| Abracadabra22222 a întrebat:

Sunt distrus, nu stiu de ce dar sunt distrus, m-a distrus ea. Beau sa uit si nu reusesc, inca sunt in relatie cu ea dar m-a mintit, mi-a inselat increderea, m-a inselat, m-a mintit si nu pot sa o iert oricat as vrea si din pricina asta de cate ori ma minte, uneori si nevinovat nu pot sa accept. Nu mai suport sa ma minta, dar nu vreau sa o pierd, o iubesc atat de mult la naiba o iubesc foarte mult si consider ca isi bate joc de mine. Doamne nu stiu ce sa fac, sunt disperat imi vine sa mor doar sa nu mai simt rahatul asta de dragoste. O iubesc din suflet, nu mai stiu ce sa fac. As tine-o o viata langa mine, dar imi face rau, ma minte si ma afecteaza asta. Ma afecteaza ca mereu o prind cu minciuna. Nu am sa dezvolt pentru ca sunt de 1 an pe TPU si am tot pus intrebari. Mi-am schimbat numele mereu de pe forum doar ca sa nu ma recunoasca lumea de rusine, ca tot pun intrebari, ca nu inteleg, ca caut raspunsuri. Nu stiu ce sa fac, cred ca am ajuns la disperare si la limita. Ajutor, am nevoie de ajutor nu mai pot. Nu stiu ce sa mai zic, sa mai descriu cum ma simt, sunt la pamant credeti-ma ca sunt la pamant. Nu pot sa renunt la ea, am incercat si mereu ne-am reimpacat pentru ca am primit-o in viata mea mereu, dar n-am uitat si nu pot sa o iert ca ma minte in continuare. Sunt slab, de aceea intreb pe cineva destul de puternic care poate sa-mi spuna cum sa scap de durerea asta din suflet. Am o relatie toxica, ma minte iubita si m-a inselat o data(nu a facut sex mi-a argumentat ea). Nu mai stiu ce sa fac, mi se pare ca las prea mult de la mine, ca ma ia de fraier, ca sunt un prost in fata ei si daca ma impun ma paraseste. Ajutor.

Răspuns Câştigător
| OrdanKarris a răspuns:

Motivul pentru care suferi dupa ea din "dragoste" este de fapt pentru faptul ca ai investit mult prea mult in ceva in care nu trebuia investit. De asta nu poti pleca de langa ea. Este acea investitie motivul pentru care simti ca "o iubesti". Tu ai dres relatia de la inceputuri pana acum sa fie bine ca sa nu fie rau, tu ai fost ala care a luat toate masurile sa nu fie apele involburate in relatie, tu ai fost ala care ai calculat toate unghiurile de abordare la problemele si mofturile care ea le ridica si este FIX motivul pentru care ea isi bate joc de tine. Da, ai citit bine, motivul pentru care te inseala si cauta pe oricine altcineva DECAT pe tine este faptul ca ti-a pasat, iti pasa de ea, ca ai facut tot pentru ea. Muierile sunt scarbite de omul care le ofera fix ce zic ele ca vor. Muierile sunt scarbite de omul care le serveste pe tava cu tot ce cer, sunt scarbite cand barbatul cu care impart o relatie incearca sa repare situatiile in loc sa se "certe cu dansa".

Relatia este un favor de care muierea beneficiaza de la tine, nu invers. Ea nu-ti face nici un favor ca e in relatie cu tine. Sexul este beneficiul care-l primesti din relatie. Dupa cum bine vezi, relatia este ceva ce pe tine ca barbat te consuma si te darama iar ea are libertatea nestingherita nu doar sa-si bata joc, dar s-o faca cu atata usurinta, lejeritate si naturalete ca sicum ar fi ceva normal. Nu ai de ce sa bei ca sa iti inneci amarul, trebuie sa te lepezi de acest parazit care il ai langa tine, pentru ca e un parazit. In timp ce tu bei cautand o rezolvare, ea cauta sa-si faca de cap, sa-ti calce onoarea in picioare la primul mascul care-l gaseste, probabil barbfindu-te ca o ai mica, ca esti fraier. Femeia asta e o tumoare, nu o iubita. Cum poti suferi dupa o tumoare, nu pricep. Ai putin respect de sine. Inca un motiv pentru care isi bate joc de tine: pentru ca nu te respecti deloc pe tine si iti pasa 100% de nevoile, asteptarrile si pui botul la basinile ei.

