| Sofer a întrebat:

Știți lucrurile alea spuse într-o relație? Că te iubesc ești viața mea și că nu o sa ne despărțim vreodată? Și atunci când te despărți... Un exemplu. Ea revine după o lună că vrea să va împăcați că vă iubește și chestii. Ii spui că te mai gândești și după 3 zile apare într-o relație noua. Cum poți să spui că iubești pe cineva daca tu deja te-ai băgat în nouă relație și ai dat cu piciorul la șansa de împăcare?
Eu sunt de părere că acea despărțire că exemplu e o pauza de gândire și reveneala ce faci mai departe dar dacă iubești pe cineva îl/o aștepți câteva luni, un an, în a încerca să mai repari ceva. Acum după 6 luni de zile de când este cu actualul care locuiește împreuna, îmi spune că e nefericită, că nu îl iubește și că vrea să se întoarcă la mine laughing și acum părinții o forțează să se mărite cu el... Aștept in privat sa vorbim in detaliu despre asta cine dorește că eu după atâtea luni tot nu sunt împăcat cu gândul ăsta și nu trec peste...

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca cineva a plecat dintr-o relatie, DUS(a) ramane!
Eventualele certuri pun la incercare un cuplu:
- daca stiu sa se ajunga la numitor comun, atunci merita sa ramana impreuna.
- daca pleaca careva, atunci inseamna ca, cuplul este subred, nu merita sa piarda timpul impreuna.

Viata e scurta, nu trebuie ratata!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar dacă iubești pe cineva îl/o aștepți câteva luni un an în a încerca să mai repari ceva. Asta-i definiția ta despre iubire. care îți convine ție. A mea este așa. Dacă iubești pe cineva și îți trece, nu aștepți., că trece viața, cauți imediat alta,
Ce mai face ea, ce o forțează părinții nu e treaba ta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Știți lucrurile alea spuse într-o relație?"
Doar din promo-uri de la telenovele proaste.

"Eu sunt de părere că acea despărțire că exemplu e o pauza te gândire și reveneala"
Eu nu. Daca esti atras de cineva mai mult decat sexual, nu prea iti convine sa adormi fara sa stii ca sunteti ok.

"dacă iubești pe cineva îl/o aștepți câteva luni un an în a încerca să mai repari ceva."
Ete pola. Pana si despartirile trebuie facute la timpul lor, altfel traiesti ca prostul in incertitudine si mai ales reprosuri.

"îmi spune că e nefericită, că nu îl iubește"
De ce esti fraier si o asculti? Trebuia sa-i inchizi microfonu' de mult, ca e clara treaba intre voi.

"părinții o forțează să se mărite cu el"
Sigur. Ea nu e curva, e doar victima. Clasic. Maturizeaza-te, depaseste momentul.

PS: ti-am pus un "i", ca zgaria la ochi.

| Drimmero a răspuns:

Nimic nu e vesnic, relatiile cu "nu o sa ne despartim niciodata" sunt foarte rare, cu atat mai mult mi se par tari telenovelistice replicile de genul "te voi iubi toata viata/nimeni nu ne va desparti".
Pauza in relatii inseamna doar "vreau sa ne despartim temporar, nu ma mai simt atras/a de tine atat de mult ca la inceput, vreau sa incerc si cu altcineva si daca nu mai merge ma intorc la tine ca poate-poate...adica devii roata de rezerva. In relatii nu exista pauze, astea-s doar vrajeli, o despartire impachetata frumos.
Sper ca tu nu esti suficient de fraier sa o primesti inapoi, adica i s-a luat de ala si acum te vrea inapoi ca la piata, da-i flit si concentreaza-te pe alte persoane, e clar ca tipa nu e serioasa si nu prea ai ce face cu ea, baga-ti in cap ideea ca meriti ceva mai bun iar ea e doar o experienta din care ai avut ceva de invatat in viata amoroasa.

| relian a răspuns:

Nu te mai impaca, o sa vina el alta, stai liniastit, fata aia ce a facuit acu o sa mai faca si altadata, o sa faca si maritata daca o sa fie, iti garantez.

