| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti aparatori ai familiei traditionale? Cea dintre un barbat si o femeie. Sau acceptati si alte variante precum cea dintre parteneri de acelasi sex, transexuali, poligamie cu mai multi parteneri?
Cred ca familia clasica dintre barbat si femeie este cea mai normala. Biologic vorbind e nevoie de un barbat si o femeie pentru a duce mai departe specia, plus ca numai asa poti spune mama si tata.

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Sunt adepta familiei tradiționale. Despre restul, nu mă interesează ce fac în dormitorul lor atâta timp cât nu mă obligă să îi accept, și nu se exteriorizează cu mult prost gust, ptopagande și fustițe roz așa cum e la "modă".

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Normal e sa fie un el si ea. Daca nu sa stea singuri in loc sa se lege de acelasi sex

| Simpatic a răspuns:

Sunteti aparatori ai familiei traditionale?

Pana la moarte sunt aparator. Nu doresc sa aud de familii formate din doi barbati sau doua femei.Este de neconceput, ne-etic si nesanatos, grotesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar nu ma intereseaza cine cu cine face sex atat timp cat nu se intampla in public... sau cine cu cine locuieste in casa, si nu vad de ce i ar interesa pe altii.

Au trecut vreo 2 ani de la referendumul pentru familie care a picat si nu ne au invadat homosexualii si nici nu ne au furat copii asa ca discutiile astea nu isi mai au sensul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru societatea în care trăiesc, prefer ca normă morală familia tradițională monogamă.
Menționez totuși, fără să judec și să evaluez, că mai sunt și alte modalități pe lume de a trăi, relațiile de și a crește copii.
https://www.townandcountrymag.com/......ties-list/

| Drimmero a răspuns:

Familia originala din cele mai vechi timpuri pana in prezent( sa speram) a fost compusa din barbat si femeie, dar ne vor tine predici ciudatii moderni cum ca nu e asa,, ignorati obscuritatile.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca "aparator" este un cuvant care sa descrie asta. Da, imi place si prefer ca toata lumea sa fie adepta unei relatii (cum este normal) dintre un barbat si o femeie, care nu se numeste familie traditionala, ci pur si simplu familie, nu trebuie catalogata.

Iar in aceasta privinta, nu trebuie sa apar ceva, ci pur si simplu sa imi placa ceva ca si cand ar fi normal. Nu sunt de acord cu relatiile dintre persoane de acelasi sex, personal, in sensul ca nu imi plac, dar sa se faca inteles, nu ma intereseaza ce fac astfel de persoane, pot sa fie impreuna toata viata, nu o sa le tratez niciodata diferit, pentru mine sunt aceeasi oameni ca si restul oamenilor.

Toti trebuie sa fim ingaduitori unul cu celalalt pentru a ne putea intelege si a convietui in pace.

| Freya1 a răspuns:

Nu imi prea pasa de cine cu cine umbla, eu imi stiu preferintele si asta e tot ce contează.

| Sofer a răspuns:

Tradițională. Barbat și femeie.

| Donsavas a răspuns:

Pana la urma, degeaba ai o mamă și un tată ca părinți daca nu sunt demni de a fi părinți. Doi homosexuali se pot comporta poate chiar mai exemplar decât multe cupluri hetero. Sa nu uitam ca multi copii din internate si ar dori să aibă părinți, indiferent ca sunt gay, lesbi sau hetero.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă era ''cea mai normală'' nu existau atâtea probleme în familia tradițională.

Nu mă interesează ce duce mai departe specia, că eu nu mă fu.t pentru specie, mă fu.t pentru plăcerea mea. Și dacă îmi spui tu mie că faci sex pentru binele lumii și perpetuare, ești un ipocrit.

| gemeni6226 a răspuns:

Adepta familiei traditionale.Cei de la New Age vor alte pareri pentru dezbinarea familiei. Poti domina si stapini numai unde e dezbinare.Un mic videoclip ce este cand nu te lasi dezbinat :
https://www.youtube.com/watch?v=vtXKQOtNWPg

| RoCkKiD a răspuns:

Si daca mama e singura nu mai e familie? Daca tatal e singur nu mai e familie?

Este irelevant cine face parte din ea, atat timp cat oamenii aia tin unul la altul si vor sa aiba grija de un copil, chiar daca nu pot biologic sa-l faca, e mai bine pentru acel copil decat sa stea intr-un centru de plasament.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

E familie si cand e singura, doar faceam referire la familia clasica dintre barbat si femeie. Scuze ca nu am mentionat pe cei singuri. Pai daca biologic nu pot sa-l faca nu inseamna ca familia este formata impotriva naturii? Imi pare o deviere de la normal, de la modul in care ne-a lasat natura.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica oamenii care au probleme de fertilitate nu pot avea familii? E aceiasi sitautie la cuplurile gay ca in cuplurile care nu pot sa aiba copii.