Manipularea feminina nu se intampla dintr-o data, se intampla incremental. Intai iti spune ca o doare capul o data, apoi iti spune ca o doare capul toata saptamana, apoi se eschiveaza complet de la sex, apoi incepe sa se burice la tine din nimicuri, buricatul devine rastit sau urlat, sau in cazul tau iesit in cluburi si pescuit atentie masculina, oricare alta decat a ta, apoi urmatorul increment e sa-ti calce demnitatea in picioare si sa-ti ceara sa o ierti ca si cum nu s-a intamplat nimic, sau nu ar trebui sa fie evident pentru tine ca a incercat sa te insele, ca a cautat atentia altui barbat, oricare altul decat tine, aspect care spune tot despre parerea ei despre tine. Imagineaza-ti rolurile inversate, tu fiind ala care mergi in club sa agati sau sa porti discutie prin mesaje cu o alta tipa. Ea ar fi reactionat la fel ca tine? Ar fi trecut peste la fel de usor ca tine? Si-ar fi facuty atatea griji sa nu te supere pentru ca te iubeste atat de mult? I-ar fi fost la fel de frica cum iti este tie sa nu te piarda? De cate ori in relatia asta a incercat sa faca totul sa fie bine pentru tine? Daca raspunsul este unul infiorator de dezamagitor, atunci stii ce fel de lepra ai langa tine. Daca eram in locul tau era demult data pe usa afara cu un sut la propriu in fund, hainele si lucrurile ei ori le aruncam pe geam, le dadeam foc sau le lasam la gunoi pentru oamenii strazii. Greseala ta este ca nu te respecti DELOC pe tine insuti si incerci sa dregi o situatie care nu trebuie dreasa, trebuie luata ca atare, repet, trebuie luata ca atare.

Daca ea se poarta ca un capcaun, nu are filtru de cenzura si isi face de cap desi tu ii oferi relatia, acest lucru trebuie observat, luat ca atare si actionat intocmai, si anume eliminata cat mai repede din peisaj.

Ai fost invatat prost de mic ca orice ai face, femeia trebuie multumita in orice situatie, ca mai presus de orice ea trebuie s-o menajezi in orice situatie si sa treci cu vederea orice mizerie, si sa interpretezi toate asta ca fiind esenta masculinitatii. A trece cu vederea mizeriile unei muieri, NU INSEAMNA MASCULINITATE, inseamna MASOCHISM! Un barbat adevarat in orice secunda se asigura ca placerile, asteptarile si dorintele lui sunt pe primul loc, indiferent de femeia cu care este. Un barbat adevarat nu pune nici macar o secunda botul cand femeia ii spune ce sa faca, cum sa faca, unde sa iasa in oras etc. Tu nu esti acolo la discretia ei. Tu ca barbat ai atat optiunea cat si obligatia sa preiei conducerea relatiei si in principiu si ea asteapta asta. Daca vrea sa conduca relatia, e libera sa plece. Nu-i trebuie relatie daca vrea sa-si faca de cap. Tu oferi relatia, tu trebuie sa fi multumit de ea. O relatie este beneficiul mai mare al femeii pentru ca femeia este aia care vrea mai mult relatie decat barbatul. Tu ca barbat nu ai de ce sa cauti relatie, poti obtine sex fara sa ai relatie, nu ai nevoie de sexul opus sa te plangi din orice rahat zilnic sa te descarci emotional pe ea. In schimb ea are nevoie de toate astea, are nevoie de unul ca tine care sa-i adreseze toate mofturile ca tot ea sa-si bage picioarele in deminitatea ta. Perntru o femeie relatia nu e altceva decat o experienta, ori pentru tine e doar o povara si o responsabilitate. De asta tu trebuie sa stii sigur cat de multumit est esti de persoana care inevitabil te trage inapoi fiind in relatie cu tine. Trebuie sa stii in orice moment pentru cine te sacrifici, pentru cine iti sacrifici timpul, banii, sanatatea, fericirea, daca te multumeste, daca te satisface, daca-i pasa de tine. Daca raspunsul este unul dezamagitor, stii ce ai de facut, fara regrete fara indoieli. Conceptul in care crezi acum "dragostea" asta tipic feminina probabil ti-a fost implantata in cap tot de o femeie sau de mai multe si de asta suferi acum. Tu ai fost invatat sa iubesti feminin, sa crezi in conceptul muiericesc de dragoste. Nu ai avut un model masculin. Femeia nu trebuie tratata ca un egal, oricat de bine ar suna asta pe hartie. Femeia trebuie sa inteleaga ca nu este egalul tau iar daca nu intelege ghinion, aia deja e o femeie defecta, tupeista care iti va crea probleme. Nu zic ca acea femeie nu e buna de nimic, e buna de sex, dar cam atat. Daca vrea relatie sa se supuna tie, daca vrea libertatea de a merge in club atunci poate face asta fara relatie, si bineinteles puteti interactiona doar sexual si atat. Sex si pa. Am scris suficient.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OrdanKarris):

