| anonim_4396 a întrebat:

Te-ai indragostit de o fata/baiat si ai simtit atunci cele mai profunde si sincere sentimente dar aceasta iubire nu a tinut asa ca a trebuit sa mergeti mai departe.Ai intalnit alte persoane cu care ai format o relatie si fata de care ai simtit sentimentul de iubire dar niciodata atat de profunde ca si pentru acea iubire mentionata mai in sus.Ce faci?
Te simti vinovat/a fata de actuala persoana ca nu poti sa simti aceleas sentimente?
Te poti obisnui cu ideea ca aceia a fost singura si unica persoana pe care ai iubito intru-totul iar viitoarele relati vor fi iubiri si atat (fara sa se ridice vreodata la standardele iubire anterioare)?

(Nu este vorba neaparat despre mine)

Răspuns Câştigător
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

De asta trebuie ca intre inima si creier sa alegi creierul. Toti am avut prima iubire dar odata ce esti tradat nu iti mai poti permite aceeasi greseala din nou. Vinovat nu trebuie sa te simti fata de iubita/ul tau, e normal sa ai alt sistem de gandire decat la inceput. Cunosc persoane care se indragostesc de fiecare data si chiar daca intreb de ce, primesc aceleasi raspunsuri: Nu imi pasa de trecut, acord aceeasi atentie mereu, actuala persoana nu e de vina ca am intalnit persoanele nepotrivite in trecut... gresit din punctul meu de vedere. Parerea mea e ca dragostea este o forta distrugatoare daca o lasi sa ia controlul asupra ta, totul e roz pana intr-un anumit punct.

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te-ai indragostit de o fata/baiat si ai simtit atunci cele mai profunde si sincere sentimente dar aceasta iubire nu a tinut asa ca a trebuit sa mergeti mai departe

Da,ma m indragostit de ea dar nu am avut niciodata curajul sa imi exprima sentimentele fata de ea ca stim ca nu ma va place sau ca nu va functiona sau din frica care o am fata de iubire

Ai intalnit alte persoane cu care ai format o relatie si fata de care ai simtit sentimentul de iubire dar niciodata atat de profunde ca si pentru acea iubire mentionata mai in sus.Ce faci?

incerci sa faci orice e posibil sa fi cu respectiva persoana,dar daca nu ai sanse asta e

Te simti vinovat/a fata de actuala persoana ca nu poti sa simti aceleas sentimente?

din pacate nu am o actuala iubita, dar daca as avea asta e, iubirea e diferita, prima iubire e unicata restul sunt doar bucati din ia =parerea mea

Te poti obisnui cu ideea ca aceia a fost singura si unica persoana pe care ai iubito intru-totul iar viitoarele relati vor fi iubiri si atat (fara sa se ridice vreodata la standardele iubire anterioare)?

nu stiu daca vor mai exista vreodata asa ceva, dar daca iubesti pe cineva intr-un mod diferit tot iubire e, ca prima iubire eu nu am mai simtit

| mihai69 a răspuns:

Așa cum am mai spus (cred) pe aici pe undeva - am iubit mai multe femei, pe fiecare în felul ei (nici nu se putea altfel, fiind persoane și firi complet diferite), dar pe toate la intensitate maximă.
Cu fluturi, stomac făcut ghem etc. Și cu lacrimi din când în când...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"(Nu este vorba neaparat despre mine)" Clar nu! Stim cu totii ca e prietena ta, secretul tau ramane cu minewinking

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu vorbeam despre cineva anume.Si eu am trecut prin asta dar eu raspunsul meu il stiu dar vreau sa vad fiecare cum gandeste si daca felul in care gandesc eu este ok.
De cand nu am poza la profil nu mai sti cine sunt si ca nu ma ascund dupa deget laughing

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"De cand nu am poza la profil nu mai sti cine sunt si ca nu ma ascund dupa deget " E naspa daca ma crezi atat de prost incat sa nu recunosc un nick.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

