| koolll a întrebat:

Sunt distrus nu mai am viata. raman la multe materii repetent, sunt obosit... toti prietenii m au abandonat, nu am ce face toata ziua, doar sa stau singur cu durerea mea... lumea ma uraste. ce as putea sa fac pentru a mi indrepta viata?

10 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Ştiu că sună aiurea, dar începe cu şcoala, ca fără aia, te-ai dus dracului. Chiar dacă rămâi repetent, schimbă-te, străduieşte-te să faci ceva anul viitor! Nu sta aşa, cât încă eşti la şcoală poţi să-ţi schimbi viitorul happy
Renunţă la anturajul în care eşti, schimbă-ţi prietenii, caută unii cu alte interese. Limpezeşte-ţi gândurile. Stai liniştit că e normal că fii pierdut pe lume cât eşti adolescent.
Nu te urăşte lumea, e doar în capul tău. Nu te apuca de băut, de droguri, sau alte minuni. Nici de pariuri. Nu pierde nicio oportunitate ce-ţi iese în cale! Caută şi bucură-te de orice, fie el şi-un răsărit sau un refren dintr-o melodie şi agaţă-te de tot ce-i frumos happy

| shadovv a răspuns:

Disperarea si deznadejdea sunt doar laturi ale prostiei! Fi destept.

| lulalica a răspuns:

Fii indiferent! daca te'au parasit prietenii, aia nu ti-au fost prieteni, da'i in colo, vin altii.
Daca nu ai ce face toata ziua, invata! astfel rezolvi si problema cu scoala!
De ce te uraste lumea? daca ai facut ceva regretabil incearca sa il indrepti, prin fapte bune, note bune, arate-le "pritenilor" ca nu te doare ca te'au lasat, ca iti este mai bine fara ei, ca te poti descurca singur, ca esti independent, dar in primul rand invata! e cel mai important.
Nu e nimic "cool" prin a lua note mici, multi elevi din ziua de azi nu invata ca sa para "smecheri" si "cool" dar asta nu e deloc un lucru bun.
Pune mana pe carte, si gandeste-te ca numai o viata ai, si asta trece foarte repede, incearca sa te intrepti acum pana nu e prea tarziu! Te rogg puppy dog eyes
Sper ca am reusit sa te ajut cumva! pa, pa si Bafta!

| Wøodenpints a răspuns:

Şi unde-i problema, că eu n-o văd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti dai doua palme, sa-ti identifici pasiunile, sa le pui in practica si sa incepi sa faci sport.
aaa, si nu mai astepta sa-ti faca prietenii si apropiatii toate astea, ei doar pot sa-ti asculte lamentarile pana se plictisesc.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieteni iti poti face, nu este o pierdere mare in plus cred ca nu iti erau prieteni pentru ca a fi prieten inseamna sa fii alaturi si la rau nu numai la bine. Viata are urcusuri si coborasuri. Daca acum nu iti este bine va veni o zi cand situatia se va schimba. Trebuie doar sa stii cum sa te ridici. Priveste cu optimism inainte. Invata, intrece-te pe tine insati, recapata increderea de sine si mergi mai departe. Intr-o zi toate acestea vor fi amintiri la care doar vei zambi.
Iti doresc mult succes!

| zahre a răspuns:

Corigent sau repetent? Daca ramai corigent poti sa-ti indrepti la vara notele si sa treci clasa. Daca ramai repetent invata, iei note mari si de data asta treci clasa.Iar prietenii tai au fost niste mitocani ca te-au abandonat. Un prieten nu se abandoneaza pentru nimic in lume.

| AmxMod a răspuns:

Prieteni merg cu tine pana la greu, aceia care te-au parasit nu ti-au fost prieteni adevarati. sunt si eu intr-un fel in situatia ta, dar numa ca pe mine nu m-a parasit prieteni, eu raman corigent la 3 materi si parintii mei nu stiu, plus ca marti am si sedinta si parintimei nu stiu ca raman corigent la 3 materi, dar dupa ce vin din practica am sa invat sa-mi scot mediile. dar pentru tine, inca te mai poti indrepta daca ramai corigent poti sa te scoti pana se gata scoala mai ai sanse. multa bafta

| iulia91 a răspuns:

Să iei atitudine, in primul rand. Să te trezeşti la viaţă şi sa indrepţi lucrurile. Dacă prietenii te-au abandonat, înseamnă că nu-ţi erau prieteni adevăraţi. Apucă-te de învăţat, citeşte (pe lângă faptul că îţi vei indrepta notele, va trece timpul mai uşor) Descoperă-ţi hobby-urile, încearcă să ieşi din casă, să cunoşti oameni noi. Nu te inchide în tine, vorbeşte cu parinţii despre problema pe care o ai, cu siguranţă te vor ajuta.

| jolijoli a răspuns:

Daca te-au abandonat inseamna ca nu erau prietenii tai cu adevarat.in timpul liber ai putea sa inveti pentru materiile la care ramai repetent iar in privinta lumii care te uraste nu cred asa ceva.sa sti ca exista cineva pe care tu nu il cunosti inca care te iubeste si care isi doreste sa fi alaturi de ea.ai incredere in tine caci poti realiza tot ce iti doresti prin munca nu te da batut caci viata are multe sa iti ofere:d