Ea face asa ca nu a gasit ce visa ea, dar nu vrea sa stea singurica, asa ca sta si ea cu cine ii cade.Cind apare unu cei nplace cum arata, care o atrage, te lasa in secunda 2 laughing se duce la ala, sta cu ala o vreme, daca e si carater bun gata s-a scos, daca insa are ala un caracter jegos, ori nu-i place ei ccaracterul respectivului, gata e nefericita laughing deja esti iar tot tu mai bun laughing

Cind o sa apara altul o ia de la capat, aceiasi poveste.

Iti zic eu cum sta treaba.

Ii place de timne ca esti baiat bun, esti caracter de treaba, dar nu-i place cum visa ea cum arati fizic, mai exact cum arati la fata, de aia a fugit dupa altul.

Iti zic eu nu merita, sa stea cu ala, tu spune-i acu is bun? Dar cand ai fugit la ala nu mai eram bun nu? Il voiai pe ala de ce? Intreabao de ce la vrut pe ala si nu pe tine? Iti garantez, i-a placut de ala ca fizic mai mult decat tesa placut pe tine, asa si tu ce esti?

Esti roata de rezerva, colacu ei de salvare, lasoi frate, ducase, esti tinar, nelinistit laughing o sa apara el alta femeie, ce sa faci cu aia, o sati manince zilele, iti maninca aia anii, tineretea laughing apoi o sa fie prea tirziu cand o sa te trezesti tu.

Ce daiba, astea ia barbatii chiar de idioti, pai ba il las pe ala de ce? Il las ca imi place de asta cai mai frumos sau ca op atrage pea ea fizic ala mai mult.
Asa sia cu stai ca viu inapoi laughing ia sa-i faci tu asa, deja esti criminal, esti cel mai rau de pe lumea asta, plinge, se omoara laughing dar ea vine acu inapoi ca si cand nimic nu s-a intamplat, lasa ca fraioerul o primeste.

Dale la jalea, oamenii care fac asa nu merita, oamenii astia nu te respecta, nu le pasa, trec peste tine cu tractoru fara sa se uite laughing tu suferi, ei stau cu cineva, se simt bine, cand vad ca nu e ce cautau hai inapoi.

Este valabil si pentru barbati, bine exceotie aia care se duc si la alte femei indiferent ce femeie au acasa, dar aia is putini.

Tu oricum o sa faci cum vrei tu, noi pe aici neam ostenit degetele sa scrim dar e in zadar, eu iti pot garanta ca o sa te impaci cu ea iar, pun pariu pe ce vrei tu, asta indiferent ce sfaturi o sa primesti pe aici.

Omu asa face, vrea el sa vada, vrea sa sufere, vrea sa simta, iar cand simte, cand are sentimente fata de cineva ii este greu sa plece, ca urmare sigur, garantat o sa fii din nou cu individa laughing

Asa ca ce pot sa iti zic, baga si tu l; a ea cit poti, freaco, chiar daca te porti frumos, folosesteao la maxim, sau c it poti tu, fara mila laughing bagai pe unde are ceva de bagat nu o lasa deloc laughing mai tirziu sa nu regreti.
Daca teo lasa mai tirziu iar, cel putin stii ca ai arso can filmele alea deocheate, eu asa face.

| cristimihailov a răspuns:

Boss,

Se vede putin diferit mai de departe.
De departe se vede ca ai fost intr-un fel de relatie pe care nu ai inchis-o.

Inchide relatia anterioara pentru totdeauna.

