| anonim_4396 a întrebat:

Sunt insarcinata, dar prietenul meu nu-si doreste copilul si vrea sa fac avort. Mie imi este foarte greu sa decurg la asta... ce ar trebui sa fac?

25 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Gândește-te la tine ce vrei, nu la el. Dacă tu vrei să păstrezi copilul, păstrează-l, sunt destule care au reușit să crească singure un copil

| AdelinaC a răspuns:

Simplu, nu iti omori copilul pentru nici un baiat din lume. El nu isi poate iubi propriul copil si crezi ca te va iubi pe tine? Nu fii fraiera! Copilul din tine nu trebuie sa iasa decat viu dupa 9 luni. Exista oameni care te ajuta in caz ca nu ai posibilitatea materiala sa il cresti. Ma poti contacta si te pun in legatura cu ei oricand. La fel si eu sunt dispusa sa te ajut

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Una: nu-ti omori copilul pentru un idiot! se mai gasesc baieti care sa te vrea. Doi: daca dupa nastere nu-l vei mai vrea il poti da institutiei de stat, abilitate care-l va da spre infiere. Apropo! Eu m-am casatorit cu sotia mea care avea un copil din alta casatorie si nu-mi pare rau.

| GabiNoS a răspuns (pentru Salontanul):

Visele unui impotent devin realitate laughing))

| TheGentleman a răspuns (pentru GabiNoS):

Cum ai ajuns la concluzia, prin ce metode stiințifice că este impotent?

| AmiraGordy a răspuns (pentru GabiNoS):

Wow. cred ca ai o viata perfecta de iti permiti sa ii judeci pe altii

| Salontanul a răspuns (pentru GabiNoS):

Esti impotent? Eu am un copil din prima casatorie. Imi pare rau pentru tine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să păstrezi copilul.

| Freya1 a răspuns:

Uite ceva ce se leagă de intrebarea mea anterioară.
Păi e simpla chestia, înainte de a lua vreo decizie te gândesti de ce ai facut un copil la 20 de ani fara sa ai posibilități materiale, fara sa il cunosti suficient de bine pe iubitul tău incat sa stii ca nu vrea aceasta responsabilitate? Pe urma vorbeste cu părinții, cu o prietena buna despre treaba asta. Dupa gândește-te ce șanse ai sa ti copilul si sa il crești cu orce risc, cu sau fara ajutorul lui si dupa ajungi la o concluzie.
Daca el nu va vrea sa te ajute in cresterea lui cu vreo maxim 400 de lei pe lună pensie alimentară după ce faci un test de paternitatea si va plimbati prin tribunale sigur nu vei reusi.In schimb daca ai părinți înstăriți ce sa te ajute până are copilul 1, 2 ani poate poate reușești ceva. Daca totusi până la urmă e si el de acord sa te susțină si sa creșteri copilul vei avea un ajutor in plus, doar ca tine cont ca am vazut o grămadă de tineri e pur si simplu au ajuns sa se urască pentru ca si-au reproșat chestii, nu s-au ajutat reciproc sau au devenit părinți fara voia celuilalt.

| sofisis a răspuns:

Alege luand in considerare ceea ce ii poti oferi TU si familia ta. Pe el nu te baza prea mult. Bineinteles ca exista si varianta de a il da in judecata pentru pensie alimentara.
Ideea e asa: iti asumi un copil TU? Sau il tii cu speranta ca se intoarce Fat Frumos si decide sa fiti o familie fericita?
Eu l-as tine si mi-as asuma fara el. Dar tu faci cum crezi tu ca e mai bine pentru tine.

| AliGab a răspuns:

Mamica, asta esti de acum incolo. Insa tu poti alege in acest moment ce fel de mamica vei fi: a unui copil ucis chiar de tine sau a unui copil viu care sa te bucure toata viata. Barbati care sa ia femei cu un copil am vazut destui, cat si lichele care ii fac si nu-i recunosc. Daca asa zisul tau prieten nu isi iubeste copilul sigur nu te iubeste nici pe tine si nu are rost sa il mai tii alaturi.
Eu am cel putin 3 prietene care se chinuie de mai bine de 10 ani sa aiba un copil si le vad cum ofteaza saracele cand le povestesc de bebele meu, care in ciuda faptului ca are un sindrom extrem de rar, imi aduce multe bucurii zilnice. Numai cand imi amintesc seara cum se urca singur pe canapeaua de la bucatarie sa isi ia un mar si il papa cu pofta mi se umple inima de bucurie...ai sa aflii cum este acea bucurie numai daca pastrezi copilul in viata ta, iar aceasta bucurie nu se compara cu dragostea niciunui barbat din lumea aceasta, mai ales a unuia care nu vrea propriul sau copil. Succes in alegerea potrivita!

| Dalmore a răspuns:

Păstrează-l, dar în cazul ăsta nu îi ceri lui absolut nimic și te ocupi numai tu de el, pentru că nu poți să-l obligi să aibă un copil. Trebuia să vă protejați cum trebuie.

| CleanHeart a răspuns:

