| Mrr2000 a întrebat:

TPU,am o problema uriasa. Bunica mea si mama nu se inteleg foarte bine, vreau mai intai sa precizez asta. Eu o intrebam pe mama acum ceva vreme cum era viata ei inainte sa l cunoasca pe tata si niciodata nu ma primit un raspuns. Dupa o conversatie mai "deep" cu bunica mea, am adus asta in conversatie si bunica mi-a zis ca mama ar fi fost impreuna cu un arab timp de 10 ani si dupa ce s au despartit mama a fost extrem de suparata si depresiva(cred ca asta e adevarat deoarece mama are o pasiune pentru melodiile arabesti.) Ce urmeaza este ca l a intalnit pe tata si de aici nu mai e nimic ce nu stiu. Ideea e ca nu stiu ce sa cred.o iubesc extrem de mult pe mama dar asta m-a lasat socata. Sunt speriata si am inceput sa plang, simt ca nu mi cunosc mama, chiar daca asta s-a intamplat acum aproape 25 de ani. Apropo, bunica mea mi-a zis sa nu i spun mamei ca stiu deoarece s ar putea isca o mare cearta. Ce fac? Vreau sa aflu adevarul.

Răspuns Câştigător
| Marvinmiau a răspuns:

Salut, problema ta pare destul de grava, dar nu trebuie sa iti faci griji, trebui sa te asiguri ca bunica ta a spus complet adevarul si sa afli care e motivul real pentru care nu se inteleg, iar in legatura cu mama ta, incerca sa o gasesti intr-o stare linistita si vesela, casa poti vorbi cu ea si sa ii ajungi in suflet, sa o faci sa iti spuna despre trecutul ei si sa o convingi ca esti destul de matura sa stii depre ce e vorba, iar ea sa realizeze ca tu poti invata din greșelile ei, astfel sa se destainuie. Sper sa iti fie de folos si succes in aflarea trecutului si rezolvarea problemelor in familie! Daca consideri ca te-am ajutat sper ca daca cer o funda nu e prea mult

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este deloc treaba ta sa iti bagi nasul in trecutul altui adult. Cu atat mai urat daca este vorba de mama ta. Cu ce drept vrei tu sa stii un adevar care nu te priveste, dar care face parte din intimitatea unui alt om? De ce crezi tu ca poti intra cu bacncii in sufletului mamei tale, batjocorind totul numai fiindca simti ca TU esti un fel de Dumnezeu si dorintele TALE sunt lege? Foarte urat din partea ta, biata mama, mi-e mila de ea.

| Buzi213 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu mi-e mila de mama. Vrea sa stie cum l-a cunoscut pe tata, asa cum am facut si eu cand eram mai mic si mi-a spus. E vreo problema? A facut foarte bine.

| Brigaela a răspuns (pentru Buzi213):

E foarte bine daca vrea sa iti spuna. Foarte rau daca ea nu vrea si tu o fortezi fara mila si fara rusine. Iar ea vrea sa stie ceva dinainte de tatal ei, fara sa ii pese ca poate asta ii aduce mamei o mare suferinta, fiindca sentimentele si suferinta mamei nu conteaza deloc pentru ea.

regis
| regis a răspuns:

Ai o problema uriasa, intr-adevar. Dar problema nu e mama ta, ci
mintea ta. Cam ce obligatii are mama ta fata de tine de traiesti cu impresia ca este de datoria ei sa te informeze cu privire la ce s-a intamplat acum 25 de ani? De ce crezi ca are relevanta pe cine a iubit ea in tinerete si dupa cine a suferit si mai mult, de ce ti-ar da tie raportul cu privire la asta?
Pregateste-te, o sa mai ai un soc mare in curand. Acesta va veni atunci cand vei avea intelege ce inseamna "o problema uriasa" si cand vei realiza ca nu esti tu centrul universului, iar lumea nu graviteaza in jurul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

DE ce sa plangi pentru trecutul mamei tale?
Este o viata care nu-ti apartine si nici nu te afecteaza pe tine, ca atare, te sfatuiesc sa fii mai intelegatoare si sa nu-ti acuzi mama pentru dragostea ei, de dinaintea tatalui tau. Se pare ca nu a gresit nimanui, odata ce este in realtie buna si sanatoasa cu tatal tau si te au si pe tine.
Sfatul meu este sa nu te bagi acolo unde nu-i treaba ta!
Peste ani, cand vei creste, o vei intelege pe mama ta, dar azi, esti prea mica sa stii sau sa poti intelege ceva atat de matur.

| Freya1 a răspuns:

Si care e problema asa de mare? Crezi ca tatal tau trebuia obligatoriu sa ii fie primul iubit?
Mama a fost casatorita inaintea lui tata cu altul si am si un frate dupa mama si nu ma socat atata de tare asa a vrut soarta si destinu si nu am eu de ce sa judec sau sa ma speriu

| Holiday a răspuns:

Nu inteleg de ce esti speriata sau de ce ai plans. Mama ta putea avea unul sau 5 iubiti inaintea tatalui tau. Unde e problema? Ca era arab? Se pare ca nici acolo nu e, daca a jelit dupa el inseamna ca era om de treaba. Dar chiar daca nu era, sunt lucruri care s-au intamplat demult si nu te afecteaza cu nimic.

| Mrr2000 explică (pentru Holiday):

Ma deranjeaza ca nu mi-a spus. e mama mea si credeam ca o stiu bine.

| Holiday a răspuns (pentru Mrr2000):

Nu trebuie sa stii tu toate. Cu cine a fost, cand si de cate ori. E mama ta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti povesteasca tie tot. Si de asemenea si reciproca e valabila.

| Lioana a răspuns:

Tu spui ca ai o problema uriasa dar de fapt nu e nici o problema pentru tine. Esti curioasa doar dar daca vrei sa afli detalii despre trecutul mamei tale trebuie sa vorbesti cu mama ta sau cu cei care o cunosteau atunci. In nici un caz nu vei gasi raspunsul pe TPU.

| Elena9328 a răspuns:

O întrebi subtil pe Maica ta cum la cunoscut pe tatăl tău. Acum nu cred că ar fi chiar adevărat. 10 ani? E prea mult. Pare putred la mijloc.

| Mrr2000 explică (pentru Elena9328):

Stiu sigur ca l-a cunoscut pe tata la serviciu. Paiii, mama si tata sunt impreuna de cand mama avea 33 de ani si cica ar fi fost cu tipul ala de la 22 de ani.

| Elena9328 a răspuns (pentru Mrr2000):

Daca ar fi fost așa. Nu ar mai luao tatăl tău, crede mă și nici ea nu ar mai accepta. Fiindcă după o despărțire de unul, îți trebuie cel puțin un an să ți revii. Cum naiba. Sa despărțit de ăla și a doua zi tatăl tău să întâlnit cu ea? Nu se pupa lucrurile.