| anonim_4396 a întrebat:

Trec printr-o perioada ciudata.
Eu m-am logodit cu iubitul meu și mama a reacționat foarte urat, a urlat și nu mai vorbim și de astea pentru că nu-i place de el.
La noi a fost doar un gest frumos prin care ne-am oficialiizat relația, nu neaparat că mâine facem nunta, a doua zi 7 prunci și chestii de astea.
Eu nu locuiesc cu el. Merg la el, mai dormim in weekenduri.
Stau la parintii mei deoarece am un frate mai mic de care am grija, gen sunt dădaca și menajer casei.
Azi vreau sa petrec timp cu partenerul meu și a zis că daca ies din casa sa las telefonul și cheile deoarece nu am nevoie.
Și face fițe de astea aiurea.
Ea a fost mereu contra relației.
Am incercat sa stau de vorbă dar fara rezultat.
Nu știu ce să fac. Voi daca ați fi in locul meu ce ați face?
Eu țin la fratele meu și nu am nimic personal cu el, nu ma deranjează să am grijă de el și de altfel dacă aș pleca știu că l-ar afecta dar nici nu mai pot sa îmi suport parintii încuiați.
Precizez că am 22 de ani.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti cauti de lucru si va mutati impreuna daca tu crezi ca el e potrivit pentru tine

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce motive are maica-ta sa comenteze? Viseaza la un tinar talent cu cont gras in banca, vila si bemeveu? Logodnicul tau are casa lui? Muta-te cu el si asta e. Fratele tau are mama, nu? Sau maica-ta e toata ziua cu nasul in teveu si la cafele si te-a gasit pe tine de proasta? No offense, dar nu faci al doilea copil ca sa ti-l creasca primul si tu sa stai pe margine...

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui să vorbești cu iubitul tău si sa ii explici situația ta de acasa si sa te inteleaga, sa mai astepte pana iti iei si tu ceva de munca si daca va iubiți si sunteti de ceva timp impreuna sa va luati o altă chirie.
Mentalitatea părinților nu o poti schimba, dar poti sa o fortezi sa o accepte.

| Andreeush a răspuns:

La vârsta asta ar trebui să faci în așa fel încât să fii pe cont propriu.
Ești destul de matură încât să decizi ce vrei să faci cu viața ta.

| sofisis a răspuns:

Eu i-as spune sa nu si mai bage nasu unde nu e treaba ei. Am fost si eu in situatia asta de mult. Am urlat mai tare ca ei...niciodata nu am suportat sa mi se spuna ce sa fac si ce nu.

| Iote a răspuns:

Nu cumva se teme ca pierde dadaca si menajera? Pana acum nu a vazut ce iubit ai?
Nu stiu care este situatia ta dar eu as lasa-o sa se descurce. M-as muta in chirie cu sau fara logodnic. Asta in conditiile in care ai avea si un serviciu, deci un venit asigurat.

| Bogdan70001 a răspuns:

Ce treaba are maica-ta? Pana la urma ai 22 ani... daca sa zic ca mai aveai 18-19 sa zic ca mai treceam cu vederea, dar la 22 de ani este TREABA TA SI DOAR A TA CE FACI!

Eu zic sa te muti la prietenul tau si intre timp iti cauti si ceva de munca.

Răspuns utilizator avertizat
| ibaal a răspuns:

Dar,fratele tau cati ani are de trebuie sa ai grija de el?!
Totusi ai 22 de ani...ce diferenta este intre voi?

| crud a răspuns:

La 22 de ani iti iei propriile decizii si iti asumi automat consecintele. Nu mama ta alege viitorul tau sot, ci TU. Nu prea stiu ce inseamna logodna dar, indiferent ce ar insemna, din moment ce tu te gandesti cu seriozitate la viitorul vostru, este necesar sa faci ceva in sensul de a trai pe picioarele tale, de a nu mai depinde de parintii tai.

| Jouliete a răspuns:

Incearca sa te intelegi cu parintii tai, sa le explici de ce ti la el, si cu timpul te vor intelege, dar trebuie sa insisti. Iar despre fratele tau, esti o sora foarte buna fiindca ai avut grija de el, dar acum trebuie sa iti faci viata ta, iar de el ar trebui sa vada parintii. Poti sa iti cauti un job si sa vorbesti cu logodnicul tau sa locuiti impreuna.

