| PurpleMonster a întrebat:

Sunt într-o relație de aproape 2 ani. Problema e că iubitul meu nu vine niciodată cu propuneri să mergem să ne plimbăm undeva sau sa stăm câteva zile undeva sa ne relaxam. Eu sunt o fire căreia ii place sa călătorească și sa vadă lucruri noi, iar el știe asta. Anul trecut m-a dus undeva, nu departe de unde sta el și i-am spus ca vreau sa mergem și anul ăsta. Bineînțeles că am rămas cu ochii în soare și nu a mai venit vorba de asta. Pe urmă m-am certat cu el și mi-a spus ca m-a dus anul trecut și ca ajunge. În ziua respectiva ne-am plimbat cu părinții lui vreo 20 minute cu mașina printr-un sat și mi-a zis ca de ce nu-mi convine ca m-a dus atât? Pe bune? Chiar m-am simțit nașpa, pentru ca tot ce vreau e sa mai petrec timp doar cu el. Anul trecut doar pentru ca ne-am certat, am mers câteva zile la o piscina, după ce înainte am decis sa vizităm mai multe locuri. Chiar nu îl interesează. Nu știu, ce sa fac? I-am spus ce și cum, dar tot nu am parte de o reacție din partea lui.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nookoo a răspuns:

Din punctul meu vedere, vad treaba in 2 feluri:
1.Fie a intrat intr-o zona de confort, lucru care se intampla in general in casniciile vechi de 10-20 ani si nu-l mai intereseaza sa mentina flacara "aprinsa"pentru ca tu tot il iubesti, caz in care cred ca ar trebui sa te reorientezi, nu cred ca iti doresti o relatie anosta fara putin piper.
2.Fie te foloseste pentru anumite "scopuri" clare si vazand ca nu ripostezi,nu face nimic sa schimbe ceva,sa fiti mai activi in relatie,sa va distrati etc.
Ar trebui purtata o discutie serioasa si eventual sa incerci sa il sperii putin sa vezi cum reactioneaza, s-ar putea sa se trezeasca la realitate vazand ca pierde ceea ce are langa el, ti-o spun ca barbat ca eu unul am trecut prin asta si cunosc sentimentul. Daca nici asa nu merge, fiecare sa-si vada de viata sa, balta e plina de peste si nu merita sa te plafonezi intr-o relatie fara viitor.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate prietenul tau nu dispune de bani suficienti sa te plimbe dupa voia si ideile tale.
Propune-i sa mergeti impreuna unde doresti si sa platesti TU cheltuielile aferente!

| PurpleMonster explică (pentru Bula):

Crede-mă ca dispune, dar prefera sa dea toți banii pe mașini. De fiecare data mi-am plătit parte, nu a fost vorba despre asta.

| Adry05 a răspuns:

Pare ca nu prea sunteti compatibili...

| RAY a răspuns:

De ce nu devi sugarbaby =e ceva foarte popular in ziua de azi, calatoresti cu bunici prin lume si te si platesc, atatea fite, figuri, nimic nu va convine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E vorba de experiente frate. Nu de bani.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand e vorba de fete e mereu vorba de banii, ca cand auzi de evrei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pune problema la modul serios si insista.
Sau pui mana, faci niste rezervari si ii comunici data cand plecati. Daca nu vrea spui ca iti gasesti tu pe altul cu care sa mergi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Next! Are balta destul peste. Nu te bloca in noroi cu tantalaul asta.

| OldSoul a răspuns:

Sau poate iubitul tau considera ca vrei sa te folosesti de el.
E si asta o varianta.

E clar ca nu sunteti tocmai compatibili din acest punct de vedere, si e si mai clar ca nici nu prea aveti o comunicare, libertate, cat si puterea de a face un compromis.

Si ziceai de masini, ei bine, uite aici o diferenta de gandire...
Tu consideri ca el greseste, el probabil considera inversul.
Adic, tu vrei sa investesti banii in momente, amintiri...
Ei bine, el vrea sa investeasca banii in ceva, care sa ramana in timp, si sa se mandreasca cu asta.
Cine greseste?
Tu o sa zici ca el, el o sa zica ca tu, cand, de fapt, amandoi aveti dreptate, doar ca aveti puncte diferite de vedere.

Tu ce faci cu banii tai?
Probabil dai predominant pe haine sa zicem, ei bine, el ii da pe masini.
Astea sunt niste vicii, nu ai ce face.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OldSoul):

Fara masina poti sa ajungi din punctul A in B, dar fara haine ceva mai greu de iesit din casa. Bine, poti sa iesi, dar sfirsesti cu o amenda. Eventual si vreun viol/bataie de la niste buni crestini...

| OldSoul a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Atunci hai sa dam toți banii pe haine, poșete și pantofi, chiar dacă le purtam o singura data, asta în cel mai bun cazlaughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OldSoul):

Tu ai numit hainele vicii din teava. E o mica-mare diferenta. La cit de putin cistiga romanul mediu, faptul ca da predominant pe mincare si haine nu il face mare gurmand si fashionist, ci doar sarac.

| OldSoul a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu dragul meu, eu am dat un simplu exemplu, iar tu nu ai vrut sa intelegi asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OldSoul):

Ai facut o presupunere sexista la adresa ei.
"Probabil dai predominant pe haine sa zicem, ei bine, el ii da pe masini. Astea sunt niste vicii, nu ai ce face." Eu asta vad. Si crede-ma ca political corectnessu' e cam departe de punctul meu de vedere asupra societatii...

| cristimihailov a răspuns:

Hmmm... se pare ca o sa iti cauti altul...

| Gaby212 a răspuns:

Cand iubesti pe cineva esti in stare sa ii satisfaci orice nevoie. Daca tu i-ai spus astea si el s-a ofuscat...Thank you, next

| Silwian a răspuns:

Cu el ai discutat aceste probleme ale tale?

| PurpleMonster explică (pentru Silwian):

Da, știe. Și nu e vorba de Bank, din moment ce ii cheltuie fără nici o grija pe mașini. Oricum mi-am plătit partea întotdeauna.

| Silwian a răspuns (pentru PurpleMonster):

Dar n am zis nimic. de plati! sincer chiar nu inteleg de ce mai stai langa o persona Atit de Absenta! Ok imi vei zice ca l iubesti..Pai daca l iubesti Rabzi si mergi mai departe.happy

| LadyDot a răspuns:

Daca i-ai prezentat punctul tau de vedere si nu a reactionat, incearca sa intelegi de ce. Vezi care este motivul pentru care nu este interesat de calatorii, sau poate evita sa petreaca foarte mult timp doar cu tine. Vezi daca ar fi dispus sa vizitati diferite locuri cu un grup de prieteni. Incearca sa porti o discutie amicala, constructiva, sincera, in care doar sa va intelegeti unul pe altul, nu sa va judecati. Intra in mintea lui, ajuta-l sa isi deschida sufletul, vezi ce este acolo si atunci vei putea sa tragi concluzii.