| gabriielaaa a întrebat:

Sunt mama a patru copii, am 24 si anul asta. Am hotarat sa pun punct relatiei mele de 9 ani jumate, am incercat sa iert un an faptul ca a stat cu o alta fata timp de 8 luni in timp ce eram acasa cu copii el in Anglia cu aia. Nu sunt urata si nici foarte frumoasa nu sunt dar credeti ca am gresit faptul ca l-am parasit si am vreo posibilitate sa gasesc pe cineva care sa-mi fie alaturi chiar de am 4 copii? De mentinut doi is gemeni

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei realitatea zilei de azi, sau cel puțin așa cum o văd eu, slabe șanse să-ți mai găsești pe cineva. Cu sărăcia din ziua de azi și cu 4 copii, păi omul ăla trebuie să vină pregătit. Și nu numai material. Și ăla așa bine "pregătit" și cu posibilități apoi își găsește ce vrea el, dacă nu are deja. Singurul tău avantaj e că încă mai ești tânără. Cât de frumoasă ai fi, asta e relativ, depinde cine se uită. Dar cu 4 copii e problemă serioasă ce ai tu acolo. Nu caută nimeni să crească copiii altuia și să-și investească sănătatea și banii într-o așa situație. Zii tu cât ai zice că te descurci, sau ca nu vrei bani sau tot așa mai departe. Treaba e că, în realitate, când ai să te vezi in fața faptului împlinit, nu ai sta cu unul de ăla. Și oricum, "unu de ăla" nici măcar nu s-ar risca el să se gândească la așa ceva, când știe că "nu are cu ce cotiza". Asta în cazul extrem că e atât de disperat încât să ia în considerare și 4 copii care nu-s ai lui și la care va trebui totuși să le fie tată... vitreg sau nevitreg. Altceva nici nu mai zic, deja mă doare pe mine capul. Ce-ar mai fi de zis oricum... asta ai ales, acum asta tragi.

| gabriielaaa explică (pentru anonim_4396):

Adevar graiesti e greu dar ma descurc mersi

35 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Pardon me for saying this, but you made some really ridiculous choices with your life so early on. Ti-ai cam batut joc de viata ta. Avand copii, nu prea mai ai ce sa faci. Ala pare a fi o jivina de om, si sincer vorbind nu te ia nici dracu' cu patru copii, poti sa arati tu ca Angelina Jolie. Pleaca, munceste pentru ei, creste-i. Nu stiu ce a fost in capul tau.

| gabriielaaa explică (pentru Gizăz):

Nu am pretentia sa ma ia cineva intrebam daca e posibil si da am vazut cazuri in care sa acceptat cu copii dar scurta perioada si nu vreau dejamagiri

Bula
| Bula a răspuns:

Cere pensia pentru copii!
La 4 copii totalul este jumatate din castigul lui.
Daca lucreaza in Anglia, atunci va fi un sprijin serios copiilor, bani pe care le poti pune deoparte pentru fiecare copil.
La majorat, cand vei putea cumpara cate o locuinta pentru fiecare copil din banii economisiti
( asta daca chiar poti asigura singura necesarul pentru cresterea si educarea copiilor).

Iar in legatura cu alti barbati: daca sunteti divortati, atunci traieste-ti si acest aspect din viata...

| gabriielaaa explică (pentru Bula):

Mersi o sa iau in cosiderare raspusu tau

| baru a răspuns:

Imi cer scuze.o sa fiu direct. Iti admir curajul. Faci foarte bine. Bravo tie. Dar...reveritor la o relatie de respect de iubire, de bun simt, nu cred ca o sa gasesti. Multumeste.te ca ai patru ingeri, cauta sa le fi si tata si mama. Prieteni, in ghilimele gasesti. Traiesti singura cu copilasii tai, vei avea o viata lina! Te respect

| anonim_4396 a răspuns (pentru baru):

Copii crescuți fără tată... și dacă mai sunt și băieți... apoi cunosc problema. Poate să aibă norocul că sunt mai mulți și să se aibă, să se mai ia unul cu altul, că altfel e trist cum vor ajunge, adică "băieți buni", "băieți' lu' mama". Și probabil știi ce înseamnă asta în Românica.

| gabriielaaa explică (pentru anonim_4396):

Am trei fete si un baiat mersi de sfat dar vb cu tatal si o sa aiba vacate cu el

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabriielaaa):

