| ralux_6880 a întrebat:

Transgender sau bisexual e acelasi lucru? Nu prea fac diferenta, ajutor!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Persoanele transgender (uneori transgen sau transsexuale) au o identitate de gen sau expresie a genului care diferă de cea a sexului atribuit la naștere.
Cele bisexuale au o atracție sexuală relativ egală față de ambele sexe, dar au o identitate de gen foarte clară și identică cu cel atribuit la naștere.

| TheBIoodyHound a răspuns (pentru mihai69):

Sexul nu se atribuie la nastere la fel cum nici mainile sau picioarele nu se atribuie la nastere. Te nasti deja cu el.
Genul e un termen care are rolul de a aplica cuvintelor sistemul binar al sexului. Nu e nicio diferenta intre sex si gen.

| Zorn a răspuns:

Nu. Transgender e o persoana care a facut tranzitia de la femeie la barbat sau de la barbat la femeie pentru ca asta o face sa se simta mai bine. Bisexual inseamna o persoana care e atrasa atat de femei, cat si de barbati.

| TheBIoodyHound a răspuns (pentru Zorn):

Nu. Persoanele transgender sunt persoane care pe fondul unei boli mintale cred ca apartin sexului/genului opus. Unele persoane transgender isi fac operatii ca sa arate ca membrii genului/sexului de care cred apartin. Atat.

Nu exista asa ceva ca tranzitie de la barbat la femeie sau invers.