| anonim_4396 a întrebat:

Tinerii casatoriti ar trebui sa stea cu parintii sau sa se mute la casa lor? Ne-am obisnuit sa lasam pe parinti sa ne creasca copiii si noi sa ne vedem de viata. Nu ar trebui ca parintii sa creasca copilul si nu bunicii? De ce suntem asa comozi si lasam totul in seama parintilor? Vad atatea cupluri tinere care fac asa.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, o familie cu mai multi copii ar trebui sa se poata creste si educa decent din salarul unuia din parinti, iar celalalt parinte sa se ocupe de gospodarie, educarea copiilor, etc. Acesta s-ar putea faca chiar si alternativ, de ambii parinti.
Bunicii ar trebui sa aiba rolul de educare suplimentara si loc de relaxare pentru copii.
Cand salariile sunt mici, atunci chiar daca lucreaza ambii parinti, nu le ramane timp pentru a se ocupa de copii, fiind putin timp cu ei si obositi.
Este vina societatii moderne, globalizate.

| RAY a răspuns:

Pai matur e dragi mei copii sa va mutati impreuna si sa va construiti un camin impreuna nu sa stati langa parinti vostri, cred ca e ceva matur mutarea celor parteneri separat de familile lor

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Oamenii casatoriti trebuie sa aiba casa lor. Nu as suporta nici macar o casa in curte cu altii, cu veri sau frati. Mai bine garsoniera inchiriata printre straini, decat in aceeasi locuinta cu neamurile.
Cat despre implicarea bunicilor in cresterea copiilor: se intampla de generatii, este intr-adevar cam gresit, dar nu a murit nimeni din asta.
Copiii ies cu un mic retard din treaba asta, pentru ca bunicii nu mai sunt la curent cu societatea de acum, nu pot invata copiii prea multe, si ii vor educa dupa prostiile din 1950, cand se jucau ei cu batul si piatra, la coltul cozii pentru alimente.
Eu nu sunt 100% linistit sa o las pe mama sa 'manipuleze' pisica, copiii sigur nu i-as plasa nepasator la ea.
Ei m-au crescut fara ajutorul rudelor. Pe sora mea au lasat-o frecvent la rude, din cauza serviciului, si nu le-a placut nici lor cum a iesit educatia ei. Eu sunt mezinul, m-au tinut langa ei nonstop, si se pare ca am prins mai multe, m-am dezvoltat mai stapan pe mine.

| Freya1 a răspuns:

Tineri casatoriti ar trebui sa faca copii cand sunt ei suficient de maturi incat sa nu mai stea cu mami si tati si sa isi câștige existența.
O dată ce faci un copil trebuie sa fi sigur ca ai timp si bani de el.Iar copii niciodata nu trebuie purtați din brate in brate pe la toate rudele si toti vecini.

Răspuns utilizator avertizat
| Swetlly122 a răspuns:

Mutati va voi la casa voastră că o să vedeți că o să fie super greu când nu te supui sovrilor. O prietena de a mea s-a mutat la iubitul ei și părinții lui și la început era totul bine și frumos dar apoi fata a clacat puțin strâmb și acum cei doi sunt despărțiți din cauza părinților și nu fata suferă că băiatul nu vrea sa se mai împace de teama părinților

| Bula a răspuns (pentru Swetlly122):

Cine vrea ca sotie o fufa care calca stramb, chiar si cand stai cu ea in casa, in "casnicie de proba"?
Daca e proasta, atunci n-are decat sa se etaleze prin baruri de noapte si pe marginea soselelor.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Corect.

| 22anirolF a răspuns:

Bine, dar de unde iei timp pentru asta?

| Speranta12 a răspuns (pentru 22anirolF):

De la doamne-doamne

| Nyergesmarai a răspuns:

Ar fi bine ca tinerii să fie la casa lor și sa meargă si in vizita la părinți iar atunci pot lasa copilașii câteva ore la ei sau de ce nu tot weekendul.