Eu,ii multumesc lui Dzeu pentru tatal pe care mi l-a dat, de fapt pentru ambii parinti.Am niste partinti de nota 1000.
Si,daca intrebarea era doar despre tata, poate o sa ti se para ca ma laud aiurea, dar chiar zic adevarul, am un tata de milioane.tin sa prezicez ca mai am un frate mai mic decat mine, are 16 ani, iar tata ne iubeste la fe; l de mult pe amandoi si si-ar da viata pentru noi.Chiar daca am 20 de ani,il iubesc si-l respect pe tata! E un tata model,mereu cand am avut nevoie, m-a ajutat si m-a sustinut din toate punctele de vedere, a fost langa mine, nu mi-a impus niciodata nimic, dar tin sa-ti spun ca nici eu nu am abuzat de increderea sau bunatatea lui.Si iarasi o sa-ti zic:poate ti se pare ca vorbesc aiurea,dar chiar vorbesc ft serios,tata nu bea,nu fumeaza,n-are nici un defect! In concluzie, ma mandresc, c-un asa tata si-i multumesc Domnului ca mi l-a dat! niciodata nu mi-a lipsit absolut nimic, ba chiar, am avut mai mult decat mi-am dorit! numai bine!happy

| wyla a răspuns:

Inteleg insa parintii mai duri sunt o alegere potrivita pentru toti dintre noi am privit la emisiunea pe banii parintilor acolo ersu niste parinti care ii faceau tot ce dorea ea a devenit adolescenta iar apoi si-a luat nasul la purtare se culca cu baieti prin masini iar parintii o cautau parintii ea vazut ca ei foarte buni si au iertat-o insa ea vazand asta a inceput sa bata o fata un pic mai saracuta cu ochelari pentru vedere parintii fetei au sunat la acesta fata sa o intrebe unde e fata lor daca a fost la scoala iar ea spune ca nu a fost cu gandul ca e bolnava a doua zi la scoala feta saracuta vine la scoala iar fata aceasta incepe la bataie ca de ce ia spus parintilor ei ca ea nu a fost la scoala a luat ochelarii fetei si ia calcat in picioare fara sa se gandeasca seara saracuta accea vine cu parintii ei la familia fetei iar fata mai saraca spune tot cum s-a intamplat fata incearca sa nege insa parintii nu o cred pe fata lor si o inchid in camera pe dinauntru ea scapa si se duce intr-un club din Bucuresti cu prietenul ei acolo sa-u certat fata a ramas singura apoi un baiat vine la ea era cam pervers fata a inceput sa planga si si-a sunat parintii apoi si-a invatat lectia. sper ca ai inteles mesajul meu sper sa intelegi de ce e tatal tau atat de sever cu tinewinking funda laughing

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru wyla):

La mine sigur nu ar avea cum sa fie asa...pur si simplu ...parintii mei ma cunosc mult prea bine dar nu severitatea e problema, sigura, am cunoscut si parinti mult mai severi de atat dar se presupunea ca in vacata ai liber la calculator, pe cand in timpul scolii nu ai liber decat in Weekend.Si era mai aiurea sa ma copare cu un fiu de preot, cand se vede clar subiectivismul fiindca preotul e preotul din satul din care provine tata

| 2AN7 a răspuns:

Baa... sincer si eu am patit asta acum vreo 2 3 4 ani cand aveam 12 13 ani. pur si simplu te dispera nu-i asa? Orice ai face nu e bine si te compara mereu cu altcineva si iti gaseste cate un defect in privinta comportamentului? este? stiu cum te simti! Cateodata e si o problema cu iesitul afara? bine pe parintii tai ii afecteaza mai mult ca esti fata eu sunt baiat ..si nu prea e mare chestie. sti care e faza parintii te iubesc si fara sa isi dea seama te ranesc pe tine dar ei. si mi-am dat seama tarziuu. iti vor doar binele. Stiu! cateodata poate sa te dispere dar asta e rolul lor laughing! Eu iti doresc toate cele bune si mult noroc cu ei! M-am pus 2 3 sec in pielea ta si iti dau intr-un fel dreptate! Ai si tu sentimente!winking

| Ciq a răspuns:

Eu nu îi las pe tata sau mama să vadă la ce naiba mă uit sau cu cine vorbesc fiindcă ştiu cum fac.

Păi tatăl meu e destul de bun, dar face glume extrem de proaste şi enervante. Şi după ce că învăţ bine, zice mereu când mă vede că lenevesc 'o să ajungi la sapă'. În rest, mă mai compară cu alţi copii câteodata, dar nici că-mi pasă.