Faza cu natura e ca ati vazut-o doar pe aia din desenele animate. Lebedele nu-s cupluri pe viata, exista homosexualitate si chiar sex intre specii si la alte animale.

Familia e un concept social, cee ce noi numim familie in Romania, arabii ar zice ca mai merg cateva neveste iar in anumite triburi mai merg cativa soti. Nu exista o definitie universal valabila pentru familie decat aceea de oameni care se iubesc si traiesc impreuna.

Natura nu ne-a lasat intr-un fel anume, noi ne-am modelat in functi de nevoile speciei, persoane gay nu exista doar din secolul asta ci dintotdeauna iar daca nu am disparut pana acum cred ca o sa fim ok si in continuare. happy

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RoCkKiD):

Păi ai dreptate tu cu ce zici în mare parte, dar acum dacă noi nu mâncăm câini și pisici iar chinezii mănâncă, pentru noi așa e normal, iar pentru ei la fel. Și dacă așa am fost crescuți cum că asta e normalitatea iar pe lângă asta vedem totuși și o evoluție benefică, atunci susținem lucrurile astea și ne conducem după niște valori. Nici arabii nu mai sunt mulți cu multe neveste pentru că nu își mai permit.

| RoCkKiD a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Nu cred ca intelegi idee de concept social. Un concept social este unul definit de un grup de oameni, nu este raportat la constante universale ca sa fie universal valabil ci la ceea ce crede sau nu crede o populatie.

Exact cum ai zis si tu, noi nu avem aceleasi preferinte culinare ca si chinezii (desi treaba asta e mai mult conditionata geografic dar sa zicem ca o fi bun exemplu) dar asta nu demonstreaza ca bucataria lor e mai buna sau mai rea, datele problemei nu iti permit sa emiti o judecata de valoare, doar ca e diferita.

Argumentul cum ca daca asa am fost crescuti asa e bine e absurd din simplul motiv ca daca un trib de canibali ti-ar scoate argumentul asta la innaintare ai inghiti putin in sec, din motive evidente.

Daca vrei sa ai niste principii sanatoase ca societate trebuie sa le bazezi pe niste concepte care nu pica teste logice de baza, ai nevoie ca pozitiile pe care le iei sa fie bazate pe niste principii imuabile, intrebari ale caror raspunsuri nu se schimba in functie de situatie. Egalitatea dintre oameni, dreptul sa isi aleaga confesiunea si sa o practice, dreptul la libera exprimare, dreptul la securitate etc. sunt lucruri care se aplica in orice sitautie si au acelasi raspuns pe cand "asa am fost crescut" e un argument pentru ca nici macar toti romanii nu au fost crescuti la fel.

Daca tu crezi in principiile de baza ale democratiei (am enumerat cateva mai sus) doar cand rezultatul credintei in ele iti convine atunci suntem un popor fara substrat moral care schimbam regulile jocului pana ne place rezultatul nu jucam toti dupa aceleasi reguli. Te las pe tine sa derivi consecintele.

Trecand peste parte filosofica, stiinta nu e de partea ta, s-au facut studii in ultimii zeci de ani pe cruplurile de gay si au aceleasi probleme de relatie ca fiecare din noi, platesc aceleasi taxe si copii crescuti in familii gay ies la fel ca cei crescuti in familii numite de tine normale.

Sa nu ma intelegi gresit, sunt anumite chestii cu care nici eu nu-s de acord, dar trebuie sa aplici o regula simpla, daca un cuplu care n-ar fi gay ar face treaba ai ai avea vreo problema? Daca raspunsul e nu stii unde iti este busola morala.

| FreddieM a răspuns (pentru RoCkKiD):