" Un barbat adevarat in orice secunda se asigura ca placerile, asteptarile si dorintele lui sunt pe primul loc, indiferent de femeia cu care este. Un barbat adevarat nu pune nici macar o secunda botul cand femeia ii spune ce sa faca, cum sa faca, unde sa iasa in oras etc. Tu nu esti acolo la discretia ei. Tu ca barbat ai atat optiunea cat si obligatia sa preiei conducerea relatiei si in principiu si ea asteapta asta. Daca vrea sa conduca relatia, e libera sa plece. "
Cand esti intr-o relatie/ casatorie cum poti sa spui ca pui altceva pe primul lor(in afara de parinti sau familie), in fata partenerei de viata? Te casatoresti cu placerile sau cu femeia ta?
Daca nu ar pune botul niciodata la ce zice femeia, care e principiul de familie atunci cand fiecare face ce vrea si nu se sfatuieste cu partenerul si nu se incurajeaza/ sfatuiesc unul pe celalalt?
Ce educatie ai primit tu sau cine te-a invatat pe tine ca intr-o relatie barbatul trebuie sa conduca? E rege sau? Nu trebuie amandoi in mod egal?

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi nu imi esti foarte simpatic/a, iti dau un sfat:
nu intra in discutii de genul cu Ordan. Nu o sa ii faci fata si nici nu o sa ajungi nicaieri cu el. Astea sunt conceptiile pe care le impartaseste aici si o discutie cu el in contradictoriu pe tema barbatul vs femeia e atat de inutila pe cat enervanta si plictisitoare.

| Ofatasincera a răspuns (pentru OrdanKarris):

Fix acelasi raspuns il am eu in cazul unui barbat.

41 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si tu ai mers la fosta ta prietena si ai vrut sa revina la tine. Ce te mai strofoci, ca iubita ta crezi ca te inseala?

| Abracadabra22222 explică (pentru darrio2007):

Iubita mea e fosta mea care s-a intors la mine laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Chiar ca esti fraier. De-asta isi bate joc de tine. O meriti.

| Mosotti a răspuns (pentru darrio2007):

Pai si e vina lui ca e slab si fraier?! Aici e aici. Nu vezi ca el vrea sa faca ceva? Altfel nu isi mai punea problema. Si daca e asa slab, nu trebuia aia sa-si bata joc de el.
E ca la aia care rad de impotenti ca si cum ei sunt de vina.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, este chiar vina lui. El chiar nu realizeaza ca ceva nu merge? Am zis bine ca este fraier.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai trecut si tu prin asemenea situatie? Nu o spun ca sa te jignesc.

| Mosotti a răspuns (pentru darrio2007):

Poti sa zici ce doresti eu nu ma supar ca altii, din contra, daca e ceva din care pot trage ceva bun in caz ca as face eronat ceva, e bine la o adica.
Da, am trecut si gandeam ca tine si ca colegul, NU puteam sa tin la cineva care imi facea rau. Dar asa sunt eu, mintea mea asa este, seman cu mama la caracter, mai tare.
Tot asa incepuse sa-si bata joc cum ca "asta ma iubeste, nu are cum sa faca ceva".

