| Nikcoletta a întrebat:

Sunt însărcinată, acum sunt in Italia și nu știu unde ar trebui să nasc, aici sau în România.

Mulți îmi spun ca in Italia îmi voi crește copilul mai ușor că în România lucrurile sunt scumpe si salariile cam mici.
Nu sunt căsătorită. Mă voi descurca singură.
Unde credeți că e mai ușor?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Du-te in tara. Poate ai bani de garsoniera aruncate pe ea si asa ai casa ta unde sa dormi ca orice om stabil

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești în Italia, cu ce statut? Rezident? În statutul pe care îl ai acolo beneficiezi de asigurare de sănătate cu gratuitate la serviciile medicale de stat? Dacă da, atunci este preferabil să
naști acolo. Dacă nu, este bine să revii în România pentru a naște.
Dacă nu, la reîntoarcerea în România pentru a naște, inainte de a naște, să te înscrii la CAS și plătești cotizația pe 6 luni anterioare, și apoi poți să naști într-o clinică de stat fără să plătești 500 lei pe zi spitalizare.
Ca femeie singură este greu și aici și acolo. Referitor la salarii și prețuri, salariile sunt de câteva ori mai mici aici ca în Italia, și prețurile de multe ori ca acolo.
Dar în perioada când naști ai nevoie de sprijin din partea cuiva, căci nu poți să muncești în acea perioadă. Poate că aici ai o familie din care ai pornit și te poate ajuta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Italia, fara nici o urma de indoiala.

| SilentRain a răspuns:

Unde ai venituri mai mari și o mână de ajutor

| cristimihailov a răspuns:

Unde ai familia sa te ajute. Poate e bine sa nasti in Italia dar sa il cresti in Romania

| MaryMaria333 a răspuns:

Intreaba de tata'su, vezi ce zice, pana la urma cadeti amandoi la un numitor comun. Nu poti decide singura aici. Ar fi mult mai usor sa te mariti tu cu ala intai, fa'ti casa si stati cu el, nu unul in stanga si unul in dreapta!

| morfeo a răspuns:

Daca esti Italia ramai acolo, normal ca e mai bine pentru copil la orice capitol faţa de Romania

| Cksihja a răspuns:

Eu am avut colegi care au crescut când erau mici în Italia, deși vorbeau română aveau oarecare probleme de a se adapta cu limba, colectivul și mai ales clima. În România ninge e uneori frig pe când în Italia e mereu cald. Dacă te decizi să crești copilul într-o țară străină asigură-te că crește lângă o comunitate de români.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Lucrezi în Italia pentru a beneficia de indemnizație? Încearcă să vorbești cu tatăl copilului deoarece acesta are responsabilități. O să îți fie la fel de greu în ambele state, însă este necesar să ai familia și prietenii alaturi de tine.

| lorix a răspuns:

Copilul ala in It ar mai avea un viitor, in Ro nu.