| anonim_4396 a întrebat:

Te numesti tata si mama din momentul conceperii copilului sau doar dupa ce are loc nasterea?

Răspuns Câştigător
| iMihai98 a răspuns:

Din momentul conceperii copilului, bineînteles! Acolo bate o inimă.winking

| johnnny123 a răspuns (pentru iMihai98):

Serios? Din momentul conceperii copilului incepe sa-i bata inima?

Pentru cultura ta generala, inima incepe sa se formeze la 18-19 zile de la conceptie, si incepe sa bata cam dupa 22 de zile.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Ai dreptate, știu că nu începe să bată chiar din prima zi...dar nu durează mult de la concepție până să se întâmple acest lucru. Ciudat și înfiorător este faptul că atât de mulți oameni nu consideră avortul o crimă, iar mai înfiorător de atât este faptul că în unele țări din lume (cred că prin America) s-a legalizat avortul chiar până în al treilea trimestru de sarcină. Despre ce vorbim, oameni buni?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, prin avort iti omori propriul copil. Multi care fac asta nu il vad ca pe un copil ci doar ca pe un lucru eliminat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din păcate... sad

| Eireann a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru comfortul psihic al femeii personalul medical foloseste termenul "produs de conceptie". Nu copil, fat sau embrion.

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cei care au dorit copilul se autodenumesc părinți de cum le=a ieștit testul pozitiv.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Foarte corect.

| RAY a răspuns:

Realistic vorbind din clipa cand exista acel embrion dar pana se dezvolta si naste mai sunt 9 luni, dar parca se poate face test de paternitate inca de cand e in burtica nu?

| Violleta2022 a răspuns:

Din momentul in care copilul s-a nascut!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din momentul nasterii.
Continuarea te va defini ca om, sau idiot.

| Sofer a răspuns:

Când se naște juniorul atunci știam ca devin mama și tata.

| cristimihailov a răspuns:

Eubstiam ca pana naste, se cheama gravida. Dupa mama.

Cu tatii nu prea stiu.

| Nemessys a răspuns:

Doar dupa ce are loc nasterea. Insta statutul de parinte il poate pierde la fel de usor cum l-a castigat. Daca nu are grija de copil si tot ce-i ofera is doar acoperis, haine si mancare. De afectiune, sprijin si educatie uita multi.

| PainTech a răspuns:

Tata = Bărbat care are copii;
Copil = Băiat sau fată în primii ani ai vieții, până la adolescență.

Wikipedia defineste copil ca fiind o fiinta umana aflata in perioada dintre nastere si pubertate.

Deci te numesti tata din momentul nasterii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După ce are loc nașterea. De aici vine și vorba "o să fii tătic", de care mulți bărbăți se sperie și fug laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si pana nu se naste nu ii spui "copilul meu"?
Adica tot tata esti si in cele 9 luni. Femeia spune ca isi poarta copilul deci este mama. Nu porti un obiect, este o viata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea cred. Adică nu ai putea să te proclami tată, iar un exemplu ar fi următorul: nu te poți numi tată doar pentru simplul fapt că ai eliminat spermatozoizi în urma masturbării.

Așa și în cazul unei adopții. Sunt persoane care nu pot avea copii, asta nu înseamnă ca e imposibil să devină părinți. Pot adopta, și devin părinții copilului adoptat.

Așa, putem numi și cancerul, "copilul nostru", doar pentru simplul fapt că suntem purtătorii celulelor canceroase. Iar celulele și bacteriile până la urmă sunt tot entități vii.

Fătul e rezultatul unui proces extrem de complex. Nu poți să te proclami "tatăl" unor celule și al unor procese biologice. Pentru că nici nu cunoaștem foarte multe, ca fapt divers, despre acest proces.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand se naște copilul.

| TheGentleman a răspuns:

Din momentul în care se dezvultă în uter, fiindcă posedă material și informații genetice

| oz_1736 a răspuns:

Se poate ca mama sa piarda copilul si nu vei mai fi tată. Dar aici tine doar de gandirea, implicarea ta, grija si dragostea ta. Sunt tați care infiaza copii. Tată esti in momentul in care realizezi ca viata unui copil depinde de tine. Doar tu decizi daca te numesti - tată, nu conceperea sau nasterea unui copil

| iMihai98 a răspuns:

Te numesti tata/mama atunci cand reusesti sa ii oferi unui copil minimul de necesitati materiale si maximul de iubire, nu conteaza daca e copilul tau sau nu.