| Revenge666 a întrebat:

TPU,va rog din toata inima,ajutati-ma si puneti-va in locul meu! Nu mai pot,sunt la un pas de nebunie din cauza parintilor,care nu ii pot numi parinti! Treaba e ca am avut un iubit,el a fost totul pentru mine,fara el nu puteam trai,dar din cauza parintilor mei a plecat.El mi-a spus plangand ca ma iubeste enorm,dar a plecat pentru ca pur si simplu nu imi mai suporta parintii,si cum ii trateaza pe el,si cum ma trateaza pe mine! De cate ori nu l-au dat afara ca pe un caine din casa! De aceea sufar foarte mult,ca nu voi mai putea fi cu el din cauza acestor parinti rai! Ei mi-au luat banii, chiar in fata mea au facut-o si mi-au spart o gramada de telefoane si laptopul mi l-au vandut.Acest telefon de pe care scriu este al matusii mele,care sta numai cateva zile la noi. Daca ma vad acum parintii ca stau pe telefonul matusii,ar controla tot telefonul, la ce ma uit pe el si la matusa mea i-ar scoate ochii ca mi l-a dat! De mai multe ori am vrut sa fug de acasa sau sa merg la iubitul meu dar parintii astia atata m-au cautat pana m-au gasit.De fiecare data cand vin de la magazin,ca eu de fiecare data le fac cumparaturile,cand ma intorc imi gasesc camera in dezordine,toata scotocita, si dulapuri si tot! Parintii au recunoscut ca eu au facut-o.Plang toata ziua,noaptea nu dorm deloc,numai plang! Toate visele mele mi le-au spulberat parintii mei! Am ajuns sa nu ii mai iubesc deloc! Am vrut sa merg la facultate,sa ajung ceva in viata,caci am avut note bune,dar ei nu m-au lasat! Ei vor sa stau numai la cheremul lor,numai cu ei! Nu ii mai suport! Toata ziua numai ma tin inchisa in casa, numai la magazin pentru ei ma lasa.Ei sunt mereu cu ochii pe mine. Ceea ce ma nelinisteste este ca din cauza lor m-a lasat iubitul si am fost o premianta si nu m-au lasat la facultate.Am trecut de 19 ani,si parintii nu ma lasa sa plec niciunde, nu ma lasa nici sa ma casatoresc cu nimeni.Pentru bunatatea si notele mele am fost mereu apreciata de lume.Nu credem nicicare in dzeu. Iubitul meu sufera pentru mine si a zis ca pana nu voi face ceva cu parintii mei numai sa scap de ei, nu vom mai putea fi impreuna.Va rog,oameni buni,ajutati-ma si spuneti-mi ce sa le pun in mancare parintilor ca sa scap de ei? Credeti-ma,numai asa voi putea avea o viata normala,asa cum mi-am dorit,sa nu mai fiu prizoniera lor,care mi-au furat toata viata! Eu va rog din inima sa imi spuneti ce sa le pun in mancare ca sa scap pentru totdeauna de ei,ca sa nu ma sinucid,ca este pacat,as putea sa traiesc alaturi de iubi meu pentru totdeauna.Ii urasc pe parintii astia! Deci, ce sa le pun in mancare? Aveti mila de mine!

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iti omori parintii, vei ajunge la inchisoare, nu este o rezolvare. Mai bine, cand pleci data viitoare la cumparaturi, pleci definitiv. Ai 19 ani, politia nu va veni dupa tine. Te muti la iubitul tau, ioti gasesti un loc de munca, faci facultatea in paralel si nimeni nu te poate opri.

| Revenge666 explică (pentru Brigaela):

Da dar eu vreau sa ii omor in secret, sa nu stie nimeni si gasesc eu o minciuna pe care sa o spun daca sunt intrebata de ce au murit

| Brigaela a răspuns (pentru Revenge666):

Si postezi pe internet chestia asta... Sincer, la un psihiatru ai incercat, poate parintii tai iti impun attea restructii ca urmare a unei suferinte psihice grave pe care o ai si care te face sa ii pui pe altii in pericol

| Revenge666 explică (pentru Brigaela):

Nu,eu nu sunt o persoana agresiva si rea.Sunt buna, de multi sunt apreciata, dar eu nu mai pot! Vreau o viata normala si libera!

