| Xenoverse a întrebat:

Sunt suparat pe fratele meu din Anglia ca nu vrea sa imi aduca un S10 de Paste cand se intoarce in tara, i-am cerut un telefon nou nu o masina.

I-am cerut odata un laptop de gaming de ziua mea si nici aia nu a vrut sa imi aduca.

Am un frate de tot rahatu', ce sa fac ca sa-l conving? Sau sa-l tot bat la cap pana cedeaza?

27 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Ia si tu de aici daca tot ti se pare asa usor. Ți-am zis si la întrebarea cealalta ca nu iti aduce... nu ma mira raspunsul lui.

| Drimmero a răspuns:

La munca,, nu cu ochii dupa sunca.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu iti propun sa urmaresti luna viitoare bugetul familiei tale.
Cati bani intra in casa, cat sa cheltuie pe utilitati, mancare, haine ...De putine ori raman bani din salariile parintilor ca sa puna un ban deoparte pentru zile negre.
Probabil fratele tau considera ca nu iti este necesar nici telefonul, nici laptotul.
Nu uita ca orice cetatean salariat este platitor de taxe, in orice tara s-ar afla.

| OldSoul a răspuns:

De anul trecut si pana acum, tot nu l-ai convins sa-ti aduca telefonul si laptopul mult dorit?

| Sofer a răspuns:

Mergi la munca frate ca bani se câștigă greu pentru a putea cumpăra aceste lucruri.

| johnnny123 a răspuns:

Sigur el este de tot **hatu'? Mie mi se pare că altcineva este...

Ție ți se pare normal să stresezi un om să-ți cumpere cadouri scumpe? Nu are absolut nici o importanță ce salariu are fratele tău. El muncește pentru banii ăia și nu are nici o obligație să-ți cumpere ție ceva.

Dacă vrea el să-ți facă un cadou din proprie inițiativă, atunci spui "mulțumesc frumos", indiferent ce este. Nu strâmbi din nas că nu ți-a luat laptop de gaming.

Altfel nu meriți nici o șosetă găurită.

| gabicoo a răspuns:

Nimic!
Când vine îi razi portofelu'!
laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Sper ca intrebarea este la caterinca, altfel esti doar un pusti mucos si nesimtit care nu stie cum se castiga banul. Daca ai peste 18 ani, este si mai grav, inseamna ca esti handicapat sau retardat mintal.

| Furnicuta000 a răspuns:

El trebuie sa munceasca o luna sa iti ia tie un telefon. In loc sa te vada ca te bucuri ca il vezi o sa vada cat de mult il urasti tu pentru ca nu ti-a cumparat un telefon scump. Cum poti sa spui ca ai un frate de tot rahatul? El nu e obligat sa iti cumpere nimic

| cfrtobias a răspuns:

Cat costa o masina?

| AliGab a răspuns:

Daca tu ai un frate de tot rahatu' ca nu vrea sa te rasfete mai mult decat esti, atunci cum esti tu pe langa unii copii care sunt recunoscatori doar pentru o bucata de paine?

| ancaval a răspuns:

Banii se câștigă greu!
Ceri prea multe!

| Xenoverse explică (pentru ancaval):

Are salariu mare, dar face cum vrea el.

| ancaval a răspuns (pentru Xenoverse):

Vorbește mai frumos cu el, scrie-i mai des și poate se mai gândește și el.

| Endoryus a răspuns:

Ti-am mai zis de cateva ori ca e fractu, nu taicatu. Nu are vreo obligatie fata de tine. Dar clar esti doar un troll, nu are cum sa existe cineva atat de dus cu pluta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine schimba bateria la a5 ce îl ai nu te mai ruga de el dacă simțea îți dădea el și fără sa ii ceri cu atât mai mult dacă nu ți o dat ca iai cerut și nu o data eu zic sa nu îți mai bați capu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci asa pretenții nu am avut în viata mea. Fratele tău e foarte deștept ca nu îți cumpăra toate porcăriile. Ce faci cu un telefon? sau cu un laptop? Îți dau de mâncare? Gândește te ca o sa crești și îți iei toate porcăriile de pe piața dacă vrei.