| uanna29 a răspuns:

...ar trebui să i spui ca nu e viața ei..Nu o sa aibă ea un viitor cu iubitul tău, te a crescut, a avut grijă de tine.dar ai 22 ani și dacă tu ești conștientă că el este dragostea ta..Si na, îți dorești aceasta relație și să ți clădești un viitor cu el..Nu ar avea motive să se bage. dacă acest om te iubește, îți arată afecțiune, atenție, din astea ..Si aveti încredere unul în celălat..Si mai important, v ati logodit.să nu faci greșeala să-l lași pentru că așa vrea mama ta.
Așa a făcut și mama, dar la ea era și mai și. are deja doi copii și era căsătorită și s-a luat după mama ei.că na, nu l voia pe tatalaughingma rog, acum am intrat într-un subiect mai sensibil pentru mine. Ești majoră, îți asumi propriile răspunderi.
Vei regreta dacă vei ceda, daca nu înțelege, fă ceva si mută-te, totuși, ai o vârstă..Si poți avea grijă și de fratele tău, doar nu o sa l țină departe de tine.

| Andddy895 a răspuns:

Iti cunosc probleme si aproape ca te pot intelege.E o alegere grea.Dar cel mai bine de facut este sa se mute logodnicul tau la tine astfel nimeni nu ar mai avea de suferit.Nici fratele tau, si nici logodnicul tau.Cat priveste cearta dintre mama ta si iubitul tau, pana la urma mama ta se va obisnuii cu ideea.Multi au fost in situatia ta si inca sunt.Banuiesc ca ții mult la fratele tau si iti este greu sa renunti sa ai grija de el, dar depinde si de decizia ta pe care o iei.Nu te indemn sa îți parasesti fratele, dar pana la urma fratele tau trebuie sa se obisnuiasca cu ideea.O are pe mama ta care poate sa aiba grija de el.Mama ta e cam suparata pe tine fiindca ea v-a avea mai multa responsabilitate fața de el, si o înteleg bine.E foarte greu cu un copil.Tu ii usurezi responsabilitatea de asta e suparata pe logodnicul tau.In fond ea nu ar avea nimic cu iubitul tau, daca nu ar fi fratele tau.Ti-ar da mana libera ca ai 22 de ani deja e timpul pentru maritat, si bine ai facut ca ți-ai gasit un partener. Mama ta trebuie sa inteleaga ca esti femeie si ți-a venit si ție timpul ca doar nu poți sta toata viața singura.Credema se va obisnuii cu ideea o sa ii treaca.Casa de piatra iți doresc.Numai bine

| 7Seven a răspuns:

Pai fa ce spune. Lăsa telefonul si cheile si mergi la el. Împaci si capra si varza. Respectați părinții, asculta de ei dar fa si cate puțin din ce vrei tu. Bafta

| alexandrasorescu a răspuns:

Poate ar trebui sa te gândești de ce e contra relației. Ar trebui ca într-o sa zi sa ii sugerezi sa vorbiți despre relația ta cu respectivul băiat, pentru ca ai vrea sa știi de ce este nemulțumită de relația voastră. Dacă mama ta știe ceva ce tu nu știi (Adica :fumează, se droghează, etc) eu zic sa te desparti de el. Sau dacă este doar părerea ei propune-i sa ieșiti în grup ca să vezi dacă peste ceva timp își va schimba părerea. Va sugerez sa ieșiti la o cafenea.

| alinacartn22 a răspuns:

Buna.
Ai 22 de ani, chiar conteaza asa mult restul? Eu stiu ca e mama ta si stiu ca tii la ea si mai ales la fratele tau, insa este o greseala sa renunti la fericirea ta proprie pentru restul. Daca la varsta asta nu faci ceea ce simti, atunci cand oare? Daca tu stii si simti ca este baiatul potrivit pentru tine, atunci fii cu el. Dar are mama ta motive sa nu il placa?
Crede-ma draga mea ca ai tai au observat ca tii cont de ce spun ei si nu se vor opri pana nu pui tu piciorul in prag. De fratiorul tau poate avea grija si mama ta, ca nu tu l-ai facut. In caz ca nu poate, o bona nu strica.
O viata ai, traieste-o, asta e sfatul meu. Pupici