Dar pot eu sa fac fraier pe altul care nu are mintea mea, a ta si a colegului, si a mamei mele? Pe ce baza? Am avut eu creieru lui sa stiu ce as face?
Tu si colegul ganditi dupa cum simtiti voi, deci sunteti subiectivi si vi se pare imposibil ca cineva sa fie altfel.
La inceput si eu eram la fel, dar cand am aflat mecanismele, mi-am schimbat abordarea.
Daca era ca noi, ce interes ar avea sa isi faca rau singur?! De ce nu ar face ca noi?
Sa zicem ca e fraier, de ce este fraier? Hai ca daca o luam mai adanc, nu e chiar asa. S-a facut singur fraier cumva? Eu nu cred.
Noi ne-am facut tari? Eu nu-mi aduc aminte sa fi lucrat la asta, eram de la sine asa, si tu la fel.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mosotti):

Iti raspund doar atat. El este prea naiv pentru o relatie. Ea este mult prea smechera pentru el. Deci ajungem tot la acelasi cuvant.

| Mosotti a răspuns (pentru darrio2007):

Pai pentru mine de ce n-ar fi smechera, sau pentru tine? Fi serios, tot felul lui slab de a fi strica. Si ma repet, de ce este fraier? Ce il face sa fie fraier?! Nu ai atins acest punct.
Tu ramai doar la asta "e fraier", dar de unde vine nu ai pus problema. Ca asa aflam daca e de vina sau nu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mosotti):

Este fraier pentru ca, desi vede ca ea nu tine la el, sta agatat de ea. Ii mai este si frica ca il paraseste. Sentimental, cred ca l-a parasit de mult.

| Mosotti a răspuns (pentru darrio2007):

L-a parasit clar de mult sentimental, asta clar. Pai te intrebasem de ce este fraier! De unde vine ca e asa?! Ca acolo e problema reala.

Adica de ce noi daca vedem, plecam, si el nu, o sa zici "ca e fraier", pai de ce noi nu suntem si el este?

| darrio2007 a răspuns (pentru Mosotti):

Mi se pare mie, ai fost sau esti intr-o situatie asemanatoare? Ca prea insisti pe subiectul „fraier".

| Mosotti a răspuns (pentru darrio2007):

Nu am fost deloc in situatii asemanatore! De aia nu am inteles niciodata ce inseamna aceasta iubire si indragosteala, nu am fost niciodata (asa cum am mai zis poate si inainte sa existe acest subiect) indragostit. Cunosc doar mecanismul dar nu am trait-o. Si nu stiu de ce am impresia ca aia care au trait-o nu prea o cunosc cu ce se mananca.
Eu te-am intrebat altceva. De ce este fraier, de unde a devenit asa.
Pai insisit pe ce zici tu "e fraier, de aia.", bun, este, dar de ce este? Ce il face sa fie slab si fraier? Asta sa-mi spui tu daca vrei si poti, nu altceva. De ce eu si tu la acelasi lucru reactionam altfel, iar el altfel?! Ce ne face pe noi sa fim nefraieri si ce il face pe el sa fie fraier, asta e cheia.
Ca daca tu vei raspunde la asta, automat te vei lovi ca nu depinde de el, de aia cam eviti raspunsul cred, sau zi sa vedem.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu ea te-a distrus ci singur ti-ai facut-o.
Nu ea iti toarna alcool pe gat, ca nu esti copil mic ori vreun handicapt, sa te tina cu forta si sa-ti serveasca alcoolul.
Nu da vina pentru altii, pentru ce-ti faci singur!
Te-a mintit si te-a inselat?
Te desparti de ea si iti vezi de viata mai departe, ca un om normal si sanatos la cap.
Daca nu poti sa o ierti pentru ca te-a mintit, de ce o uiti si te focusezi pe alta relatie?
Da-i pace, ca insistenta asta prosteasca nu duce nicaieri.
Si apropo, indiferent cat iti schimbi nickname-ul pe forumul asta, intrebarile tale tot sunt vizibile tuturor, in contul tau (uite-le aici):
https://www.tpu.ro/utilizator/ackoun/intrebari/