:p era o gluma morocanosule :O

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Tu mereu ai impresia ca sunt asa thinking E ceva in neregula cu tine

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa cu mine este ineregula laughing. Incerc sa glmesc sau sa socializez oarecum (crede-ma este foarte greu pentru mine ca nu fac asta des) si tu esti asa sobru big grin

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Deci eu sunt >>>> simplu!?!?! Acum chiar m/ai facut sa plang. NU te mai bag in seama crying!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nuuu dar ai senzatia ca te atac dar eu nu am de ce sa fac asta ca nu ma cert cu tine.Nu mai jignit nu te-ai luat de mine si nu am de ce sa te atac....Ma faci sa ma simt vinovata big grin

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Https://www.google.it/......ps?/search

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu daca as ajunge sa ma simt vinovata, din moment ce n-as rezista prea mult intr-o astfel de relatie(imi fac si mie si lui rau)Nu m-as putea obisnui cu ideea ca de acum nu voi mai putea sa iubesc pe.cineva la fel de intens cum am iubit-o pe acea persoana.

| leapșa a răspuns:

Deci numai eu sunt optimist si sper sa simt din nou ce am simtit acum multi ani? Ok.

| Freya1 a răspuns (pentru leapșa):

Nu neaparat si eu as vrea dar cred ca nu putem iubi la fel fiecare persoana.Cum ai iubit pe x nu poti iubi pe y si ce ti-a placut la y nu poate sa iti placa si la x dar trebuie sa mergi inainte.
Nu poti sa te intorci la cine te-a tradat doar sa mai simti acel fior.Credema am facut-o si mi-am facut mai mult rau decat bine

| leapșa a răspuns (pentru Freya1):

Inteleg si imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, dar depinde si de experienta.
De exemplu la mine nu a fost vorba de tradare, ci pur si simplu a fost o dragoste imposibila. Si da, de atunci n-am mai simtit nimic pentru nimeni, parca nu mai exista sentimente profunde in mine, ci numai prietenii mai deep sau chestia aia "sa fim ca sa fie".
Dar niciodata nu stii ce-ti rezerva viata, iar cum sunt optimist din fire, sper sa mi se intample inca o data. Daca nu va fi, nu va fi. Nu pun asa mare pret pe asta si nu de asta depinde fericirea mea. Pur si simplu e o dorinta (mai imposibila) care as vrea sa se indeplineasca.

| Freya1 a răspuns (pentru leapșa):

Da e bine ca sti ca nu va mai putea fi la fel dar macar incerci asa este important

| bubu12234 a răspuns:

Nu! Inca nu m-am obisnuit, sentimentul este monstruos, e ca si cum nu te-ai putea bucura de nimeni si de nimic.
Si undeva acolo stii...esti mai constient ca niciodata, acolo va ramane pentru totdeauna, cauti acea persoana in oricine, daca nu la aspectul fizic, macar modul de a vorbi si de a folosi cuvintele.
Multi zic,,, heh, e sa vina altcineva tot asa si o sa vezi, nu e adevarat, nu vine nimeni, nu e la fel.
Poti doar sa te mai atasezi...

| ionutrusin a răspuns:

Persoanele de fata se exclund...Nu?winking happy
Da, sa revenim.
Da, a fost...
Viata merge inainte.
Oricum nicio iubire nu se aseamana...

| Freya1 a răspuns (pentru ionutrusin):

Nu neaparat.Si eu am trecut prin asta dar eu mi-am facut deja o idee despre ce ar trebui sa fac. Vreau doa sa vad daca gandesc ca si marea majoritate

| ionutrusin a răspuns (pentru Freya1):

Niciodata nu se compara o persoana cu alta persoana. Fiecare persoana este Unica! Sentimentul de dragoste este acelasi. in principiu...dar fiorii sunt alta poveste!