| ioanamaria2000 a întrebat:

Sunt impreuna cu iubitul meu de aproape 2 ani. Anul trecut in vara prietenul meu a rugat-o pe mama sa ma lase o zi la el acasa, unde urma sa stau cu el si parintii lui, iar ziua urmatoare sa ma intorc pentru ca locuiește in alt oras apropiat. Mama i-a zis frumos ca nu ma lasa, iar cand a plecat a facut un mare scandal.(aveam 17 ani amandoi). Stiu ca se gandea la tot felul de chestii, dar suntem ambii destul de maturi si nu am face prostii(avem note bune si planuri mari pentru viata). Am discutat pe tema asta, dar mama nu crede ca e adevarat. Anul asta am implinit 18 ani si chiar as vrea sa merg o zi la el, sa petrec o zi cu familia lui. Totusi, imi e teama sa aduc din nou in discutie tema asta in fata mamei fiindca sigur o sa iasa din nou urat. Ce sa fac? Cum sa o conving?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate i-a mai trecut avand in vedere ca esti ceva mai mare si ai ceva "vechime" cu el deja

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti atat de matura pe cat pretinzi, de ce nu te descurci singura sa-ti convingi mama?
Hai sa te vad cat de capabila esti si cat de bine poti dovedii ca esti matura si responsabila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cauza ta este pierduta exact ca si cea a lui Don Quijote de la Mancha. Probabil ca mama ta va avea in continuare acelasi comportament pana in momentul in care vei termina scoala si iti vei lua viata in mainile tale. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ești majoră ceea ce înseamnă că poți lua și unele decizii singură.
Încearcă să vorbești cu mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei o cutie de prezervative, si i le arati lu maica-ta. Si ii zici, uite mama, desi am doar 18 ani, sa stii ca sunt responsabila si nu voi veni cu copil acasa, sau cu ceva boli.
Deci poti sa stai linistita in privinta asta.
I-e frica ca ti-o da ala, si iti ia mintile si nu mai vii acasalaughing
Asa sunt toti parintii de fete.

Răspuns utilizator avertizat
| devilshelp a răspuns:

Ai 18 ani si poti sa faci propriile decizii, dar atata timp cat stai sub acoperisul parintilor tai tot o sa te oblige sa le respecti regulile. Poate ar fi mai in regula cu situatia daca ar ramane el peste noapte la tine si ati sta cu usa deschisa. Totusi nu mi se pare ok, sunteti destul de mari si constienti. In ultima instanta ai putea sa inchiriezi o camera de hotel si sa stati amandoi acolo, iar mamei sa ii spui ca dormi la o prietena

| LupusDei1993 a răspuns (pentru devilshelp):

A spus clar ca vrea sa faca cunostinta cu ai lui, fara vreo implicatie sexuala.

| devilshelp a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu ma refeream la ceva sexual. Ma gandeam ca poate vor sa petreaca mai mult timp impreuna