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Judeci fiind pe bara in afara situatiei! Asta stie si el ce spui tu. Dar nu poate. Durerea e asa mare ca de aia bea, da, sigur nu este bine ce face, sunt de acord ca se distruge, dar? Poate face ce ai zis tu si Diana? Sigur ca pare ca si-o face cu mana lui, dar nu prea este asa.
Ar putea renunta la bautura insa, asta macar ar trebui sa faca, dar daca durerea e prea sus, ce face?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu vorbesc in necunostinta de cauza, asta este clar. Nu bei din cauza durerii ci din cauza prostiei.
Cand am avut durere foarte mare, ca mi-am pierdut 3 membri ai familiei (mama, tata si sora) nu m-am aruncat asupra bauturii.
Asta este scuza prostului si a celui care nu are creier, ca doar nu-i sare bautura in gura, ci alege cu buna stiinta sa o inghita, ducand singur paharul la gura.
Durerea trece daca te focusezi pe altele si accepti situatia ca nu vei putea sa fii niciodata cu cineva care te-a mintit. Ce-i greu de priceput?
da-i pace femeii aleia si nu ma fa o obsesie, ca nu ajuta la nimic.
Suntem o rasa inteligenta, avem creier si suntem capabili sa intelegem si sa luam decizii, asa ca, este doar alegerea lui sa vrea, sa nu mai faca o obsesie dintr-o despartire si sa nu mai bea, distrugandu-si sanatatea.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu ce zici zici bine, asa gandesc eu in tot ce ai spus in acest mesaj, dar el poate gandi asa?
Nu am vrut sa ii zic asta din cauza ca, cred ca nu poate aplica sfaturile astea. Constient el doreste, ca doar de aia intreaba, insa stiind toate astea (si le stie deja), daca putea sa faca ceva din ce zicem, banui ca facea de mult.

Si mie mi-a murit bunica acum 4 ani si nu am baut, dar aia e.
Poate durerea lui e mai intensa decat a fost a noastra la decese! Mai stii? Nu stim. Si daca durerea e prea mare, tenta e sa o reduci cumva. Noi nu am baut ca am putut trece peste pana la urma.

El e slab, nu poate, nu se poate focaliza pe altele, sau poate face si altele dar cu aceiasi durere in suflet.
Chiar nu stiu ce sa zic in vederea unei rezolvari.
Asa cum am spus, daca nu poate aplica ce ai spus tu si Octavian, adica ceva foarte bun spus, isi asuma tot chiar daca nu ar fi vinovat. Asta este.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Haide mai, nu-i cauta scuze, ca nu exista asa ceva!
Nu cumperi bautura, nu inti in crasma si nu iti torni singur pe gat, daca esti un om cu creier, ca bautura aia nu-ti sare singura in gura.
Asta este scuza tuturor alcoolicilor, totdeauna au motive sa bea si daca nu au, inventeaza.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu gasesc scuze, mai ales eu care nu beau nici macar bere ca nu suport alcool-ul nu in sens de detestare, nu suporta corpul, il percep nasol la gust, insa exista o predispozitie la aloolism! Eu de ce nu beau la suparare? Altul de ce nu bea?
NU motivul este cauza, ci predispozitia, ca la x motiv sa faci asa ceva.
Si normal ca daca nu au motive, inventeaza, ca am zis, nu ala e motivul cu adevarat, le place, simt o nevoie.
Insusi ca-s alcoolici este o mare problema! Si nu stiu daca e neaparat vina lor, ca 3 insi, reactioneaza diferit la aceiasi ademeneala alcoolica la o adica. Unul bea moderat, altul deloc, altul devine alcoolic.
Au o problema serioasa, asta este din pacate.

Sa-ti zic ceva! Pe prospectul medicamentului Pramipexol care se da pentru parkinson in doze mai mari si uneori in depresie in doze mici, scrie asa printre altele la efecte secundare:
Poate activa dependenta si dorinta de jocurile de noroc!

Deci activeaza o zona din creier care te face...sa vrei aia, sa cazi pe tobogan, pentru ca dependenta si dorinta pentru cazino e o boala de fapt, care nu are leac de fapt.
Deci nu cunosti astea tu. Bine, medicina nu e domeniul tau, inteleg.
Nu e asa simplu cum pare si cum vezi tu, si e simplu sa facem omul ca e prost.

