| Leana a întrebat:

TPU, am o problema cu vecinii. Au inceput sa ma barfeasca pe la colturi de zici ca ma urmaresc toata ziua. Sau poate chiar asta fac. Ce e mai grav este ca au inceput sa imprastie si tot felul de zvonuri despre mine, zvonuri neadevarate. Cum sa ii opresc? Ce sa le fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| Marbea a răspuns:

Stii cum se spune, ca nu iese fum fara foc. Acum trebuie sa te gandesti in ce context, ce ai facut sau n-ai facut dar totusi au vazut ei sau auzit ceva de te barfesc. De ce nu-i intrebi, de ce sa nu lamuresti situatia daca stii ca sunt neadevarate? Te intalnesti cu unul din ei pe scari, buna ziua, va rog aveti putin timp sa discutam o problema, am nevoie de un sfat si frumos incerci sa afli de unde zvonul si gata. Sau, o tantica care sta pe acasa o inviti la o cafea si porti o discutie. Alegi o varianta care crezi ca ti se potriveste.

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Gura lumii nici pamantul n-o astupa!
Ignora-i si vezi-ti de treaba ta!
Dar, cum zice si Ioneasca, da ceva detalii...

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ne dai mai multa informatie, cu ce te ocupi tu, ce fel de barfa spun ei samd.

| Mosotti a răspuns:

Ce te intereseaza pe matale ce zic vecinii?! Ignora-i. Nu ai cum sa ii opresti, daca arati ca te deranjeaza, vor continua, ca le dai satisfactie, daca vad ca nu te intereseaza, vor inceta pentru ca vor vedea ca rautatile nu te mai afecteaza, deci nu va mai avea rost sa faca acele rautati, ce rost are sa faci ceva care nu iti atinge scopul? Isi vor da seama de asta.

| Nilsson a răspuns:

Nu prea au ce să le faci, tot ce depinde de tine este să fii amabilă cu cei cu care interacționezi și să i ajuți dacă au nevoie de ceva, în felul acesta își vor schimba părerea despre tine și nu vor mai crede toate minciunile.