| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un inapt social care nu stie sa comunice, sa faca o gluma caruia ii e frica sa se faca vazut si auzit. Din timiditate si frica m-am izolat singur de colegii de liceu si facultate iar ei la randul lor nu s-au apropiat de mine.
Pe alta parte nu stiu sa ma apropii de ei, nu stiu nici o norma sociala, nici cum decurge natural o prietenie.
La liceu si la facultate nimic. Nu am reusit sa intru in nici un grup. La ultima facultate facusem o impresie nasoala din prima...

5 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Vorbeste cu fete pe Facebook.

| Emma30555 a răspuns:

Normele societății sunt chiar oamenii. Ai putea sa vezi cum se comporta ei, cum vorbesc ei și sa încerci sa faci la fel, poți sa ți iei și un model, ideea e sa te inspiri nu sa copiezi comportamentul cuiva ca nu e bine nici asa. Trăind printre oameni înveți de la ei, ei învață de la tine, educația e importanta sa o ai de acasă etc. Bănuiesc ca te descurci sa faci o conversație pe un subiect pe care îl stăpânești sau care îți place, poți încerca să faci asta, dar izolarea nu e în regula, sunt mulți care sunt timizi dar înfrunta aceasta timiditate și se descurca ei cumva. Nu trebuie sa te placa toată lumea oricum

| BilaRomânească a răspuns:

Lasă coaiië că și eu sunt la fel. Trebuie doar să-ți găsești alți inadaptați sociali pe net și să-ți faci prieteni online. Gen eu fac așa de când sunt mic și e ok.

| Space1 a răspuns:

Sincer, dacă stai și nu vb cu nimeni nu e ok, nu trebuie să gandesti în primul rând ca esti un inapt social sau altceva, dacă ai o opinie proastă despre tine insuti te vei îndepărta de ceilalți tu însuți fără să îți dai seama! Iti propun să încerci să încerci să te bagi în seamă cu cei din jur, și să vezi cine te ia în serios și cine nu! Și de asemenea ar trebui. să trăiești prezentul! ce impresie nasoală? Nu mai face lumea greșeli sau altceva? Fii dq bărbat, zambeste și mergi înainte laughing)

| TCA a răspuns:

Salut! Iti recomand niste carti de dezvoltare personala/inteligenta emotionala, totusi un psiholog te-ar putea ajuta mai mult si puteti descoperi impreuna care sunt blocajele tale.