"Vacanțe" am avut și eu cu taică-meu. Prima dată a venit pe la noi acasă când s-a mutat înapoi în același oraș și mi-a aplicat o corecție bună (la cererea lui maică-mea) că să nu-i spun altfel, odată a mai venit doar să se asigure că i-a ieșit bine, odată la pescuit, unde în toată incursiunea nu a făcut nimic decât să se laude, că un adevărat macho ce era el și de vreo două ori m-a plimbat la câte-o bere ceva... cam atât. Prezența unui părinte adevărat e alta. Mă rog, eu cel puțin nu am avut respectiva prezență nici din partea mamei care m-a "crescut"... ba dimpotrivă. Adică prezența a fost, fizic. Moral, doar m-a băgat în pământ încet încet. Dacă așa e cazul și la voi, atunci nu-i 'a bună. Dacă aveai doi băieți totuși poate mai era ceva. Ala singur între trei surori și cu o mamă, o să iasă și el tot o fetiță dacă n-ai grija cu el.

| gabriielaaa explică (pentru anonim_4396):

Pai ce zici tu cu tatal tau asa a fost la copii mei mereu desi eram impreuna, incerc sa-i dau sfaturi cum sa se poarte cu ei casa simta si ei cai tatal lor si stiu ce zici pariti mei amadoi is indifereti si despartiti

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Mda, poveste clasică de țara noastră... Eu zic așa că mai bine ți-l iei frumușel înapoi așa bun rău cum este, că alții mai buni nu că n-ar fi, dar nu ești tu în situația să-i mai găsești pe aia mai buni... fie că ți-am spart eu bula de săpun, fie că nu, asta-i situația, aici s-a ajuns. N-a ales nimeni în locul tău. Nu cred că te-a forțat nimeni la 15 ani să-l iei. Nici nu cred că te-a violat. Dacă el e plecat la muncă în Anglia, de ce nu te ia și pe tine acolo cu copii cu tot? Adică, de ce nu ați făcut asta până acum de fapt? Poate nu-i timpul pierdut. Pleci frumușel acolo cu el, muncești de început în curățenie ceva până înveți limba și cam asta-i treaba. Eu altă soluție la tine nu văd.

| sabin89 a răspuns:

Totusi, el e tatăl copiilor; niciun alt bărbat nu ar putea să iubească acesti copii mai mult decât el. Încearcă să treci cu vederea aventura pe care a avut-o si găsiţi o soluţie de împăcare.

| gabriielaaa explică (pentru sabin89):

Nu e prima ora cad greseste de as scrie tot prin ce am trecut nu-mi ajunge o carte nu despart copii de el si nu vreau sal inlocuiesc cu un alt tata petru ei el va ramane tatal lor chiar de nu stam impreuna copii is invatati taty e mereu plecat chiar de era in tara multumesc de parere

| sierra1 a răspuns:

Bine-rău, adevărul e undeva la mijloc.
Nu va fi ușor în nici un mod. Eu își doresc putere și tărie șă găsești ce e bun pentru tine și copii

| Freya1 a răspuns:

Te-ai cam grabit sa faci atatia copii.
Nu trebuie sa stai niciodata cu cineva ce isi bate joc de tine deci nu ai facut ceva rau.Acum ca sa poti sa iti intretii copii trebuie sa ii ceri lui pensie alimentara pentru copii asta neaparat ca altfel nu stiu cum te vei descurca plus sa mergi la munca.
Nu te gandi acum la alti barbati.Nu iti mai lua pe nimeni momentan ca nu de asta ai nevoie tu acum ci de liniste si sa iti cresti copii cum trebuie.

| gabriielaaa explică (pentru Freya1):

Aveam doar 15 ani jumate cad am ramas gravida si m-am opus avortuliu dupa ce am nascut ne-am mutat impreuna si fica nu am loat nimic casa nu raman gravida am mai ramas de doua ori gravda si mereu mam descurcat cu ce am avut eu rare ori pe baza lui si stiu ca ma descurc cat sa ofer copiilor un trai decent iar in ceea ce priveste un barbat nu sunt sigura ce vreau nu pot avea incredere multumesc de parere

| minrest a răspuns:

Gabi, daca te descurci sa cresti copiii, in cativa ani un iubit mai bun cu mult ca panarama asta iti vei gasi sigur, DAR poate nu o sa se bage sa ti-i si creasca, o relatie limitata un pic. Daca vrei neaparat o relatie completa, casatori sau concubinaj permanent, si asta o sa iti gasesti sigur, DAR barbatul va avea si el un dezavantaj. Tu ai copiii, el... cine stie. Si nu uita sa obtii in instanta pensie alimentara. Imi place mult cum gandesti, sa stii.

