| Carmen a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema. M-am indragostit! M-am indragostit de un prieten din gasca pe care il stiu de mult timp. Ne tot tachinam, povestim, e atras de mine si eu la randul meu ma simt atrasa de el. Problema e ca am un iubit de 4 ani si la anul urmeaza sa ma marit. Nu ma mai simt atrasa de iubitul meu si ma tot gandesc la celalalt baiat chiar si cand sunt langa el. Ei doi sunt de asemenea prieteni buni si nu am vrea sa fie nimeni ranit, Ce e de facut cu atractia asta? Cum o pot stapani? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

N-au rost tachinările între un băiat și o fată pentru a forma o relație. Poate se va înțelege asta clar. Îi spui în față și gata ce simți. Tachinări = trenare multă care evident nu e bună la nimic. În cazul ăsta, poți să îi faci cunoștiință cu o prietenă/colegă de-a ta ca să fie împreună cu ea, și îi spui că ești atrasă mai mult ce acest băiat. Cred că mi se pare echitabil așa, dacă chiar simți că acest băiat te place cu adevărat și te atrage mai mult ca primul. Și cred că nu se va supăra nimeni, o să mai fie așa nervi, tristețe dar cred că e o decizie bună care am spus-o mai sus. Pe de altă parte, nu da vrabia din mână pe cioara de pe gard, dacă urmează să te măriți cu el mărită-te. Eu mi-am spus părerea cum aș proceda în locul tău dacă aș fi fată.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Îi spui direct că relația asta a fost doar o bătaie de joc și că nu îl placi, îl placi de fapt pe un bun prieten al lui. Cum suna asta...Dar cum sună așa și este și poți fi caracterizată deja.

| Doub a răspuns:

Gândeşte-te bine, chiar nu îţi mai iubeşti deloc prietenul?

| sofisis a răspuns:

Pai ar trebui sa te gandesti foarte clar ce vrei. Vrei sa te mariti?
Daca da, impune-ti sa treci peste atractia asta.Se poate. Orice e posibil daca vrei.
Daca de fapt problema e ca nu vrei sa te mariti cu actualul, mai bine ii spui acu decat sa ii strigi numele celuilalt in noaptea nuntii.

| bombardier1999OFICIAL a răspuns:

Sa nu fi "pacalita" cu atractia asta... daca sunt amandoi prieteni asa buni crede-ma ca nu " s-ar da la tine" si s-ar putea sa pici tu in fata acelora 2.
Eu mai bine ti-as sugera sa ramai cu cel cu care esti de 4 ani si sa incerci sa iti zici mereu in minte ca nu il placi sau ca nu il suporti si asa am procedat si eu si am uitat rapid.

| ZAsiral a răspuns:

Bombardieru are dreptate. Si legat de treaba "ca nu mai esti atrasa de iubitul tau" sa stii ca o relatie trebuie condimentata mereu.