Ce zici? Testam pramipexolu la tine? Ai avea curaj? Poate nu, dar daca se activeaza aia, ce zici? Ai avea curajul sa iti asumi sa simti pe pielea ta ce simte el? Sau altii? Si dupa aia sa vi aici si sa spui?
Sa vi sa spui ca nu te poti abtine?
Si apoi vedem noi daca exista sau nu asa ceva. Evident ca nu ai fi de acord, ca stii...ca se poate intampla.
Cei ce au patit-o a fost jale, dar trebuia sa ia ca asta era tratamentul. Au devenit brusc "prosti".

| Drimmero a răspuns:

Esti barbat sau ce esti? Nu stii sa pui piciorul in prag si sa iti iei drepturile? Asta nu mai e iubire,, ci e doar prostie pentru papagalismele astea de genul ' o iubesc prea mult si o iert indiferent de ceea ce face', demnitatea ta ca om e mai importanta decat orice persoana,, cu asta cred ca am zis totul.

Cam esti sub papucu' ei privind retrospectiv, dar nici nu vrei sa faci o schimbare pentru a iesi din situatia asta, ai grija pentru ca tipa deja te-a bagat bine de tot in mocirla!

| Mosotti a răspuns:

Pai unu mai puternic nu poate sa zica ce sa faci, ca tu nu ai creierul aluia, nu ai rezistenta aluia, nu treci asa usor peste, ca acela.
Ca daca stai sa vezi ce o sa zica, o sa zica ca 90 %, sa nu mai pui la suflet, sa discuti cu ea (desi asta s-a intamplat fara rezultat si nici sens nu mai are), sa uiti, sa cauti pe alta, sa nu te mai doara asa ca nu merita.
Este corect asta insa, asa ar trebui sa faci.

Insa nu se aplica la tine, deci raspunsul este cam inutil.
Ce pot sa-ti spun este ca asta iti este felul de a fi. Va trebui sa treci prin asta si sa te descurci asa.

Nu mai schimba numele ca stim cine esti. Stai cu un nume, nu e o rusine sa ai probleme, sa nu intelegi anumite chestii, sa fi slab, fi barbat si accepta-te cum esti, si nu te da inapoi sa ceri un ajutor ori de cate ori simti nevoia.

Cu bautura aia e rau de tot, daca ai putea macar acolo sa umbli putin, ar fi bine, dar oricum te inteleg foarte bine, stiu ce simti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mergi la c*rve. Fa-ti selfies cu ele. Nu e musai sa faci si sex, de platit platesti tot cam ca la psiholog. Povesteste-le prin ce treci. Totusi eu as zice sa te alegi macar cu un bl0w job daca nu mai mult.

| Frank51 a răspuns:

Cum vine asta, sa iti iubesti dusmanul? Nu prea ma prind.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Pai vine asa, ca e indragostit, si nu stii ca e o regula? Ca astia si daca celalalt le da in cap, tot nu e problema. Ce, doar la el e asa?
Eu unul nu stiu cum e ca nu am fost niciodata indragostit si gandec ca tine, nu am cum sa iubesc pe cineva care-mi face rau, dar dupa cum zic ceilalti, nu e ca la mine si la tine.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Oricat de indragostit esti, tot ai ratiune. Daca persoana te minte si isi bate joc, nu merita dragostea respectiva. De ce as da ceva cuiva care nu merita, este total ilogic. Eu daca as fi in situatia data, oricat de indragostit as fi, daca vad ca isi bate joc o las balta si plec, fara sa sufar. Eu ma bucur sa sunt asa, dintr-o bucata, mi se pare mai ok.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Ai dreptate! Asa zic si eu ca oricat de "drogat" adica indragostit ai fi, tot ai ratiune, uite ca se pare ca de multe ori nu este asa. Zau daca inteleg si eu, mereu am zis ca e imposibil sa nu vezi realitatea.
Si eu sunt ca tine. Nu pot iubi pe cineva care imi face rau si as lasa-o dracului. Si ma mir cum de altii nu fac asa, cred ca nu o sa pricep niciodata.

