| yourfriend_1956 a întrebat:

Super urgent! am nevoie de cat mai multe raspunsuri astazi! deci...sunt in clasa aVa si sunt desteapta(nu vreau sa ma laud dar asta e adevarul)asa si mi s-a oferit sansa de a merge la un concurs la care trebuie sa recit si invat o poezie la alegere plus inca cateva probe scrise, iar poezia trebuie s-o spun in fata juriului...eu sunt o fire mai emotiva si rusinoasa...(plus ca mai am cateva chestii pe cap)sa merg la concurs sau nu? >help!tonguetonguetonguetonguebig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Du-te. n-ai ce pierde.Si eu am participat in liceu la un concurs de poezii, si eu eram la fel de timida si emotiva si aveam impresia ca o sa ma fac de ras.Nu mica mi-a fost surprinderea cand juriul m-a desemenat castigatoare si profa de romana mi-a spus ca s-a simtit ca intr-o sala de recital si mi-a recomandat sa urmez facultatea de teatru.Viata te surprinde atunci cand te astepti cel mai putin. Succes si mult curajwinking

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te, nu ezita.

| psiholoaga a răspuns:

Du-te. Si ca sa pierzi din emotii exerseaza in fata catorva prieteni sau a familiei si recita ca si cum ai fi in fata juriului. Iar cand ajungi acolo, imagineaza-ti membrii juriului dezbracati. Cica scade anxietatea.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Du-te si succes! Inainte de a incepe recitarea, sa respiri adanc de mai multe ori, si tii in tine aerul minim 3 secunde, inainte de a-l expira, pentru a te calma si fii ok! BAFTA! TPU iti tine pumnii, si sa ne spui apoi, cum a fost, ce ai recitat, etc...

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Ehhh... mica, mica si laudaroasa... dar este bine ca-ti recunosti meritele... Dac ti s-a oferit sansa...profita! daca-ti place poezia...recita! .nu are importanta existenta juriului... daca sti ceea ce trebuie sa faci. .nu va exista nici un moment de trac...asa,ca la scaoal...sti lectia... n-ai emotii...la fel si aici! si lasa deoparte celelalte "chestii"...pe cap? BAFTA! ...sa ne scrii c-ai fost super!

cami
| cami a răspuns:

Da mergi happy lasa ca-ti invingi u teamawinking
eu zic sa te duci

| nicky a răspuns:

Pai, daca esti desteapta atunci nu rata ocazia. Trebuie sa lasi emotiile la o parte daca vrei sa reusesti. Succes.

| mariazet45 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la concurs pentru a arata ce poti, desi nu cred ca poti dovedi ca esti desteapta daca reciti o poezie, poti merge la olimpiade, poti avea note maxime, dar nu e rau sa si reciti daca vei reusi poti sa te gandesti ca poti arata ce buna esti oricand si in orice conditii. Bafta

auran
| auran a răspuns:

Mergiii, incetul cu incetul iti vei castiga increderea in tine.
Si daca iti este frica de juriu sau alte persoane din audiutoriu, inchipuieti ca nu sunt acolo, gandeste-te ca esti intr-un basm frumos si tu esti naratorul.
Bafta

carla
| carla a răspuns:

Bafta! Iti tinem pumnii! Cum sa nu te duci? Este o sansa pentru tine. Gandeste-te la ceva frumos si uita de lumea care te priveste in timp ce reciti. Traieste poezia respectiva! Baftaaaaaaaaaaaaaaaaa!

| bethy92 a răspuns:

Sincer nu ai nimic de pierdut si cred ca metita sa incerci cum am mai spus nu ai nimic de pierdut asa ca du-te la acel concurs si fa tot posibilul sa il si castigiwinkingwinkingwinking te pup si succes

| TipulVerde a răspuns:

Esti modesta rau. etc, etc, du-te sau nu te du. raspunsul e doar in tine cum ar spune maestrul Yoda. Daca crezi ca te tine te tine daca o sa-ti ca te vei incurca asa vei face. Totul tine de cat te bine te increzi in fortele proprii.

| yourfriend_1956 explică:

Din pacate concursul s-a anulat insa va multumesc tuturor ca m-ati ajutat!tongue