Prietenul tau e tampit? Cum sa iti ceara moartea unui copil, incearca sa vorbiti cu parintii vostri si faceti tot posibilul sa pastrati copilul, mai incolo o sa va dati seama ca a fost o greseala frumoasa happy
Multe incurajari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne am citit răspunsurile și ma bufnește și rasul la cât de înapoiate sunt femeile astea isterice care spun ca îți omori copilul. Bai inconștientelor, ca nu va pot numi altfel, voi realizați ce sfaturi dați? Draga mea, înainte sa faci o alegere pune-ti întrebările astea și da ți răspuns la ele. Ce relație ai tu cu acest baiat? De cât timp? Este trecut de 20 de ani cel puțin? Ii Cunoști părinții? Părinții tai știu situația? Daca tu îți dorești acest copil dar nu ai un venit,atunci trebuie sa te gândești bine, dacă părinții lui te vor ajuta, dacă părinții tai te vor susține. Părerea mea(stric părerea mea și mi o asum) este ca tu acum ești vulnerabila, cred ca tie ți e frica mai mult de un avort și preferi sa păstrezi copilul. Ești doar un copil și ai un viitor in fata. Vei întâlni mulți oameni, bărbați care nu v or da înapoi și cu care vei putea face copii doriți. Nu îți asuma de acum un rol asa de important. Acum femeile sunt independente, nu mai trăim pe vremea bunicilor. Și in plus este și dreptul băiatului la decizie. Poate el nu e pregătit, iar tu nu îl poți condamna. Nu ii poți aduce un copil nedorit pe lume.asta nu l va face da stea lângă tine.copiii se aduc in medii familizate, intr-un trec. Nu din greșeli.Eu zic sa nu duci asta de una singura. Ai tot timpul din lume sa ți întemeiezi o familie. Bucura te de tinerețe ca viața e scurta și nu ești singura care face avort. Mai bine un avort decât un copil nedorit, cu mama aici și tatăl departe.

| MValentin a răspuns:

Intai trebuie sa va ganditi amandoi la starea voastră materiala. Aveti cum sa il creșteti, va deveni o problemă o gura in plus la masa? Aveti bani de întreținere. Discutați cu parintii cat mai rapid si recurgeti la ceva. Trebuie sa ai ajutorul părinților aici sau unui om matur, nu poti sta cu frica si incapacitatea situației pana nu e târziu. Ai grija ce iti doresti fiecare variantă e una buna, dar aici depinde de tine si de cine depinzi inca ce e bun si ce e mai bun

| Emazio a răspuns:

Eu as spune ca teoretic ar trebui sa conteze ambele păreri 50-50 insa stim cu totii ca nu este asa. Gandeste-te daca tu vrei copilul si daca l-ai putea creste daca el nu s-ar implica sau te-ar părăsii, sa nu te aștepți neapărat la susținerea lui.

| Cristian86 a răspuns:

Nu fă avort. Nu îl ucide! Gândeste-te la consecințe și documenteaza-te foarte bine înainte! Sunt femei care au ajuns ca în fiecare noapte sa aibă coșmaruri, sa nu poată dormi noaptea ca auzeau acel copil! Fii mamă nu o criminală!

| DauViata a răspuns:

Eu te sfătuiesc să păstrezi copilul.

Avortul este o capcana care te face sa crezi ca scapi de o problema, când de fapt fugi de o binecuvântare iar asta te va afecta toată viața.
Avortul a fost inventat de oameni fără scrupule, care nu au nicio remușcare daca ucid un copilaș - acesta are suflet din momentul conceperii.

In speranta ca poate te va ajuta, am sa las aceste link-uri cu marturii despre avort:

www.avorturiregretate.ro si www.femeifericite.com

precum si o solutie de ajutorare a mamelor care doresc sa faca afort pentru ca (ele cred ca) nu au venituri pentru a asigura cresterea copilului lor:

www.dauviata.ro

Daca nu ai posibilitati financiare, ma ofer personal sa va ajut cu bani lunar dimp de 1 an sau pot oferi indrumare catre cineva care te poate ajuta astfel. Daca esti insarcinata, te rog, da-i o sansa acelui copilas.

| Anonim2136493 a răspuns:

Păstrează copilul! Avortul este un păcat, o crima care te va urmări toată viața. Un copil e o binecuvântare și îți va schimba viața in bine!

| Cristitanase19 a răspuns:

Deja simti ca este ceva in neregula cand te gandesti la avort. Eu te as sfatui sa mergi inainte cu sarcina este alegerea buna pozitiva sanatoasa si care nu ti ar afecta deloc constiinta. Un avort ramane ca o gaura in sufletul omului. Alege viata!

| soniaaa23 a răspuns:

Spune-mi mai intai cati ani ai

| soniaaa23 a răspuns:

E pacat sa avortezi copilul daca prietenul tau nu si l doreste, eu as zice sa ti asumi riscul daca nu esti minora si sa te bucuri de copil, alte femei isi doresc copii si nu pot avea, tie ti a daruit dumnezeu

| gabill a răspuns:

Eu zic sa-l pastrezi. Problema e la el, copilul este deja. Unii vor familie si copii si nu au.

| gabill a răspuns:

Eu l-as pune sa-si taie o mana daca e de acord atunci poti sa faci avort... altfel nu.