Eu am impresia ca e altceva, suferinta data de ce ii face e mai mica decat aia daca ar lasa-o, si atunci o alege fara sa-si dea seama pe aia mai mica. Cumva te constrange prin durere, iti da durere f mare, nu o suporti si incerci sa o diminuezi, asa ca si daca vezi adevarul, pe tine te int sa reduci durerea, nu mai conteaza adevarul, daca acel adevar te face sa suferi mai putin.

Dar am zis sa iau chestiile asa cum se prezinta si sa consider ca e ceva ce eu nu am trait, nu traiesc si nu voi trai, dar care se intampla cumva, asa ca incerc sa nu condamn.
Daca le taie de tot modulul ratiunii, nu e de mirare.
La noi e bine ca nu ni-l taie de tot oricat de tare ar fi indragosteala, dar asa suntem noi.
Iar prostie nu poti zice ca e, ca si prostul vede si da dracu pe cineva care ii face rau rapid de tot. Este altceva deja.

| johnnny123 a răspuns:

Ai dreptate, ești distrus. Și ești distrus pentru că ești incredibil de slab și te agăți de o relație unilaterală care are 0% șanse să funcționeze.

Întreabă-te de ce fata aia nu-ți împărtășește sentimentele. O fi din cauză că ești slab, fraier și ușor de manipulat? Tot ce se poate. Crezi că soluția pentru a o ține lîngă tine este să fii și mai slab, și mai fraier, și mai ușor de manipulat? Cu siguranță nu.

Ești ca un dependent de heroină care crede că dacă mai încearcă încă o doză de data asta viața lui se va îmbunătăți. Nu funcționează niciodată. Cu fiecare doză viața devine și mai rea.

Ai 21 de ani și te comporți de parcă asta ar fi ultima șansă de a întâlni pe cineva și de a avea o relație. Ce o sa faci la 50 de ani?

| sofisis a răspuns:

"mi se pare ca las prea mult de la mine, ca ma ia de fraier, ca sunt un prost in fata ei si daca ma impun ma paraseste" - BINGO!
Pe toate fronturile BINGO. Esti fraier, esti prea slab, esti un pres si ai personalitatea unui carlig de rufe. Si ascunzi toata lipsa ta de demnitate sub pretextul ca... iubesti. A fi indragostit si a fi prost NU sunt sinonime.
Te-a pi*dificat rau femeia asta si bravo ei. Te minte si te joaca cum are ea chef si tu stai ca masculul vacii si bei laughing))))) Nu mai bea. Nu iti permiti sa pierzi si mai multi neuroni. Sincer.

| Abracadabra22222 explică (pentru sofisis):

Multumesc de sinceritate, apreciez laughing

| sofisis a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Oricand. Poate in viitor iti cad si outele la locul lor si iti dai doua palme si iti vezi de viata ta. Nu va inteleg pe astia a caror lume vi se opreste la o p*z*a sau la o plua. Sincer. E trist si e pacat si imi vine sa urlu efectiv la voi, desi eu sunt pasnica de fel.

| Emma30555 a răspuns:

Poate exagerezi și tu. Dacă zici ca nu te a înșelat nu e asa grav. Probabil ca tu crezi ca te a înșelat și gândul asta nu ți da pace. Ori tu ești prea gelos, posesiv ori ea chiar te minte și se tot întoarce la tine. Poți sa faci ceva, detașează te încet, cauta alte fete, fii mai deschis, pune te pe tine pe primul loc, ce fel de dragoste poate fi una care te face sa suferi? Dragostea nu trebuie sa ducă la suferință, ori te bucuri de compania ei ori nu, alegerea e la tine. lasă suferinta ca nu te ajuta și nu schimba cu nimic situația, tu alegi cum vrei sa trăiești. Sa presupunem ca te minte și tu ști asta, atunci accepta compromisul asta pana îți trece dragostea, cauta și tu alta fata, dacă nu poți sa te rupi de ea direct. Trebuie sa înțelegi ca ea nu este proprietatea ta, ea nu ți aparține, dacă te minte probabil are motivele ei, poate nu e corecta dar dacă face asta e alegerea ta sa te împaci cu ea sau nu. Probabil ca tine la tine altfel nu s ar întoarce la tine și nu s ar strădui cu minciunile alea de care zici tu Și tu greșești nu numai ea. Da i spațiu, fii mai indiferent las o sa aleagă, apoi încearcă sa fii obiectiv și fa o alegere. Probabil te atrage relația asta asa cum e ea toxica deci undeva și tu ai o problema

| Raducons a răspuns:

Daca nu a facut sex uita ce a facut si gata.Nu te mai consuma oricum nu ai ce face. Poate fata nu stie ce vrea si atunci tot incearca cu unul si cu altul, lucrul asta e specific fetelor complexate care vor sa nu fie refuzate si mereu sa iasa in favoarea lor.Din experienta mea asta am observat.

| Abracadabra22222 explică (pentru Raducons):

Apreciez ce mi-ai spus, multi care mi-au dat "sfaturi" ori incearca sa vada de ce sunt asa ori vorbesc din perspectiva lor cat de prost sunt. Sunt un idiot ca accept, dar de 2 zile nu mai vorbesc cu ea, nu ii mai spun nimic si o ignor. Ma simt mai bine acum, doar ca imi e frica ca nu o sa gasesc pe altcineva ca ea, am fost cu alte persoane si niciuna din perspectiva mea nu avea ce are ea si imi place tare mult. Oricum acum sunt mai bine, multumesc de raspuns happy

| Mosotti a răspuns (pentru Abracadabra22222):

O ignori acum, dar vei reveni in joc mi-e mie. Si daca gasesti pe altcineva cu ea ce? Deci vezi? Daca ai ignora-o cu adevarat si ai termina, nu te-ar mai interesa cu cine este.
Ca, cu ea trebuie sa termini clar, deci nu exista altceva, daca o ignori azi si maine intri iar, ea nu crede decat ca esti mai rau decat carpa ei, si va profita.
Sunt n fete care o sa-ti placa, ai casunat asa in prostie pe asta?! Ce naiba. Nu e doar asta, crezi tu acum doar ca e doar asta.

Pana la urma ar trebui sa infrunti ca un barbat situatia, sa o lasi, sa suferi un timp, suferinta se va duce lent dar sigur, si iti vei putea gasi pe alta. Asta e solutia, daca poti, daca nu poti asa cum am mai zis, nu are nimenu cum sa te ajute.

| OctavianSps a răspuns:

Hei fi puternic omule. Tine capul sus, daca simti ca nu o poti parasi mentine relatia, dar intre timp cauta pe altcineva discret, iar in momentul cand simti ca te poti debarasa de ea fa-o si traieste-ti noua relatie. Succes

| BaciuFlorin a răspuns:

O sa fiu direct cu tine, am 20 de ani am trecut si eu printr-o situatie similara, nu vreau sa dezvolt, idee e urmatoarea, UIT-O, daca ai iertat-o se va invata sa o ierti mereu si asa si-o va lua in cap, vei fi luat de prost mereu, daca rupi legatura iti va fi cel mai bine dupa o perioada, mai bine suferi acum 2-3 luni si esti vindecat decat sa continui sa te ranesti singur mult mai mult timp

| Diana99624 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa renunti la ea. Daca te desparti de ea nu numai ca poate va invata si ea o lectie, dar si tu te vei simti eliberat. Nu ai de ce sa stai intr o relatie toxica. Vad ca o iubesti mult, dar ai grija sa nu devina o obsesie pentru tine. Nu ai de ce sa suporti o persoana care iti provoaca suferinta. Iar legat de starea ta si de o solutie, singura ar fi sa ceri ajutorul unui psiholog. Insa durerea ta va lua sfarsit cand vei renunta la ea. Odata ce te-a inselat, inseamna ca nu te iubeste cu adevarat. Si in loc sa plangi dupa cineva asa, mai bine cauti pe altcineva care sa te pretuiasca la fel

| Miruna145 a răspuns:

Eu zic sa pui punct relației, mai bine acum decât prea târziu pentru ca am pățit-o și eu dar am încercat sa îl uit și l-am uitat pentru ca acea persoana îmi făcea doar rău. Dacă te minte nu te iubește, doar te folosește, asa făcea și fostul meu dacă vrei putem vorbi în privat.