| Violleta2022 a răspuns:

Mai fata, spui ca ai 19 ani si esti majora, nu?
In cazul asta, conform legii, ai voie sa-ti iei valiza si sa pleci din casa parintilor! Nu te tine nimeni legata acolo, iar daca o fac, suna la politie sau deschide geamuls i striga dupa ajutor.
Nu trebuie sa stai in casa parintilor sau sa te gandesti sa-i omori, doar pentru ca nu-i mai suporti.
Nu uita, este casa lor si regulile lor de trai. Nu-ti convine? Ia-ti traista si pleaca in lume!
Nu-ti cauta scuze si nu te polange daca nu vrei sa le respecti casa si regulile, de aceea exista usa si este deschisa sa pleci oricand si oriunde!

| Freya1 a răspuns:

Ori iti gasesti un loc de munca iti pui bani deoparte si iti iei o chirie oricum nu o sa stie ei unde ori daca te bazezi ca iubitu tau e serios si te poate ajuta pleaca la el daca o sa vina din nou dupa tine suna tu la politie si anunta ca esti majora vrei sa iti faci viata si a tai te hartuiesc dar cel mai bine ar fi sa te straduiesti sa te ridici pe proprile picioare iar daca iubitul va vrea iti va da o mana de ajutor la chirie pleaca intr-un alt cartier iar cand te cauta spune-le ca nu te intorci acasa pana nu isi revizuiesc comportamentu si nu constientizeaza ca esti majora.

| Revenge666 explică (pentru Freya1):

Dar voi nu intelegeti ca daca plec de acasa si nu ma mai intorc ma cauta pana ma gasesc si nu ma lasa sa plec la munca, numa la curu lor vor sa stau

| D3I3 a răspuns (pentru Revenge666):

Du-te la poliție și fă un ordin de restricție împotriva lor. Sau când vin să te ia, sună la poliție.

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, da-mi voie sa NU te cred ca ai 19 ani! In alte intrebari ziceai ca 15 si cred asta e varsta reala!
15 ANISORI e varsta plina de pericole mai ales la fete! Am iinteles ca si fumezi, iti afecteaza dezvoltrea. Poate iubitul tau e mult mai mare ca tine, deci au toate motivele sa se teama.
Cum spuneam adolescenta este o perioda ai naibii de grea! Voi credeti ca sunteti intelesi de cei din jurul vostru. O buna comunicare de ambele parti, uneori poate rezolva problema!
Vad ca si iubitul tau vrea sa scapi de parinti ceea ce este si mai grav!
Tu crezi ca iti va fi mai usor fara parinti? Ce te face s crezi ca iubitul va ramane cu tine?
Lasa prostioarele care iti vin acum in minte.
Asteapta sa ma cresti

| Revenge666 explică (pentru Fatamuntilor):

De fapt iubitul meu are 19 ani.Am ajuns sa fumez pentru ca parintii se purtau urat cu mine si prin asta am inlocuil iubirea lor care nu exista. Daca ei vor muri voi sta cu bunica, care ii buna cu toata lumea.Parintii mei ma sufoca, ma maltrateaza si m-au batjocorit si inainte sa ma apuc de fumat.Crede-ma,nu mai pot! Vreau pace si liniste.Parintii nu o lasau pe bunica mea sa ma pupe sau sa ma imbratiseze, nu ma lasau nici macar in camera ei! Vreau cu ea!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Revenge666):

Trebuie sa dai informatii corecte ca sa primesti sfaturi corecte!
Deci spui ca parintii tai te maltareaza? Spui asta ca nu te lasa cu iubitul tau major?
Te pun parintii tai sa muncesti? Te tin nemancata? Te opresc de la scoala? Esti abuzata fizic / psihic /sexual?
Trebuie sa stii ca in fiecare familie membrii contribuie la treburile casei dupa puteri. Daca te pune sa faci curatenie in camera la tine, daca te mai trimite la cumparaturi, nu insemna ca te maltrateaza!
Nu te-ai apucat sa fumezi ca le faci lor rau! Tie iti faci!
SCOATE-TI PROSTIILE DIN CAP CU OMORATUL!

