| anonim_4396 a întrebat:

Toată lumea mă critică că m-am mutat la prietenul meu fără să fim căsătoriți. Este chiar așa de rău că am făcut asta, ținând cont că ne înțelegem bine? Sunt alții care stau 10 ani așa.

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine fara acte decat cu ele si cand bagi divort platesti. Asa cum esti in caz de adio nu costa nimic. Lumea e cu scleroza trecutului nu te lua dupa ea

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de varsta pe care o aveti.

| ania a răspuns:

Da e rău pentru că încălcați porunca Bibliei de a nu face sex înainte de căsătorie, vă spune și conștiința că nu e bine. Dacă vă înțelegeți bine și vă iubiți, căsătoriti/vă sexul fără mustrări de conștiință după e mult mai plăcut.

| cristimihailov a răspuns (pentru ania):

Inainte sa bagi, lustruiesti...

| Simpatic a răspuns:

Nu,nu poate fi asa de rau.Inainte altfel era societatea si mentalitatea acum lucrurile stau altfel, inainte era mentalitatea sa stai cu cineva dupa casatorie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este cazul sa fii criticata de altii in cazul in care va iubiti cu adevarat. Ignora aprecierile rautacioase la adresa ta, fiindca este vorba de viata ta si fiecare si-o traieste conform convingerilor si principiilor sale. Multa sanatate!

| Drimmero a răspuns:

De ce te critica? care e contextul? da si tu detalii

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Toată lumea mă critică că m-am mutat la prietenul meu"

De ce, ești minoră?
Atunci, de aceea...

Văd că până acum, toți sunt de partea ta, fără să te întrebe câți ani ai.
Ei bine, vârsta face diferența.

| Adesim a răspuns (pentru floresdemayo):

Am 21 de ani

| floresdemayo a răspuns (pentru Adesim):

Atunci, ei sunt deranjati de alte aspecte, nu de cele legate de vârstă.
Din intrebarile tale anterioare, am observat că îți schimbi destul de des partenerii de viață, motiv pentru care ai primit și etichete necuviincioase, deci ai dat motive de bârfă, fiindcă nu esti constantă in relatii, ci sari dintr-un pat in altul, in ochii multora.

"Sunt altii care stau așa de 10 ani"

Da, dar cu același partener. E o diferență.winking

| Freya1 a răspuns:

Sunt câteva tipologii de oameni ce te critica.Invidiosi (daca va înțelegeți bine), cei grijuli ce iti vor binele (daca el se comporta urat), babele (ce asa sunt obisnuinta de pe vremea lor) si cei extrem de credincioși ce nu vad ca exista păcate si mai mari decat asta.
Eu am stat 8 ani cu fostul fara sa fim căsătoriți si acum de vreo 4 cu actualul tot fara sa fim căsătoriți.O sa facem si noi o stare civilă, dar momentan perioadă asta e nasoală cu pandemia, bani putini si avem si noi nevoie ca "miri" de anumite lucruri chiar daca facem o masa restrânsă. Plus, nu cred ca un act leagă sufletește doi oameni.

| lpavel a răspuns:

Este rau in fata lui Dumnezeu dar e un rau spre bine pentru ca asa va veti cunoaste mai bine si nu veti ajunge la divort dupa casatorie. Pentru ca da, casatoria in ochii lui Dumnezeu e sfanta si nu poti trai toata viata necasatorita!

| cristimihailov a răspuns (pentru lpavel):

Tu faci misto sau ti-a batut religia creierul in cuie?

| Frank51 a răspuns:

Toată lumea? Înseamnă că ai mulți "prieteni" laughing

| Holiday a răspuns:

In Romania sunt 42% analfabeti functionali si vreo 90% religiosi. Ar trebui sa te intereseze mai putin de ce parere are "toata lumea" in contextul asta.

| cristimihailov a răspuns:

Daca ai avea timp sa te opresti si sa arunci cu pietre in toti cainii care latra, ar trebui sa fii nemuritoare in Romania.
Tu mergi mai departe in treaba ta.
Cainii latra, masinile trec... Precum viata.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca aia care te critica nu sunt sanatosi la cap
nu prea conteaza cine iti sunt tie, totusi, in 2021 inca mai sunt unii in stare sa critice asa ceva

| Legion7X a răspuns:

Păi lumea gândește în felul următor: când sunteți casatoriți cu acte devine ceva mult mai serios fiind cununați, devenid mai legați unul de altul.

| goguPatent a răspuns:

Pai tu cu el te ai mutat
voi trebuie sa fiti in ordine cu asta, nu mamaie, nu tataie nu anturajul religios

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu vrea să fii fericită, iar împlinirea pe acest plan al relației cu un bărbat o poți experimenta doar în cadrul căsătoriei. De aici deduci dacă este chiar așa de rău să stai în concubinaj...

| Saiko10 a răspuns:

Daca vrei sa iei sfaturi de la prosti asculta fix de aia care zic ca este rau ca te ai mutat cu prietenul tau.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Lasa lumea sa zica ce vrea
lasa i pe altii cum sunt
fa ce crezi ca e bine pentru tine
doar asta conteaza
dar cel mai important este sa ai grija de tine
sa auzim de bine

| mihaela000ela a răspuns:

Casatoria e un contract, cu drepturi si obligatii reciproce ..alegerea ta, nu cred ca ar trebui sa nelinisteasca pe nimeni ..afara,doar,de cazul cand aveti pana in 18 ani!
Nu zice nimeni sa nu ramaneti cu el in continuare,dar, daca va mutati la el acasa, din moment ce nu aveti nici un ban in buzunar-apar probleme! Veti fi la practic, la mana lui, sub intretinerea lui. Cand se va plictisi va va trimite inapoi la parinti, si daca veti avea si un copil, pe care poate nici el si nici dv nu il veti putea avea in intretinere, atunci o sa vi-l ia statul. Acestea sunt preziceri sumbre din partea mea, fiindca riscul de a se produce o astfel de situatie, cand esti minora, este foarte mare.

| mdc98 a răspuns:

Este relatia voastra, voi decideti ce faceti, nu trebuie sa dati socoteala nimanui cu nimic, decat unul altuia. Simplu.

| DeeDee817 a răspuns:

Nu văd nimic rău. Și eu stau cu iubitul meu de 5 ani și nu suntem căsătoriți. Sincer îți zic nu mai baga lumea in seama ca unii au rămas prin anii 80' Nu trebuie sa te căsătorești ca sa stai cu persoana respectiva, părerea mea alea sunt doar niște amărâte de hârtii