| MihaiNicu23 a răspuns:

POti gasi pe cineva capabil si care sa nu te insele asta sigur. Dar pune-l sa plateasca pensie alimentara daca tot i-a placut sa te insele.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai procedat bine ca l-ai parasit; dar ca sa gasesti un partener stabil iti va fi foarte greu. grija principala sa iti fie copii, ca restul... trebuie sa speri si sa incerci. Ai grija de tine!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nimic nu e imposibil. Nu te vinde, gen: primul sosit primul servit. Ingrijeste-te, muncește, arată că esti capabilă să te intreti si pe tine si pe copii fără ajutor. Plus ca esti destul de tânără. Da-l in judecata pentru pensie alimentara.

| gabriielaaa explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu ma vad vreiam parere cuiva despre ce am hotart sa fac aica sa ma despart si daca o sa cunosc pe cineva care sal iubesc sa ma iubeasca nu sa fiu un produs

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Buba e ca daca are 24 de ani si 4 copii, ma indoiesc ca a terminat macar liceul. Oricum, daca e motivata, mai ales ca are doar 24 de ani, isi poate face o viata frumoasa, desi nu o sa fie deloc usor. Legat de situatie, punctual, evident ca ar trebui sa il lase pe debilul ala nenorocit si sa il si dea in judecata pentru o pensie alimentara cit sa nu ii ramina nici bani de hirtie igienica. Cind ai mama copiilor tai departe, tu te dai in barci cu alta... cit de nenorocit sa fii, cit?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cat de nenorocit sa fie? Habar n-am, sunt doar un puștan. Am zis sa o încurajez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când ai o viata grea alături de un om, oricât de mult ai încerca să treci peste toate, vine un moment în viata, când simți ca ajungi la capătul puterilor, și ca nu mai poți continua. Știu situația... Deci, oricât de afectata ești acum de faptul ca te-ai despărțit și oricât de greu îți va fi cu copii (pentru ca sigur îți va fi foarte greu) trebuie sa fii tare și sa îți spui: eu pot, sunt puternica și voi continua! Și sigur Dumnezeu nu te va lăsa singura și îți va ajuta sa mergi mai departe. La celălalt aspect îți pot spune ca cel puțin acum nu prea ar trebui sa îți stea gândul la o alta casatorie(nu mi-o lua în nume de rău) ai grija de copii tai, și nu zic sa nu ai relație sau sa uiți de tine. Ești tânără, traieste-ti viata! Dar nu orice bărbat este dispus sa își asume responsabilitatea pentru copiii tai. Asa ca nu te gândi sa te măriți pana când nu mai cresc cât de cât copii și în primul rand sa simți ca acel bărbat de care te îndrăgostesti, sa te iubească și el și pe tine și pe copii pentru ca este greu ca cineva sa îți gonească copiii de la masa sau sa ii înjure sau sa ii bata. Și mai ales ca nu este tatăl lor adevărat. Știu asta pentru ca și sora mea a fost părăsită fiind însărcinată și ii va fi greu sa crească un copil singura. Succes!

| gabriielaaa explică (pentru anonim_4396):

Multumesc ai dreptate si imi pare rau petru sora ta

| Laura927 a răspuns:

Gabriela ia sfatul meu ca am si eu tot 24 dar am umblat in multe tari si am vazut multe la cati ani am eu.
La 24 de ani sa ai 4 copii, bravo tie te felicit, nu e usor sa cresti atatia copii bineinteles mai ales daca esti in Romania.
Eu asta i-am spus si eu tatal fetitei mele
"Vrei sa iti vezi copilul sau nu este decizia ta eu nu te voi ruga sa stai langa mine, vei sta doar daca vrei..nu am nevoie de nici un ban de la tine daca decizi sa pleci "
el a ramas langa mine si este un tata incredibil!
Tu trebuie sa fii la fel stiu ca cu 4 copii e o nebunie dar daca alegi sa ii cresti intr-o alta tara ai putea chiar sa le oferi un viitor lor atat si tie!
In Anglia iti dau ajutoare 800pounts pentru fiecare copil in varsta 0-12 luni, pe masura ce cresc ajutoarele scad dar nu exagerat plus ca tu esti famile numeroasa, mama singura pana si apartameentul o sa ti-l plateasca statul
In Danemarca acolo e si mai bine doar daca te duci acolo sa te muti costa doar 4000e un apartament sa ti-l inchiriezi de inceput, dupa depui actele si ai si acolo ajutor de 8000dansk kroner pana la varsta de 4 ani la 4 copii ajutorul pe care ti-l da e incredibil, iti da apartament de la stat dupa ce ai toate actele facute, eu te pot ajuta daca vrei si te decizi sa mergi acolo te trimit unde ai nevoie pentru ajutoare, plus ca acolo scolile si toate universitatile sunt gratis, ba mai mult iti da 2000kr pe luna doar ca sa mergi la scoala.
Eu din cauza asta nu ocuiesc in Romania, pentru ca acolo daca stai fara capital copilul tau in ziua de azi ajunge un nimeni! Nu conteaza cum arati, e un prost si un las ca a lasat asa familie frumoasa in spate, sa stii ca tu chiar daca ai 4 copii sunt multi barbati si frumosi si cu bani care te-ar vrea de sotie, doar mentalitatea romanului retardat ar crede ca 4 copii care nu sunt ai tai e o problema...e o prostie
Prietena mea are deja 3 fetite cu unul care a lasat-o pentru ca era adict la droguri si ea era insarcinata cu cea de a 4 fetita cand s-a cunoscut cu actualul ei sot, s-au casatorit si acum iar este insarcinata, are 5 copii si sotul pe care il are este ofiter in armata are un super restaurant deschis si ii iubeste fetitele la nebunie, nu face nici o diferenta.dar bineinteles nu este roman.
Asa ca i-ati frumos copiii si fugi in Anglia ca acolo e bine de voi toti, e mai greu la inceput dar o sa ai o viata frumoasa si usoara, nu te gandi ca nu sunt barbati care sa nu iti accepte atatia copiii, sunt copiii tai si daca te iubeste pe tine o sa iti iubeasca si copiii!

| Kogaion a răspuns:

Buna, imi pare rau pentru situatia ta, nu imi place sa ma bag in relatia altora, dar dupa parerea mea, ai putea sa-i acorzi o a2a sansa. Daca de la 15 ani sunteti impreuna, v-ati si mutat impreuna si ati facut 4 copii, eu zic ca merita o a2a sansa macar pentru copii. Poate a avut si el un derapaj, chiar daca iti calci pe un principiu, in viata e bine sa mai si ierti.

| ShamelessQboy a răspuns:

Ma doare sufletul când aud astfel de povești adevărate, sincer aș adopta eu toți copiii aceia de care unora nu le pasa! Ai tot respectul meu, esti o fata cu suflet, unele in cazul tău, i-ar fi ucis din pantece! Copii tai merita sa trăiască o viață buna, se trag dintr-o mama cu suflet mare, pacat ca tatăl lor ă profitat de bunătatea ta.
În ceia de privește, sa iti refaci viata alaturi de un alt băiat, nu cred ca este imposibil, dar nici usor sa găsești persoana potrivita. Cunosc un caz fericit, ceva asemănător, au 9 copii acum, 4 ai lui (soția lui ă murit la ultima nastere si fata la fel ca tine 2 nașteri cu gemeni ) acum mai au un puisor împreună. E băiat deștept si harnic, câștigă cam 15mii de euro pe lună deci reușesc să aibă o viață bună!
Sa te ajute bunul Dumnezeu sa va fie bine.

| SatanLovesYou a răspuns:

Bai, scuza-ma ca ti-o spun asa pe fata, dar chiar ai fost foarte proasta. Cum dracu sa faci 4 copii si sa mai si accepti sa te insele? Iti meriti soarta acum. Pacat ca ai tras in **** si 4 fiinte care nu au cerut sa fie aduse in asa mediu toxic.

| LOVW a răspuns:

Din câte am citit nu ați fost căsătorită cu acel bărbat cu care aveți patru copii. Nu pot spune că dumneavoastră purtați toată vina fiindcă și concubinul dumneavoastră a fugit de responsabilitățile de tată lăsându-și copii cu mama lor. Vina dumneavoastră dacă nu ați fost căsătorită este la fel de mare fiindcă ați curvit ( dacă nu dumneavoastră sau bărbatul a mai avut o căsătorie în trecut). Dacă fostul a avut în trecut o căsătorie ar fi indicat să-i spuneți să se întoarcă la soția sa, sfatul meu este să te pocăiești de curvia ta și iei hotărârea de a-L urma pe Hristos care S-a lăsat răstignit pentru păcatele tale și ale mele, să-ți crești copiii în învățătura Sfintei Scripturi ca să nu treacă și ei prin divorț sau prin o situație ca a dumneavoastră și să nu mai păcătuiți așa cum spune Isus femeii prinse în adulter, pentru că ea s-a pocăit și i-a părut rău de păcatul său Dumnezeu nu a osândit-o ci i-a spus să plece și să nu mai păcătuiască, așa îți spune și ție :
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/
Iartă-mă că am folosit termeni cam duri dar încerc să te aduc cu picioarele pe pământ și să te pocăiești fiindcă sfârșitul este mai aproape decât ne imaginăm. Nu te lăsa influențată de,, iubirea,, în concubinaj și de relațiile păcătoase, ci încearcă acum să creezi o relație cu Dumnezeu. Te invit pe portalul Moldova Creștină unde sunt o mulțime de articole despre probleme de familie. Fiți binecuvântată!

| gabriielaaa explică (pentru LOVW):

Eu mi-am dorit asta de la primul copil dar el mereu m-a refuzat sau amanat nu si dorit asta ier eu nu l-am obligat, e pacatu meu dar stiu ca nu e cel mai mare pacat si mereu am fost buna si intelegatoare am ajutat de am putut fiecare avem pacate si fiecare o sa dam socoteala petru ele. multumesc

| LOVW a răspuns (pentru gabriielaaa):

Îmi dau seama cât de cât despre situația dumneavoastră tristă și vă înțeleg că sunteți bună și înțelegătoare iar asta este minunat. Cât despre dorința dumneavoastră din trecut cu căsătoria a fost bună dar cum nici atunci nu la-ți putut obliga să intre în legământ, nici acum nu-l puteți obliga. Sfatul meu este să țineți legătura cu el dacă este de acord, dacă nu lăsați-l în pace. Aveți păcate, printre ele și cel a curviei dar puteți fi iertată de el fără să mai trebuiască să mai dați socoteală de el. Singura modalitate prin care puteți fi iertată este Isus Hristos, nu prin posturi și mătănii cu cred alții. Este o mântuire așa de mare, nu stați nepăsătoare! noi nu aveam meritul de a muri Fiul lui Dumnezeu pentru noi, toți am păcătuit și trebuia să fim uitați de Dumnezeu, merităm moartea! Dar dragostea lui Dumnezeu a întrecut orice limită și este în stare să ne mântuiască. El... are o îndelungă răbdare pentru tine, şi doreşte ca nici unul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă Dumnezeu doreşte să ne ierte, de aceea a şi creat posibilitatea ca să fim iertaţi. Dumnezeu nu este pedepsitor și aspru, nu este o doctrină ci este o minunată persoană care și-a dat viața pentru tine în chinuri îngrozitoare. Moartea pe care noi o meritam a luat-o El asupra Lui Pe Cel ce n-a cunoscut nici un păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El. Vrei tu ca păcatele tale să fie iertate? Te mai apasă încă sentimentul de vinovăţie că nu pare să poţi merge mai departe? Iertarea păcatelor tale este posibilă dacă îţi pui credinţa în Iisus Hristos ca Mântuitor personal. Efeseni 1:7 spune: "În El avem răscumpărarea, prin sângele Lui iertarea păcatelor, după bogăţiile harului Său". Iisus a plătit datoria noastră, astfel ca noi să putem fi iertaţi. Tot ce trebuie să faci este să Îi ceri lui Dumnezeu sa te ierte prin Iisus, crezând că Iisus a murit pentru a plăti pentru iertarea ta şi Dumnezeu te va ierta! Ioan 3:16-17 conţine acest mesaj minunat: "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică. Într-adevăr, Dumnezeu n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El." Să crezi în El nu înseamnă doar să afirmi că există o divinitate, ci și să te dedici Lui cu toată ființa luând hotărârea de a muri pentru sine, lăsând Duhul Sfânt să lucreze prin tine. Dacă ai luat hotărârea aceasta te invit să citești acest articol https://www.gotquestions.org/Romana/dar-ce-urmeaza.html. Dacă ai întrebări scrie-mi pe privat unde îți voi scrie mărturia mea dacă o dorești, fi binecuvântată de Domnul Isus Hristos!