| Eu282838 a întrebat:

Tatal are doua nume de familie, copilul poate lua doar unul dintre ele in urma recunoașterii acestuia?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

NOUL COD CIVIL: părinții stabilesc de comun acord numele de familie al copilului, care poate fi numele unuia dintre ei sau numele lor reunite, dacă părinții nu ajung la consens, numele de familie al copilului va fi stabilit de instanța de tutelă.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu exista doua nume de familie
exista un nume care suna ca unul de familie, sau poate fi ambele (cum ar fi Vasile)
insa copii si nevasta primesc un singur nume de familie

| Anuskaa a răspuns (pentru Zuzu1991):

Inainte sa comentezi sa te documentez, exista persoane(femeii), care dupa ce se casatoresc nu renunta la numele de familie, au un copil ( baiat) care evident are 2 nume de familii si aici ajungem la cazul de fata, un barbat( adica tata, cum scrie mai sus) ca are 2 nume de familii.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Anuskaa):

Incearca sa te documentezi, femeia NICIODATA nu da numele de familie unui copil, iar daca sunt doua femei gay care fac un copil, atunci numele se decide intre ele doua, la fel si doi barbati gay care adopta un copil

dar, cum nu am un document oficial care sa spuna asta, arunc pisica moarta inapoi la tine in curte si te intreb, TU AI un document oficial care sa stipuleze asta? ce stiu eu, poate imi iei piuitul tongue

| Anuskaa a răspuns (pentru Zuzu1991):

Daca o femeie se casatoreste cu un barbat, nu e obligata sa renunte la numele de fata! Ia numele sotului de familie si nu renunta nici la numele ei.

| Nirvanaaa a răspuns:

Le va prelua pe amândouă. Nu are cum sa ia doar unul pentru ca nu ar fi numele complet al tatălui.