E GREU de dovedit cand un copil e in pericol in familie!
Poti merge la un Asistent Socialal de la Primarie! Ai grija ce spui.Nu poti spune de exemplu de iubitul tau major nici de intentintiile tale.
Eu zic sa te linistesti.

| Revenge666 explică (pentru Fatamuntilor):

Draga mea, nu cred ca ai rezista sa stai in familia mea! Parintii mereu gasesc motive de cearta, mereu imi fac in ciuda, mereu ma injosesc! Nu mai suport si punct! Ei nu stiu sa vorbeasca frumos cu mine, numa urla ca descreieratii! O sa innebunesc cu ei! Si ei sunt aceia care nu ma lasa sa plec.Si daca plec, am mai zis odata:MA CAUTA!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Revenge666):

Cum am mai spus,daca te simti in pericol, mergi la Protectia Copilului! Nu trebuie sa NU te lase sa pleci, te vor lua ei! Vei dusa la un centru special sau data in plasament altei familii, iar parintii tai vor OBLIGATI sa se conformeze! De asemenea vor discuta cu voi, poate e nevoie doar consiliere!

| OldSoul a răspuns:

Aham, si daca ii otravesti ce rezolvi? Nici macar in puscarie nu vei putea fi cu iubitul tau. deci mai gandeste-te si schimba planul ca asta e prost.

Acum vine intrebarea, de ce sunt asa? Ca daca tu ai fi fost o fata model asa cum pretinzi nu ar fi avut motive sa fie asa, deci cel mai probabil ceva ne ascunzi si cred ca asa si e.

Uite, doar daca ma uit la intrebarile tale aflu ca de fapt ai 15 ani si ca fumezi, iar daca parintii tai au aflat asta ar fi foarte normal sa fie asa, sa te verifice mereu, ca deh, de la fata cuminte deja ai inceput sa fumezi si asta e probabil anturajului, sau conform altei intrebari, datorita iubitului tau.

Gandire de 19 ani sigur nu ai, ca daca ai fi avut 19 ani te-ai fi putut angaja si prin urmare sa locuiesti in chirie, poate chiar cu iubitul tau, ai fi fost majora si te-ai fi putut muta foarte usor si asa s-ar fi rezolvat problema ta, ai fi putut face tot ce ai fi dorit ca si asa ei nu te lasa la facultate, deci, why not?
Dar nup, tu ai 15 ani nu 19 cat pretinzi ca ai, deja fumezi, cel mai probabil ai tai stiu asta, si considera ca educatia ta e in pericol si ca anturajul e de vina motiv pentru care sunt drastici cu tine.

Cat despre iubitul ala al tau, halal partener mai e si el, te-a parasit pentru ca nu se intelege cu parintii tai, pai daca s-ar ajunge sa ramai insarcinata cu el, atunci sunt curios ce motiv ar mai gasi, ar spune ca tot ei sunt de vina ca ai ramas tu insarcinata si te-ar lasa cu ochii in soare.

E uimitor cum esti in stare sa iti ucizi parinti pe care-i cunosti de o viata, cei care te-au crescut, cu bune, cu rele, doar pentru un tip pe care-l cunosti de scurt timp.
Dupa ce ti-au facut bine, te-au crescut, ti-au facut placerile, inevitabil trebuie sa spuna si ei nu, ca deh, e pentru binele tau, tu nefiind obisnuita cu asta, incepi sa crezi ca gata, ei au ceva cu tine, nu vor ca tu sa fii fericita si ajungi in postura in care esti acum, la care renunti pentru tot doar pentru iluzia ca acel tip chiar te iubeste, dar totusi el a renuntat la tine fara sa lupte pentru aceasta relatie.
Acum nici nu ma mai mir cum unele ajung sa fie prostituate doar pentru a le face pe plac "iubitilor" lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-ţi un alt cont că nu prea mai ai credibilitate pe-aici.Iar data viitoare alege-ţi un nickname mai puţin evident.

| alii98 a răspuns:

Protectia copilului

| Mari03 a răspuns:

La 19 ani poti deveni independent. De ce mai stai cu ei? De ce nu pleci de acolo fara sa le dai explicatii?
Nu ai bani? Nici o problema. Fa rost. Si mai ales fa rost de loc de un loc de munca.