| Nextone a întrebat:

Sunt intr-o situatie putin complicata si as aprecia foarte mult daca v-ati face putin timp pentru mine,poate o sa va regasiti sau veti invata din povestea mea.O sa incerc sa fiu cat de pe scurt se poate povesti o parte din viata, mai precis intevalul dintre 15-20 de ani.Acum am 20 de ani.
Am avut o relatie de la 15 pana la 17 ani jumate,prima iubire,bla bla,nu am mers,am suferit mult. Dupa,a urmat o perioada de mai bine de un an un an,mai aiurea, cu o relatie de 3 luni,care nu a mers,cu intamplari aiurea, de confuzie,m-am apucat de fumat, in fine. Dupa care am decis sa las lucrurile sa se intample de la sine.
Acum am o relatie de 1 an jumate.La inceput il vedeam ca pe un prieten,dupa care m-am apropiat de el incet,incet,recunosc ca nu l-am iubit de la inceput, am vrut sa vad cum va fi.In timp, dupa o perioada de vreo 6 luni 7, am inceput sa tin la el si am decis sa ii spun si lui asta.I-am zis ca tin mai mult la el ca la inceput,ca la inceput nu simteam ceva foarte puternic pentru el, dar acum il iubesc tot mai mult.Stiu ca poate am gresit sau l-am ranit spunandu-i asta,mai bine tineam pentru mine,pentru ca de atunci am impresia ca s-a schimbat si intr-un fel vrea sa se razbune pe faptul ca nu l-am iubit de la inceput.(Sa ne intelege,nu mi-am batut joc,il simpatizam,imi era drag).El nu crede ca poate exista sa iubesti mai mult sau mai putin, eu insa cred. Datorita comportamantului lui si atitudinii sa zic superioare fata de mine, de cand i-am facut acea marturisire, am impresia ca relatia nu mai merge.De exemplu el acum este in alt oras intr-un club,nu prea iasa el, fara mine,doar ca am o "alergie" la iesitul in cluburi fara mine, oriunde dar acolo nu laughing. Staiti ca lucrurile se dau peste cap si mai tare.De cateva luni, vreo 3, inceput sa simt ceva special pentru un alt baiat,il cunosteam de mult din vedere,mai iesea cu prietenii mei dar de ceva vreme am observat ca ma inteleg cu el perfect,desi nu vorbim foarte mult,decat atunci cand ne vedem,destul de rar, dar ne intelegem din priviri ca sa zic asa.La o petrecere iubitul meu nu vroia sa danseze cu mine,desi inainte sa fim impreuna dansam mereu amandoi, eu am iceput sa dansez cu baiatul despre care vorbesc acum.Eram amandoi putin "ametiti" si el mi-a marurisit ca simte ceva foarte special pentru mine doar ca il repsecta pe iubitul meu si nu se baga.I-am zis ca si eu simt acelasi lucru dar acum nu am ce sa fac.Stiu poate o sa ma judecati, dar am facut ce am simtit.Nu s-a intamplat nimic intre mine si biatul respectiv,nici nu vorbim,decat atunci cand ne vedem intampaltor,dar am inceput sa il visez,sa ma gandesc la el si nu situ ce sa fac? Am o multime de intrebari in cap si as vrea sa imi spuneti o parere, in primul rand.Este posibil sa fiu eu atrasa mereu de ceea ce nu am,iar cand am sa nu mai doresc?(tin sa spun ca in legatura cu acest baiat simt ceva mult mai puternic inca de acum,decat cu actualul).Ce ar trebui sa fac in situatia asta? As vrea ca relatia mea sa mearga totusi, sa ii mai dau o sansa? In legatura cu acel baiat ce sa fac?
Va multumesc pentru rabdare!

4 răspunsuri:
| Vi003 a răspuns:

Fa-ti o curatenie generala in viata personala, pune pe faras persoanele care te fac sa suferi, scutura-ti sufletul de praful suspiciunilor si geloziilor, sterge mucegaiul deznadejdii si incepe-ti viata intr-o casa curata in care sa te simti bine si tu si viitorii tai prieteni. Inteles?

| acinorev a răspuns:

Iti inteleg indecizia. Eu cred ca ar trebui sa ii spui,, actualului" ca tu crezi ca relatia nu mai e la fel de frumoasa ca la inceput. Daca el nu riposteaza, incearca sa te indepartezi de el putin cate putin, sa ajungeti la statutul de,, prieteni". Dupa aceea, poti fi cu baiatul de care iti place! happy
Succes si noroc cu relatiile de acum incolo! ♥

| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

Nu este nimic in neregula cu starile tale...ai 17 ani! Poate ca te-ai grabit un pic sa-ti arati sentimentele fata de prietenul tau care probabil este si mai confuz. Iubirea de la 17 ani, ai sa vezi, pare ca o joaca fata de iubirea de la 25 sau 30 de ani, apar alte intrebari, framantari si sentimente.Prietenul tau are dreptate - nu poti iubi mult sau putin, iubesti pur si simplu.De indragostit te poti indragosti de zeci de ori, de iubit cu adevarat doar O DATA IN VIATA.Parerea mea este sa clarifici actuala relatie inainte sa iei o decizie.Succes!

| SecretSmile a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te desparti de "actualul" si. sa incerci o noua relatie cu baiatul respeectiv