| NumeUtilizator10000 a întrebat:

TPU, nu mai suport mama. Nu ma lasa sa ma imprietenesc pe Facebook cu alti elevi de la scoala, cu colegii mei ma lasa dar ea comenteaza sa-mi fac prieteni in realitate. Toti colegii mei care au Facebook sunt lasati de mame, au 300 de prieteni, dar eu am doar 15-20. Ce sa fac cu mama mea?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu iti pun o singura intrebare: ce intelegi tu prin "300 prieteni" pe care le au colegii tai? Pe cati dintre ei le cunosc personal? Ce fel de prieten este cineva cu care nici nu te-ai intalnit vreodata in viata?
"Prietenii" nu sunt acele persoane luate la intamplare de pe Facebook sau din cartea de telefoane!
Prietenii adevarati sunt cei cu care te intelegi bine in viata de toate zilele, cu care va intalniti des, faceti impreuna programe: meci de fotbal, handbal, baschet etc pe un teren, mergeti impreuna la un gratar etc.
Un prieten bun este gata oricand sa te ajute si tu esti gata sa-l ajuti, cand este nevoie, fara a astepta nici o recompensa! Un prieten este sincer cu tine si tu esti sincer cu el, niciodata nu va mintiti, discutati intre voi toate problemele voastre, chiar cele mai intime sau stanjenitoare. Un prieten bun nu te barfeste niciodata!

In viata vei constata ca, adevarati prieteni sunt doar foarte putini, chiar maxim 4-5. Majoritatea sunt doar amici, dar in care nu poti avea incredere, nu te poti baza pe cuvantul lor etc.
Restul de 295 din lista de pe Facebook sunt doar de dragul sa se laude.

| danay72 a răspuns:

Mama ta vrea sa te ajute sa înveți sa socializezi, pentru ca chiar dacă ai 300 de prieteni virtuali, nu înseamnă că sunt prieteni adevărați. Adevărații prieteni sunt cei care sunt alături de tine când ai nevoie, nu care își postează o poza și alți o comentează. Prietenul adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asa am patit si eu si i-am pus praf de scarpinat in cearceafuri.

| Superior a răspuns:

Iti incalca intimitatea, nu e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Face foarte bine.

| SilviaPunct a răspuns:

Cati ani ai? Eu sincer sunt oarecum de acord cu mama ta. Nici eu nu accept pe Facebook persoane pe care nu le cunosc. NU numarul de prieteni de pe Facebook conteaza, ci cei pe care ii ai dupa ce ai inchis Facebook-ul. Cu mama ta nu cred ca poti face nimic, dar poti incerca sa iti faci prieteni in viata reala si apoi sa-i adaugi si pe Facebook daca doresti atat de mult. Succes!