| Adriandru a întrebat:

Sunt divorțat, am o fetita de 1 an, custodia este comună. Am program de vizitare fără ridicare de la domiciliu de 2 ori pe saptamana martia si vinerea! Intrebarea mea este când voi putea sa iau fetita de la domiciliul mamei (adică sa imi dea programul de vizitare cu ridicare de la domiciliu)?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua solutii legale:
1.Te intelegi cu fosta sotie.
2.O actiune in justitie pentru stabilirea timpului (de la ce varsta a fetitei), de cate ori si duratei cat o poti lua la domiciliul tau.

| Adriandru explică (pentru Ioandelasal):

Soluția nr 1 ar fi fost perfectă dar este exclusă pentru ca nu vrea sa inteleaga nimic.( gen o venit varumio din Germania special sa cum i vada fetita si nu a vrut sa iese un minut la poarta). Înțelegere cu ea exclus
Si 2 in istanta am abținut program doar in casă la ea si singur nu vrea sa ma lase cu nimeni nici cu un prieten nimic! Deci eu nu am niciun drept să i arat fetita mea la cel mai bun prieten sau gen la famile la nimeni? Nu am gresit cu nimic.

Si legea nu stiu ce fel de lege este asta : sunt tata pai am tot dreptul sa imi iau copilul in brate când vreau eu atat timp cat nu am facut nimic rău! Da inteleg este mica da inteleg nu-i timpul favorabil sa iesi la plimbare inteleg multe sau ca doarme sau multe altele inteleg! Dar eu acasa la mine la tata meu si la mama mea sa nu am putere sa imi duc fetita in brate 20 de minute nu am voie? Ce lege este aia domne? Sau ca nu iese macar in fata porti sa o vada si cei apropiați mie? Sunt o fire prea calmă dar nu stiu cat voi mai putea rezista asa ca iti vine sa *crepi de ciuda *cu cine sa ma lupt? Vrea sa ma duc peste ei in casă sa-i iau la bătaie? Ce pot face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adriandru):

Fii mai calm si aplici solutia numarul 2. Timpul trece repede.