| Dani0508 a întrebat:

Sunt minor am 16 ani si sunt in italia si as vrea sa ma intorc in tara cu matusa mea dar nu am procura as putea sa trec si fara doar cu buletinul
As vrea un raspuns rapid

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie neaparat procura facuta la consulatul roman

| alessia5158 a răspuns:

Ca minor cu cetatenie romana, la intrarea in Romania, este suficient sa ai o carte de identitate sau un pasaport.
In schimb, pentru a iesi din Romania, cetateanul roman minor are nevoie de:
* carte de identitate sau pasaport aflate in termenul de valabilitate
* declaratie notariala( nu "procura " cum o denumesti tu!)semnata de catre ambii parinti CU INDICAREA unui insotitor major.In acest sens, gasesti informatii in detaliu(inclusiv modelul declaratiei notariale!) pe site-ul politiei de frontiera in sectiunea "calatorie cetateni romani minori --- cauta in link:http://www.politiadefrontiera.ro/

| ionalexandru98 a răspuns:

Declaratia notariala este necesara numai la iesirea din Romania. De intrat poti intra si neinsotit fara vreo declaratie, numai cu buletinul sau cartea de identitate.

| SwizZ a răspuns:

Nu poţi fără procură. Mătuşa ta trebuie să-ţi facă neapărat procură dacă vrei să treci graniţa la Nădlac.