| Andrei200202 a răspuns:

Crezi ca banii cresc in copaci?
Cand crești o sa iti dai seama ca nu e asa usor sa muncești mai ales sa pui niste bani deoparte. Si cand ai niste bani pusi deoparte parca te doare inima sa ii cheltui cand stii cat de mult ai muncit pentru ei, nu mai vorbesc sa ii dai pentru un telefon.
Sincer tu esti de tot rahatul aici, nu fratele tau.

| Xenoverse explică (pentru Andrei200202):

Nu ti-e rusine sa vorbesti asa cu mine?

| Andrei200202 a răspuns (pentru Xenoverse):

Sincer nu

| Alfred0703 a răspuns:

Imi virezi banii in cont si iti aduc eu unul.

| Mandeliu a răspuns:

Nici nu stiu cum sa incep si cum sa te iau. Din ce vad de pe profilul tau, ai ceva handicap de gradul II, si dupa intrebari vad ca problema pare sa fie la capul tau, pentru ca esti incapabil sa realizezi anumite lucruri.

Nimeni nu este obligat sa aiba grija ta(sau poate ca o fi legal, datorita handicapului, in partea asta a legislatiei chiar ma aflu in ceata), cu atat mai putin fratele tau, care isi rupe si el spatele pe afara si nu beleste stromeleagul acasa ca tine.

Poti argumenta ca nu gasesti nici un job prin prisma handicapului pe care il ai, dar cand lumea ti-a oferit variante de facut bani in online ai strambat din nas la variantele aduse. De ce nu pleci pe afara daca e situatia pe asa si nu gasesti nici un job aici?

Vad ca te complaci foarte mult pentru ca ai o "scuza" atat de buna.

Insa cu atitudinea asta o sa mori de foame in curand, ca nu o sa mai fie nimeni sa te tina si sa vad atunci ce o sa faci.

Toata puterea de a schimba ceva e in mainile tale, dar tu efectiv astepti ajutor din partea celor din jur deoarece te simti indreptatit sa il primesti, dar gresesti grav.

Esti efectiv o lichea de om si nu poti sa negi, trebuie sa reflecti asupra a ce esti acum si sa faci o schimbare, sau poti sa continui sa o tii intr-o dilaila continua pana iti dai si tu duhul.

In linii mari, fratele tau nu e obligat sa iti ia nimic, munceste pentru ce vrei chiar daca situatia nu iti este favorabila, si mult succes.

| Xenoverse1 a răspuns:

Cand o sa intelegi tu, ca fratele tau nu munceste ca sa iti faca ti-e poftele?

| TheWznd a răspuns:

Eu nu ti-as lua nimic, cu atitudinea asta?

| RaAlexandra a răspuns:

Banii nu cad din cer..cu siguranta isi rupe spatele acolo, munca in străinătate nu e deloc usoara. Ar trebui sa isi dea salariul pe o luna pentru a-ți face tie poftele, ai rabdare pentru ca o sa iti cumpere la momentul potrivit. Esti putin cam rasfatat si nu cred ca te prinde

| MelindaPocsai11 a răspuns:

Wtf is your problem? Locuiesc de 6 ani in Anglia si taxele de aici sunt mai mari si mai multe ca in Romania, plus ca si mancarea e scumpa. Daca nu are un job foarte bun ca de inginer, doctor etc, nici el nu si-ar permite sa is cumpere un telefon de 500 de lire, apoi unul de 900-1000 de lire! Te-ai uitat sa vezi cat costa unul? Stii ce salariu are fratele tau? Nu! Asa ca, pune mana si du-te sa muncesti, ia telefonul si poti sa te plangi cat vrei ca nu ai mancare pe masa cateva luni bune.

| AnTonioB a răspuns:

Tu ceri mult prea multe sa stii ca eu nici macar nu am telefon eu scriu de pe un laptop vechi.
Acuma ma scuzi da frate-mi-a e in Germania pe salariu de 4000 de euro si nu i-am cerut niciodata nimic!
Nici parintii nu imi cumpara eu nu mai am nici un telefon de aproape un an!