Trecutul de rahat nu te lasa sa-ti vezi viitorul luminos.

| Lioana a răspuns:

Trebuia sa fii mai hotarat cand s-a intors fata la tine, nu sa-i spui ca te mai gandesti. Fata a vrut un raspuns pe loc si tu i-ai servit nehotărâre asa ca a mers cu altul care era mai hotarat si stia ce vrea.

| raMLesS a răspuns:

Asta cu pauza e o vrajeala prin care iti spune subtil faptul ca si-a pierdut atractia si interesul fata de tine.
Tu crezi ca daca te iubea se mai cupla cu ala? E vrajeala, acum dupa ce a f***t-o de atatea ori, s-a plictisit si de ala si te vrea inapoi.
Nu fii idi0t, eu inteleg ca femeile din ziua de azi sunt fitoase, dar ai respect fata de tine insuti si renunta la ea indiferent de ce iti zice, pentru ca femeile mint mult.
Gaseste-ti alta si razbuna-te pe prin modul tau de viata si succesul pe care il ai, fa-o sa vada cat de fericit esti fara ea si cate lucruri interesante faci, pe cand ea sta in casa si se uita la tiktok-uri laughing Maxim, dar maxim, daca te vrea inapoi, intalneste-te cu ea, fa ca intalnirea sa fie speciala, apoi cand ajungeti acasa, f***-o pana ii sar capacele, apoi dupa aceea, fii indiferent fata de ea si nu ii mai da atentie in viata ta, o ignori 99% din timpul tau, daca te cauta si e disperata, etc, ii dai si tu maxim 1-2 mesaje pe zi, sau chiar la 2 zile.
Fii baiat destept, nu lasa o zdr3anta sa isi bata joc de tine, mai sunt alte cateva milioane de femei in Romania, si miliarde in afara Romaniei happy :*

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns:

Aveti amandoi maxim 16 ani, nu?
Altfel nu inteleg cum oamenii accepta scenarii d-astea. laughing)

| CleanHeart a răspuns:

Pleci, plecat să fii, alta regula nu am.

| Scorillo a răspuns:

O roaba merge ce merge si la un moment dat incepe sa scartiie. Continui sa te bazezi pe ea si speri ca la un moment dat se va opri din scartait. Si o mai lasi sa se odihneasca 2-3 zile. Si cand o scoti din nou la munca. surpriza! Scartaitul s-a amplificat. Nu a disparut asa cum te asteptai. Degeaba incerci sa o gresezi acum, uzura lagarelor e prea mare, costurile in timp si bani nu mai justifica reparatia. Vrei nu vrei, o casezi si cumperi alta noua, cu lagare noi, vopsea proaspata. Sau un SH bine intretinuta. Sau daca te-ai saturat de roabe, ai noroc - natura ti-a dat doua maini. Muncesti cu ele.
O relatie care scartaie de la inceput este sortita esecului. Prolemele se vor agrava in timp
Varianta :facem o pauza de gandire e o tampenie - in general e propunerea celui care nu e inca sigur pe noua relatie si vrea un colac de salvare. Daca nu merge, ce face roaba, ramane fara manipulantul impingator? Mai ales ca vin sarbatorile si are mai multe sanse de cadouri - de la mai multi mosi.

| Alina0124 a răspuns:

Probabil e doar o joacă pentru ea. După câte ai spus, ea nu se implică emoțional, acel"te iubesc" spus de ea nu-și are valoare. Unii oameni nu suporta sa fie siguri și ar sta cu oricine

| Oviatafrumoasa a răspuns:

Deci vorbești despre o copilă, am inteles. Astea-s bătăi de cap fără rost, mai bine bea un ceai cald și revino-ti.

| film89 a răspuns:

Ori pleci, ori ramai, din doua una. "Ea revine după o lună că vrea să va împăcați.". Ai plecat, plecata ramai in veci. Apare cu altcineva dupa trei zile pentru ca ea nu crede intr-o dragoste permanenta, exclusiva si altruista. Puteam sa o spun mai pe scurt, printr-un singur cuvant, ce fel de fata procedeaza asa... cu siguranta cunosti acel cuvant. Incepe cu c.