Bai tipule, esti fenomenal cu raspunsurile astea. As fi vrut sa comentez si eu pe langa argumentul asta, dar am putut de,, raul" tau?
Sunt in perfecta sintonie cu modul tau de gandire, felicitari.
Dar as aduga ceva.
Pe latura religioasa, fiind un sector privat si optional, nu prea am ce comenta. Stim cu totii, fiecare secta are propriile reguli si e ok ca adeptii lor sa le respecte. Dar este o grava ofensa si anti democrat, daca incerci sa restrictionezi sau sa limitezi dreptul oricarui cetatean la orice tip de libertate pe care el doreste sa si-o exprime dupa bunul plac, in limitele legii bineinteles. Sexuala, etnica, culturala, religioasa oricare ar fi ea.
Noi in loc sa ne educam copii ca diversitatea pe planeta a existat dintotdeauna si facem parte din ea, ii instruim cu acel tip de mentalitate comunist-medievala si-i instigam la marginalizare si ura.
Daca-i islam, nu-i bun, daca-i ungur, nu-i bun, daca-i gay nu-i bun.
Pace si intelepciune tuturor.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă o mamă are grijă de copilul ei cu mama ei, deci bunica copilului, e împotriva naturii? Dacă sunt lesbiene nu înseamnă că întrețin relații sexuale de față cu copilul, deci de ce mama + bunică e ok și lesbiene nu?

Împotriva firii e să nu-ți iubești propriul copil, sânge din sângele tău, și sunt mai multe cazuri din astea decât de lesbi care au adoptat copii și i-au crescut ok (nu în ro).

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e o deviere. Doi buni prieteni pot face o familie, se pot casatori, fie ca sunt de acelasi sex fie ca sunt de sexe diferite si sa si creasca copii biologici sau adoptivi mai bine decat ar face o doi oameni "normali" care se iubesc. Căsătoria nu trebuie să însemne iubire sau sex. Poate insemna si o prietenie de familie.

| AliGab a răspuns:

Mama? Tata? Sot? Sotie? Femeie? Barbat? Ce este aia? Acum este parinte 1, parinte 2, parinte n; partener 1, partener 2, partener n, gen 1, gen 2, gen n...
Lasand ironia deoparte, din pacate tot mai multi accepta anormalitatea ca pe normalitate. De parca un copil s-ar putea concepe cu doua ovule sau doi spermatozoizi, nu dintr-un ovul si un spermatozoid. Pe vreme ce tehnologia avanseaza, avanseaza si idiotenia omenirii in ceea ce priveste normalitatea.

| ancaval a răspuns:

Bărbat + Femeie! Obligatoriu.

| Alexuţ02 a răspuns:

Familie tradițională, dar pot accepta și familia dintre două femei în limita bunului simț, ele pot avea grijă de un copil mai bine decât doi bărbați. Cu bărbații în schimb, eu nu sunt de acord

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Alexuţ02):

Ai făcut o comparație de a alege ceea ce ți se pare ție mai puțin rău din răul cel mai mare, dar două femei nu pot ține locul unui bărbat. Dacă analizezi copiii crescuți de așa cupluri, o să găsești niște lipsuri, căci o figură paterna este foarte importantă, cât și una maternă. De accea când vorbim despre cupluri diferite de "femeie+bărbat" vorbim de minoritate, în nici un caz nu reprezinta o majoritate.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Nu am ceva anume cu bărbat + bărbat, doar mi-am spus părerea, dar așa este, în multe cazuri dacă ești crescut de mamă și 50% din ce trebuie, dacă ești de tată, celălalt 50% să spunem așa, depinde și de cum se adaptează copilul în " jungla " asta pe care noi o considerăm civilizație...

| Jus7t a răspuns:

Situația se schimbă când te naști gay sau lesbi.
Apoi se schimbă și părerea.
Specie handicapată ca asta sper să nu mai existe.
Ăștia se omoară între ei doar că diferă culoarea, ce să mai zic de sex?
Dacă mie îmi plac femeile să înțeleg că trebuie să urăsc oamenii cărora le plac bărbații iar eu sigur sunt superior față de ei doar pentru că m-am născut așa iar ei s-au născut diferiți deci sigur sunt inferiori - după mentalitatea multora.

Dacă vă nășteați voi gay ce făceați? Vă apărați interesele.
Dacă v-ați născut heterosexuali ce faceți? Vă apărați interesele.
Mă întreb când o să vedeți mai presus de propriile voastre interese.

Îmi văd de treaba mea, ei de a lor, atât.

| Swae a răspuns:

Poti spune si mama si mama, tata si tata. Important e sa isi faca treaba ca parinti. Mai bine sa ai doi tatici decat sa cresti de unul singur intr-un orfelinat, sau o familie traditionala disfunctionala.

| Cduncfujndf a răspuns:

Atâta timp cât într-o familie există pace, iubire și respect, nu contează că e formată din două persoane de același sex.
Atâta timp cât un copil este educat bine de părinții lui și primește iubirea necesară, nu contează că le spune părinților mama și mami, sau tata și tati.