| Twister09 a întrebat:

. Sunt un băiat la locul meu. Timid. Dar sunt foarte gelos.
Nu mai stiu ce sa fac?
Cand ai scrie un prieten iubitei mele, sau un fost iubit al iei, ma ea o gelozie denuma. Stau si plâng nopțile.
Ea spune că numa pe mine ma iubeste, si plus ca cei care ai scriu, au prietena. Dar eu tot gelos sunt, si plâng noaptea fără ca ea sa stie.
Pe lângă faptul că ma ea gelozia, ma ea asa o stare nașpa ca sa ma iau de persoanele care ai scriu ei, si pe ea sa-i zic sa nu mai vorbească cu ei. Dar nu sunt genul de om sa fac asa ceva. Dar asa simt cand sunt gelos.
Va rog ajutati-ma, nu mai stiu ce sa fac?
Multumesc

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia este o boala psihica grava, care distruge prietenii, casnicii si omoara incet -incet omul.
Invata sa acorzi incredere in oameni, sa-i respecti si sa te gandesti inainte sa sari la concluzii eronate.
Traim intr-o lume unde este imposibil sa ocolim barbatii (sau femeile, dupa caz), unde trebuie sa ne respectam partnerii si sa le acordam incredere, ca nu-i putem controla, manipula sau subjuga.
Foloseste-ti creierul pentru a oprii aceste ganduri fara sens, pentru ca iti distrug relatiile.
Nu vad timiditate deloc in comportamentul tau, conform explicatiilor tale, dar vad o gelozie dusa la extrem, care te ucide incet-incet, fiindca refuzi sa vezi dragoste si incredere, in persoana draga.
Probabil dupa ce vei pierde cateva relatii si vei ramane singur, vei realiza ca nu este normal si nici sanatos sa te comporti asa.
Mergi la un psiholog (sau psihiatru) pentru a primii ajutorul necesar, daca esti incapabil sa te autocontrolezi si sa scapi de suspiciuni, ori scenarii inventate.
Sanatate maxima si putere sa treci peste probleme!

| anonimg a răspuns:

Trebuie să faci două lucruri în același timp: să renunți la gelozie dar și la "prietena" ta în aceeași măsură.
Nu este normal ca o femeie sau un bărbat să mai stea de vorbă cu foștii prieteni cu care au avut aceeași relație sau au fost chiar mai apropiați. Continuarea unor astfel de relații este o dovadă netăgăduită că dragostea nu este în inima.
Dar asta nu înseamnă că aici nu ești și tu de vină.
Dacă prietena ta încă nu a dărâmat podurile către ceilalți, înseamnă că tu nu îi oferi suficientă siguranță în relația voastră.
Ea nu te iubește suficient pentru că tu însuți nu o iubești suficient. Dragostea nu este sentimente sau cuvinte. Ea este un tot întreg. Este o siguranță deplină; un viitor bun și o nădejde. Femeia are nevoie de ele. Și în mod înțelept nu va da vrabia din mână până nu se va asigura că relația cu tine va fi aceea de care ai are nevoie.
Dacă relația voastră nu are ca scop căsătoria, sau este tărăgănată (trăită chinuit) de multă vreme, este și normal ca această relație să ajungă cum este astăzi. Unele femei au curajul să spună: "Mă, tu ce ai de gând cu mine? Mă iei de nevasta sau nu?" Dar altele nu au curajul aceasta, și astfel se ajunge la mici evadări din relație, până când evadarea va fi deplină.
Ce împărat cucerește o cetate și o lasă pustie? Nu și-a irosit el munca, timpul si resursele degeaba? Scopul cuceririi cetății este popularea acesteia. Dacă se bucură doar de resursele existente, acestea durează pentru inceput și se termină repede, și nu se va bucura prea mult timp de ele.
Cucerirea unui fete trebuie făcută cu scopul căsătoriei, urmată de familie, de copii. Altfel relația nu va dura prea mult, pentru că resursele (sentimentele) de la început se vor termina repede.
De aceea spun mereu că nu trebuie să existe relații apropiate cu persoane de sex opus dacă nu se are în vedere scopul căsătoriei.
Astfel trebuie să vezi relația. Și tu ca bărbat trebuie să conduci relația. Nu trebuie lăsată necondusă, dar nici nu trebuie condusă cu o mână de fier așa cum fac mulți. Ci relația trebuie condusă cu dragoste, și planificat. Fără planuri nu va ajunge la țintă -la căsătorie și în tot timpul acesteia.
Este deci timpul să iei decizii în ce privește relația voastră. Cu lucrul acesta trebuie să fie preocupată mintea ta, și nu cu gândul ca prietena ta mai vorbește cu unul sau cu altul. Nu îi iau apărarea, dar nici nu se vor rezolva lucrurile dacă o vom judeca.
Relațiile fără scopul căsătoriei sunt chinuitoare pentru amândoi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Gelozia e o boala, ar trebui sa mergi la psiholog.

| Emma30555 a răspuns:

E simplu, trebuie sa intelegi ca gelozia e inamicul dragostei, sa intelegi ca daca oferi libertate ai mai mult de castigat decat daca impui restrictii. Cand interzici ceva cuiva efectul e invers, in plus nu are valoare un lucru pe care il faci din obligatie. Trebuue sa gandesti rational. Daca dragostea trebuie pazita nu mai e dragoste. Dragostea implica incredere.

| Panamax a răspuns:

Ai o prietena usuratica care te baga in seama din mila, dar nu asta este problema ta.

| ziftode a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerci sa te gandesti la gelozie ca la rahat, si cum simti gelozie sa te uiti la poze cu rahat, sau orice altceva care iti produce dezgust profund... cred sincer ca, daca reusesti asta o sa iti treaca

sau du-te la un psiholog, o sa te ajute MUULT mai bine decat mine

iar sincer, oricat as iubi o persoana, dupa 2-3 scene de gelozie serioasa, mi-as lua catrafusele si m-as cara al 14lea... mai bine imi calc pe suflet si renunt la iubirea vietii, decat sa traiesc cu, cineva care imi face viata un cosmar si ma poate omora/desfigura oricand (o scena de gelozie clasica contine si vitriol, care e acid sulfuric), sau macar imi strica ziua de tot si sa traiesc in stres continuu DEGEABA

si in mod sigur iubita o sa te lase mai devreme sau mai tarziu, chiar daca e mai tarziu, atunci o sa fie si mai greu pentru ea, ca a pierdut vremea cu cineva care NU MERITA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ar trebui sa fie ultima ta problema, la cum scriilaughing

| Someoneeene a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, dar suna foarte puieril ce zici. Invata ca nicio persoana in lumea asta nu e proprietatea ta, daca prietena ta vrea sa vorbeasca cu altcineva, foarte bine. Singura problema e sa nu te tina intr-o relatie degeaba si sa va pierdeti amandoi timpul. Depinde si ce discutii are cu respectivii indivizi. Daca se mai intreaba de sanatate, nu-i problema sau daca au conversatii amicale.
Nu mi se pare normal sa intrerupi orice legatura cu persoanele de sex opus doar pentru ca esti intr-o relatie, mai ales daca legatura dintre cele doua persoane e strict de amicitie. Daca ai 14 ani, mai ai de invatat ce e viata. Daca ai mai mult de 14 ani, atunci imi pare rau pentru tine si mai mult pentru prietena ta sufocata de o gelozie oarba.